0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Inkubatory przedsiębiorczości - przyjazne warunki dla startującej firmy

Wielkość tekstu:

“Skąd wziąć pieniądze?” “Jak się za to zabrać?” To jedynie dwa spośród bardzo wielu pytań, jakie stawiają sobie osoby z pomysłem na własny biznes. Niektórzy już na tym etapie poddają się i stwierdzają, że nie dadzą rady, inni zaczynają się rozglądać i szukać pomocy. Okazuje się, że wsparcie, zarówno finansowe, jak i ekonomiczne, można uzyskać z wielu różnych źródeł. Jednym z nich są inkubatory przedsiębiorczości. 

Dlaczego “inkubatory” przedsiębiorczości?

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Zadaniem każdego inkubatora, czy to stosowanego w szpitalu, w mikrobiologii, czy w biznesie, jest stworzenie warunków idealnych dla rozwoju. Inkubatory przedsiębiorczości mają być środowiskiem idealnym dla początkujących przedsiębiorców, w którym ich biznes będzie mógł nabrać rozpędu i przezwyciężyć wiele trudności pojawiających się na początku drogi każdej firmy.

Dzięki inkubatorom początkujący przedsiębiorca może ograniczyć koszty otwarcia własnego biznesu oraz przekonać się, czy przedsięwzięcie ma szanse na powodzenie. Pomoc otrzymuje już na starcie - przy tworzeniu biznesplanu, rejestracji działalności, następnie za niewielką miesięczną opłatą może korzystać z pomieszczeń, sprzętów biurowych, usług administracyjno-księgowych czy też porad prawnych.

Jedna idea w różnych formach

Naczelnym celem wszystkich inkubatorów jest wspieranie przedsiębiorczości. Przez wzgląd na fakt, iż są one tworzone przez różnego rodzaju instytucje (uniwersytety, fundacje, organizacje samorządowe, różnego typu fundusze), przybierają różną formę prawną oraz realizują różne zadania.

Przykładem są akademickie inkubatory przedsiębiorczości, tworzone w otoczeniu szkół wyższych, czy też inkubatory przedsiębiorczości społecznej, zakładane przez samorządy lub organizacje pozarządowe. Pierwsze z nich wspierają młodych przedsiębiorców m.in. przez prowadzenie księgowości, udostępnienie osobowości prawnej, możliwość korzystania z biura wraz z wyposażeniem, szkolenia i doradztwo.

Natomiast inkubatory przedsiębiorczości społecznej nastawione są przede wszystkim na wsparcie doradcze, szkoleniowe i infrastrukturalne dla podmiotów ekonomii społecznej, instytucji rynku pracy i integracji społecznej, osób zainteresowanych działalnością na rzecz podmiotów ekonomii społecznej.

Wsparcie finansowe

Przez wzgląd na fakt, iż finansowanie działalności ma szczególne znaczenie dla początkujących przedsiębiorców, którzy mają raczej małe szanse na uzyskanie kredytu (krótka historia kredytowa, brak zabezpieczenia), inkubatory w ramach swojej działalności oferują również wsparcie finansowe. Przybiera ono formę preferencyjnego, niskooprocentowanego kredytu czy też wniesienie kapitału do wspólnie tworzonej spółki.

 

Ile to kosztuje?

Wysokość miesięcznego abonamentu jest nieporównanie mniejsza niż w przypadku, gdy koszty działalności ponoszone są indywidualnie. Zyski natomiast trafiają do kieszeni przedsiębiorcy tak samo, jak gdyby prowadził normalną działalność, bez wsparcia.

W większości inkubatorów miesięczny abonament wynosi 150-350 zł. Ze wsparcia można korzystać przez określony czas - najczęściej dwa lata, choć w niektórych przypadkach możliwe jest przedłużenie tego okresu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów