0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jaki plecak na laptopa? Poradnik, jak bezpiecznie przewozić sprzęt

Wielkość tekstu:

Jeśli zdarza Ci się podróżować z laptopem, z pewnością zależy Ci, aby robić to w pełni bezpiecznie. Istotna jest również wygoda przewożenia sprzętu. Co o tym decyduje? Jak wybrać plecak lub torbę na laptopa? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Rozmiar i kształt plecaka do laptopa

Rozmiar to jedna z kluczowych kwestii przy wyborze tego akcesorium. Laptopy najczęściej mają ekrany od 13 do 17 cali, dlatego plecaki są zwykle oznaczane właśnie pod kątem obsługiwanego rozmiaru sprzętu – na przykład „na laptopy do 15,6” lub „do 17,3”. To ważne, ponieważ zbyt mały plecak nie zmieści laptopa, z kolei zbyt duży nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia i stabilności urządzenia podczas noszenia.

Przy wyborze plecaka na laptopa zwróć też uwagę na jego kształt i dopasuj go do swojego laptopa. Komputery różnią się między sobą grubością – niektóre ultrabooki są bardzo cienkie, innego typu – gamingowe – grubsze i cięższe. Plecak powinien mieć więc odpowiednią głębokość i dobrze dopasowaną kieszeń na komputer.

Sama kieszeń na laptopa musi mieć nie tylko odpowiedni rozmiar, ale też wykończenie. Komora powinna mieć wyściełane ścianki, na przykład pianką EVA, pasek zabezpieczający przed przesuwaniem się oraz być umieszczona jak najbliżej pleców – to najbezpieczniejsze miejsce w razie uderzenia lub upadku.

Optymalna pojemność plecaka

  • Małe plecaki (10-15 l)

To dobry wybór dla minimalistów, którzy noszą na co dzień jedynie laptopa oraz kilka niewielkich drobiazgów, takich jak portfel, klucze, telefon. Modele tego typu najczęściej mają jedną komorę na laptopa i małą kieszonkę na akcesoria. Najlepiej spisują się podczas krótkich wyjść czy niedługich dojazdów do pracy. Plecaki o takiej pojemności w swoim asortymencie ma m.in. marka Pacsafe.

  • Średnie plecaki (15-25 l)

To zdecydowanie najpopularniejszy rozmiar plecaka, który zmieści laptopa od 13 do 16 cali. W takim modelu możesz zmieścić komputer, ładowarkę, dokumenty, książki, a nawet kosmetyczkę czy lunchbox. Średnie plecaki zwykle mają kilka przegródek, a także dodatkowy organizer na niewielkie przedmioty. Takie plecaki ma swojej ofercie m.in. firma Mizuno.

  • Duże plecaki (25 l i więcej)

To strzał w dziesiątkę dla osób, które zazwyczaj noszą ze sobą dodatkowy sprzęt w postaci na przykład tabletu, aparatu, dokumentów, a nawet ubrania na zmianę. Znakomicie, kiedy taki model ma dodatkowe kieszenie na butelkę, bidon czy parasol. To wariant polecany osobom, które często podróżują oraz pracującym studentom. Duże plecaki na laptopa znajdziesz m.in. w asortymencie Fjallraven. Uwaga – nie zawsze większa pojemność jest lepsza! Wybierz model o pojemności dopasowanej do Twojego stylu życia, aby na co dzień nie dźwigać niepotrzebnych kilogramów. Więcej wskazówek o wyborze laptopa znajdziesz tutaj: https://www.decathlon.pl/c/htc/jaki-plecak-na-laptopa-wybrac-najlepsze-plecaki-na-laptopa-ranking_bfd2cd87-99e1-48c5-bfdf-ac81e96648f9.

System ochrony laptopa w plecaku

  1. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

    • Amortyzacja – wysokiej jakości plecaki z kieszenią na laptopa posiadają specjalne wkładki z pianki lub systemy zawieszenia (tzw. floating sleeve) chroniące komputer w razie upadku.
    • Usztywniane ścianki – panele z tworzywa sztucznego lub metalu zabezpieczają sprzęt przed naciskiem (np. w zatłoczonym autobusie).
    • Podwójne dno – komora laptopa nie powinna dotykać bezpośrednio dna plecaka – idealnie, kiedy między laptopem a podłożem znajduje się amortyzująca warstwa.
  2. Ochrona przed kradzieżą

    • Ukryte zamki błyskawiczne lub ich umiejscowienie blisko pleców zabezpieczą zawartość plecaka przed łatwym dostępem osób postronnych.
    • Zamki z możliwością założenia kłódki (np. typu TSA) okazują się bardzo przydatne w podróży.
    • ARFID-blocking pocket – niektóre antykradzieżowe plecaki mają kieszonki chroniące karty zbliżeniowe i dokumenty przed skanowaniem.
  3. Ochrona przed warunkami pogodowymi

    • Wodoodporny materiał (np. poliester 1680D lub nylon balistyczny) zabezpiecza sprzęt przed deszczem.
    • Zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy – idealny dla osób często podróżujących.
    • Uszczelniane zamki – wpływają na poprawę wodoodporności. Są niezbędne, jeśli plecak ma być naprawdę odporny na wodę.

Ergonomiczny design wpływający na komfort noszenia

W plecaku często przenosi się nie tylko komputer, ale też dodatkowy sprzęt, taki jak ładowarka, powerbank, mysz, a także dokumenty biznesowe czy butelkę z wodą. Oznacza to, że całość może sporo ważyć, dlatego odpowiedni plecak powinien odciążać kręgosłup i zapewniać komfort nawet podczas dłuższych tras. Co o tym decyduje? Na pewno wyprofilowane plecy, które powinny mieć anatomiczny kształt, najlepiej z wyżłobionym kanałem wentylacyjnym. Ponadto system wentylacji (siateczka mesh lub pianka z otworami) ogranicza pocenie się pleców! Usztywniony, ale jednocześnie elastyczny tył plecaka pomaga także w rozkładzie ciężaru jego zawartości.

Kolejny bardzo ważny czynnik to szelki – szerokie, miękko wyściełane równomiernie rozkładają ciężar na ramionach i zwiększają komfort noszenia. Koniecznie wybierz model z regulowanymi szelkami, ponieważ tylko to pozwala dopasować plecak do sylwetki. Przydatny element wpływający na funkcjonalność tego akcesorium to pas piersiowy lub biodrowy, które służą odciążeniu ramion. To szczególnie ważne w przypadku plecaków na większe laptopy w rozmiarze od 15 do 17 cali, a także dla osób codziennie dojeżdżających do pracy.

Ponadto wybierając plecak na laptopa z oferty tutaj: https://www.decathlon.pl/akcesoria/plecaki-na-laptopa, przyjrzyj się mocowaniu i uchwytowi. Trolley sleeve, czyli pas do zamocowania na walizce, przydaje się w podróży, a wygodny uchwyt do przenoszenia ułatwia transportowanie go w miejscach, w których nie należy mieć go na plecach. Warto dodać, że najlepsze plecaki na laptopa nie ważą więcej niż 1,2-1,5 kg – warto to sprawdzić w specyfikacji.

Materiały i trwałość idealnego plecaka na laptopa

Wyżej wspominaliśmy, że wodoodporne właściwości w przypadku plecaka na laptopa czy nawet tablet to podstawa. Dzięki temu nie zaleją go opady deszczu. Poza tym przyjrzyj się sposobowi szycia i wykończenia – solidne szwy oraz podwójne przeszycia w newralgicznych miejscach (na przykład u podstawy szelek) zdecydowanie zwiększają trwałość plecaka. Świetnie gdy ma on również wzmocnione narożniki i dolną część, ponieważ czyni to go odporniejszym na przetarcia. Wszystko to sprawia, że plecak jest wytrzymały, a przewożony w nim sprzęt elektroniczny bezpieczny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo praktyczne elementy wyposażenia współczesnych plecaków to porty USB, które umożliwiają podłączenie powerbanka wewnątrz plecaka i wygodne ładowanie telefonu lub innych urządzeń podczas marszu. Co więcej, istotna jest nie tylko przegroda na laptopa, ale też rozmaite organizery i kieszenie. Dedykowane przegródki na dokumenty, długopisy, karty pamięci, telefon i inne gadżety zdecydowanie pomagają utrzymać porządek. Jeśli Twoja droga do pracy jest dość długa, postaraj się znaleźć plecak z kieszenią na butelkę z wodą lub parasolkę. Niektóre nowoczesne modele plecaków wyróżni możliwość rozszerzenia ich pojemności, dzięki zamkowi lub systemowi rozszerzającemu komorę. To przydatna opcja. Podczas weekendowej wycieczki, niekoniecznie w sprawach służbowych.

Ostatni bardzo ważny element, nie tylko w plecakach na laptopa, to odblaski. To podstawa, jeśli zdarza Ci się nosić plecak wieczorami lub w trudnych warunkach świetlnych. Mogą znajdować się na szelkach lub plecach. Dzięki temu znacznie zwiększa się Twoja widoczność i bezpieczeństwo po zmierzchu!

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów