0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego warto biegać - poznaj plusy bycia aktywnym

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Bieganie stało się od pewnego czasu niezwykle popularne. Na ulicach, w parkach, właściwie wszędzie można spotkać coraz więcej trenujących osób. Być może jest to tylko trend, jednak warto promować mody, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Kupiłeś wszystkie niezbędne ubrania i dobre buty, ale od roku nie miałeś ich na sobie? Codziennie mówisz sobie, że jutro już zaczniesz swoją przygodę z tym sportem? A może ubolewasz nad swoją kondycją i chcesz to zmienić, ale zupełnie nie możesz się za to zabrać? Dowiedz się, dlaczego warto biegać!

Dlaczego warto biegać? Poznaj 14 powodów!

1. Możesz biegać, kiedy tylko chcesz, o każdej porze dnia i nocy i gdzie tylko chcesz

To naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Nie musisz szukać siłowni, hali, po prostu wychodzisz i biegniesz. Możesz ćwiczyć na wakacjach, u cioci, u znajomych, na delegacji - gdziekolwiek tylko się znajdziesz. Nieważna jest również pora - jeżeli wolisz wstać skoro świt, możesz cieszyć się pustymi jeszcze uliczkami i rześkim powietrzem, jeśli jednak preferujesz noc - nic straconego, trening będzie tak samo wartościowy. Południe, wieczór, noc, poranek - biegaj, kiedy tylko chcesz.

2. Bieganie jest relatywnie tanie

Jednym z głównych plusów dlaczego warto biegać, jest zdecydowanie to, że bieganie prawie nic nie kosztuje. To co jest niezaprzeczalne i czego nie da się ominąć, to zainwestowanie w dobre buty do biegania, które nie są najtańsze, jednak wręcz konieczne. Oczywiście, możesz dokupić specjalistyczne ubrania, zegarki mierzące puls i inne gadżety, ale tak naprawdę nie jest to niezbędne i może być gromadzone stopniowo. Właściwie każdy z nas ma w szafie coś sportowego, co z parą dobrych butów jest już całkiem niezłym zestawem startowym.

3. Bieganie pomoże się odstresować

Jeżeli jesteś zestresowany, zdenerwowany, a w głowie masz za dużo myśli, najlepszym pomysłem będzie właśnie bieganie. Wypocisz cały swój stres i gniew, będziesz miał czas, by wszystko przemyśleć i poukładać sobie w głowie, w pewien sposób wyrzucisz z siebie wszystko, co negatywne. Po treningu będziesz spokojny i zrelaksowany.

4. Biegacze żyją dłużej

Kiedy biegasz, dotleniasz się. Jesteś zdrowszy, masz lepszą kondycję, czujesz się po prostu lepiej, jesteś też zdecydowanie silniejszy. Osoby aktywne fizyczne zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem, a ryzyko przedwczesnej śmierci jest u nich niższe.

5. Wzmocnisz swoje serce

Dlaczego warto biegać? Jednym z bardzo ważnych powodów jest możliwość wzmocnienia swojego serca. Kiedy trenujemy, bije ono szybciej niż zazwyczaj, więc po treningu zwalnia, jednak nie wpływa to negatywnie na dostarczanie krwi do tkanek. Dlatego serce zwyczajnie się nie przemęcza.

6. Bieganie pomoże ci schudnąć

Jeżeli chcesz schudnąć, sama dieta z pewnością nie będzie wystarczająca. Aktywność fizyczna jest niezastąpiona. Dlaczego warto biegać, kiedy chcemy zgubić kilogramy? Bieganie pomaga w przyśpieszeniu metabolizmu i w walce z cellulitem, a dodatkowo przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

7. Mniejsze ryzyko cukrzycy

Kiedy biegamy, lepiej spalamy cukry, poza tym taki trening może uregulować poziom insuliny. Tym samym regularne bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

8. Śpisz spokojniej i mocniej

Masz problemy ze snem? Bieganie pomoże ci dotlenić organizm, odstresować się, zrelaksować, oczyścić umysł, dzięki czemu sen stanie się zdrowszy, a ty będziesz czuć więcej energii o poranku. Czy sam fakt bycia wypoczętym od samego rana nie jest kuszący?

9. Twoja skóra wolniej się starzeje

Bieganie przyśpiesza krążenie krwi, a im lepsze krążenie krwi, tym większa produkcja kolagenu. Co za tym idzie, skóra biegacza będzie bardziej elastyczna, z mniejszą liczbą zmarszczek. Trening opóźnia proces starzenia się skóry. Pamiętajmy jednak, że na nic zda się bieganie, jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o ochronę skóry przed słońcem. Zaopatrzmy się w kremy z wysokim filtrem!

10. Poznaj nowych ludzi

Bieganie może sprawić, że poznamy nowych ludzi, zarówno w miejscach, w których stale biegamy, jak i na zawodach czy maratonach, jeżeli zaczniemy w nich uczestniczyć.

11. Mocniejsze mięśnie i kości

Dzięki systematycznemu bieganiu zwiększa się masa mięśni i kości. Są silniejsze i bardziej rozbudowane. Treningi mogą pomóc w zapobieganiu osteoporozie.

12. Nie musisz szukać towarzysza

Dlaczego warto biegać? Bo możesz to robić, również bez drużyny. Choć wspominaliśmy o możliwości poznania nowych osób, warto jeszcze podkreślić, że bieganie jest również doskonałym sportem dla samotników. Nie musisz szukać drużyny, samotne treningi są jak najbardziej w porządku.

13. Bądź pewniejszy siebie

Bieganie i regularne treningi mogą zwiększyć pewność siebie. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że jesteśmy silniejsi, niż nam się wydawało i możemy więcej. Poza tym stajemy się pogodniejsi. Pewności siebie może również dodać zmiana sylwetki, która z pewnością nastąpi, jeżeli systematycznie będziemy uprawiać sport.

14. Podziwiaj okolicę

Bieganie jest również idealnym sposobem na zwiedzanie okolicy i podziwianie krajobrazów. Nie musisz siedzieć w hali czy na siłowni, możesz biegać, gdzie tylko zechcesz i cieszyć się pięknem przyrody, łącząc pożyteczne z przyjemnym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów