0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wydać e-booka, czyli wydawnictwo czy self-publishing?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Marzeniem wielu osób jest wydanie swojej książki. Wydaje się to jednak procesem bardzo pracochłonnym, często zakończonym niepowodzeniem. Jeszcze niedawno polegał on bowiem na wysyłaniu maszynopisu od redakcji do redakcji i liczeniu na przychylność redaktorów. W dzisiejszych czasach jednak niemal nieograniczone możliwości daje nam internet. Dzięki niemu możemy samodzielnie wydać swoją książkę nawet w kilka minut (nie licząc prac przygotowawczych). Pozostaje jednak kilka kwestii, które należy przemyśleć. Jak wydać e-booka?

Jak wydać e-booka - etapy

Oczywiście pierwszym, najważniejszym etapem na drodze do wydania e-booka jest przygotowanie tekstu książki. Naprawdę warto przyłożyć się do tego, w końcu jako autorzy odpowiadamy za treść i najczęściej podpisujemy ją własnym nazwiskiem.

Dobrze też nie chować książki do szuflady (a w tym przypadku raczej pliku do folderu), ponieważ opinia innych osób na temat tego, co napisaliśmy, jest niezwykle istotna. Warto poprosić kilka osób o recenzję naszego e-booka. Dzięki temu już na tym etapie będziemy mogli poprawić wiele błędów, jeżeli się pojawią.

Należy zainwestować w redakcję i korektę książki (jeżeli decydujemy się na self-publishing). Trudno być własnym korektorem, a właściwie jest to na dłuższą metę po prostu niemożliwe. Swoich błędów często się po prostu nie widzi. Książka poprawna pod względem językowym świadczy o naszym profesjonalizmie. Niektóre strony zajmujące się self-publishingiem oferują redakcję i korektę książki oraz przekształcenie jej w e-booka za opłatą. Zazwyczaj waha się ona między 500 a 700 zł.

Nasz plik tekstowy możemy samodzielnie przekształcić w e-booka. Pamiętajmy, że książka elektroniczna ma zazwyczaj format MOBI lub ePUB, nie PDF, ponieważ pierwsze z wymienionych lepiej dopasowują się do ekranów tabletów, czytników czy smartfonów. E-book można złożyć samodzielnie w programach takich jak iBooks Author (Mac) czy Adobe InDesing (Windows) lub w jego bezpłatnym odpowiedniku, Scribusie. Konwersji pliku można dokonać np. w programie Calibre.

Ten etap jednak można pominąć, w zależności od tego, na jakiej stronie zamierzamy wydać książkę. I właśnie to powinien być nasz kolejny krok – wybór miejsca publikacji. Warto obejrzeć wiele stron zajmujących się taką działalnością, porównać oferty, sprawdzić możliwości. Nie należy podejmować decyzji pochopnie.

Zastanówmy się również nad formami promocji naszego e-booka. Ustalmy, jakimi kanałami ją przeprowadzimy, wśród jakiej grupy odbiorców i w jakich miejscach. Weźmy również pod uwagę wszelkie koszty i ustalmy budżet. W tekście warto zaznaczyć, że kopiowanie jej treści jest zabronione.

Wydawnictwo czy self-publishing?

Jak wspominaliśmy powyżej, ważnym etapem jest wybór strony, na której chcemy umieścić naszego e-booka. Warto zastanowić się, czy wydamy książkę samodzielnie, czy spróbujemy skorzystać z ofert wydawnictwa.

Obecnie wiele stron oferuje self-publishing, czyli możliwość publikacji twórczości właściwie od ręki. Pamiętajmy jednak, że wówczas to tylko na nas spada cała odpowiedzialność za wszelkie etapy promocji.

Co przemawia na korzyść wydawnictwa?

  • Zostanie wykonana profesjonalna redakcja i korekta naszej książki.

  • Wydawnictwo zajmie się promocją e-booka.

  • Wydawnictwo zajmie się dystrybucją e-booka.

Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim redakcja musi zaakceptować nasz tekst i stwierdzić, że jest ciekawy. Dodatkowo duży procent dochodów ze sprzedaży trafi do wydawnictwa.

 

Co przemawia na korzyść self-publishingu?

  • Pełna samodzielność w tworzeniu e-booka.

  • Swoboda publikacji.

  • Większy (lub całkowity) procent zysku dla autora.

Pamiętajmy jednak, że samo zamieszczenie e-booka na stronie nie gwarantuje sukcesu. Musimy zająć się promocją i dystrybucją książki. Jeżeli przeprowadzimy je nieprawidłowo, nikt nie zauważy naszej pozycji wśród innych.

Jeżeli self-publishing, to gdzie?

Jeżeli decydujemy się na self-publishing, musimy mieć świadomość, że miejsc, w których opublikować można e-booka, jest mnóstwo. Istnieją specjalne strony internetowe, można również stworzyć witrynę dla swojej publikacji, dobrym miejscem zamieszczenia książki jest również blog, jeżeli taki posiadamy.

Sami musimy zadecydować o tym, które miejsce będzie dla nas najlepsze. W przypadku samodzielnego stworzenia strony lub publikacji na blogu warto pamiętać o tym, że sami musimy ustalić cenę takiej książki oraz możliwości płatności. We wszystkim stawiajmy na umiar i mierzmy siły na zamiary.

Zdecydowanie można powiedzieć, że wydanie książki nigdy nie było tak proste, jak teraz. Warto jednak zaznaczyć, że ta łatwość ma nie tylko plusy, lecz także minusy. Pamiętajmy, że każdą decyzję trzeba przemyśleć, również tę, jak wydać e-booka i z czym to się będzie wiązało. Spełnienie marzeń o własnej publikacji jest na wyciągnięcie ręki, należy dobrze wykorzystać tę szansę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów