Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kurs angielskiego w drodze do pracy - czyli jak znaleźć czas na naukę języków?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nauka języka obcego - często kojarzona z dwiema godzinami w tygodniu, kiedy należy przyjść do szkoły językowej i grzecznie słuchać o gramatyce i słownictwie z danego działu. Nic bardziej mylnego - uczenie się języków może przybierać bardzo różne i - co ważne - ciekawe formy oraz doskonale wpasowywać się w grafik nawet najbardziej zapracowanego przedsiębiorcy! Sprawdź, jak samodzielnie przeprowadzić kurs angielskiego!

Jak znaleźć czas na kurs angielskiego - kiedy się uczyć?

Warto zastanowić się, w jakich codziennych sytuacjach można znaleźć chwilę na naukę języka obcego.

Najprostszy przykład? Jazda do pracy. Zarówno mieszkając w dużym mieście, jak i pod miastem najczęściej dość sporo czasu tracimy na codzienne przemieszczanie się do miejsca zatrudnienia i z powrotem. Warto te godziny wykorzystać w jeszcze bardziej efektywny sposób. Jeśli jeździsz komunikacją publiczną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby brać ze sobą podręczniki, samouczki, a nawet - dla nieco bardziej zaawansowanych - książki pisane w oryginale. Przemieszczasz się samochodem? Zainwestuj w płyty czy nagrania mp3 do samodzielnej nauki języka. W aucie możesz do woli powtarzać słówka i zwroty, będąc samemu nie musisz się krępować niedoskonałego (jeszcze!) akcentu czy pomyłek.

Osłuchiwać się z językiem możesz także w pracy. Kiedy masz do wykonania bardziej mechaniczne czynności, na których nie musisz skupiać całej swojej uwagi, nagrania językowe mogą nie tylko wspomóc zdolności lingwistyczne, ale też sprawić, że czas minie znacznie szybciej.

Poza tym, zawsze możesz uczyć się w domu. W tym miejscu zasób możliwości jest już nieograniczony.

Kurs angielskiego przez zabawę

Może się wydawać, że hasło “bawiąc - uczą” odnosi się wyłącznie do osób poniżej 7 roku życia, jednak to nieprawda. Nauka języków jest możliwa podczas wielu czynności, uznawanych powszechnie za rozrywkowe. Przykłady?

Muzyka. Większość ludzi lubi słuchać utworów, śpiewać i tańczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz relaksowania się przy ulubionych kawałkach jednocześnie śledzić ich tekst. Internet obfituje w strony, na których zamieszczone są teksty piosenek wraz z tłumaczeniem. Jest to doskonały sposób na uczenie się zarówno pojedynczych słówek, jak i całych fraz.

Filmy i seriale. To także doskonały pomysł na naukę. Na początek lektora warto zastąpić polskimi napisami. Później napisy te można zmienić na obcojęzyczne, albo nawet zrezygnować z nich na dobre. W ten sposób łatwo można osłuchać się z językiem, nauczyć bardziej powszechnych zwrotów oraz akcentu. Dobrym pomysłem jest powtarzanie określonych zwrotów po aktorach - nic tak nie zapada w pamięć, jak znane, czasem nawet kultowe hasła z ulubionych filmów.

Książki - o których już wspomniano. Mimo, iż czytanie tekstów w oryginale większości kojarzy się z dość słabo interesującymi “czytankami” ze szkoły, to książki są czymś zupełnie innym. Zawsze należy wybierać coś, co się lubi - mogą to być kryminały, banalne romanse albo poradniki biznesowe. Ważne, żeby mieć ochotę czytać. Co więcej, w wielu księgarniach językowych można znaleźć książki przystosowane do różnych poziomów znajomości języka, z ułatwieniami w postaci list słówek czy zwrotów. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

Komunikacja

Nic tak dobrze nie uczy i nie szlifuje języka, jak komunikacja z innymi ludźmi. Wystarczy znać choć trochę podstawy, aby móc zacząć rozmawiać. Boisz się błędów? To jest właśnie błąd! Obcokrajowiec rozmawiając z kimś, kto stara się nauczyć jego rodzimego języka raczej pomoże niż wyśmieje.

Możliwości nawiązywania konwersacji jest mnóstwo. Na początek można skorzystać z różnego rodzaju forów, blogów i innych miejsc, w których można nawiązywać kontakty z innymi. W Internecie dostępne są portale, na których można rozmawiać z ludźmi o różnym stopniu zaawansowania. Jeśli czujesz się dobrze, zawsze możesz skorzystać z klasycznych komunikatorów i poszukać sobie internetowego native speakera.

Samodzielny kurs angielskiego - słówka

Klasyczna metodanauki słówek polega na wkuwaniu listy, na której widnieją zwroty w języku obcym, przetłumaczone na polski. Jednakże, choć rzeczywiście nauka w ten sposób jest stosunkowo szybka, to równie szybko nauczone na pamięć zwroty ulatują.

Dlatego też nauka słówek powinna być bardziej kreatywna. Poznaj nowy zwrot, warto zastanowić się, jak i kiedy można go użyć. W jakiej naturalnej sytuacji, w całym zdaniu wstawić nowe słówko i co odpowiedziałaby osoba z przeciwnej strony.

Z drugiej strony, warto też uruchomić wyobraźnię. Warto połączyć nowe słówko z kolorową, absurdalną, zwariowaną sytuacją, której jest się bohaterem. Takie pamięciowe sztuczki pozwalają na duże lepsze zapamiętanie nowych treści niż kiedy angażowana jest tylko pamięć.

Zaplanuj językowe wakacje

Oczywiście nie chodzi tu o obóz językowy (chyba, że bardzo chcesz tak spędzić urlop). Jeśli jest taka możliwość, warto tak zorganizować wakacyjny wyjazd, aby choć przez kilka dni znaleźć się w kraju, w którym używa się nabywanego przez nas języka.

Będąc w takim otoczeniu łatwiej będzie się przełamać - czasem może się to przecież okazać wręcz konieczne. Jednocześnie codzienny kontakt z językiem bardziej naturalnym pomaga także - osłuchać się, wpasować w akcent. Jeśli dodatkowo język jest dość egzotyczny, to umiejętność porozumienia się z “tubylcami” może być bardzo efektowna.

Kurs angielskiego wcale nie musi być nużącym obowiązkiem, z którego wymigujemy się brakiem czasu. Wręcz przeciwnie - im bardziej jest się zaangażowanym i im bardziej nauka ta przypomina zabawę i hobby, tym łatwiej jest się nauczyć czegoś nowego. Warto wobec tego znaleźć swój sposób na efektywne nabywanie umiejętności lingwistycznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów