0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nadczynność tarczycy - czy dotyczy także Ciebie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Choroby tarczycy potrafią się zamaskować. Może nam się wydawać, że po prostu mamy gorszy czas, czujemy się źle, ponieważ jesteśmy przemęczeni lub zestresowani. Z tego samego powodu zdarza się też przecież chudnąć i cierpieć na bezsenność. Choć symptomy mogą zmylić, warto upewnić się, czy nasz humor i funkcjonowanie nie są zależne od tarczycy. Sprawdzimy, jak objawia się nadczynność tarczycy i kiedy warto wybrać się na badania pod jej kątem.

Nadczynność tarczycy przypomina depresję?

Podobnie, jak w przypadku niedoczynności tarczycy, także nadczynność niesie za sobą objawy podobne do depresji. Przede wszystkim czujemy się nie najlepiej psychicznie. Pełne skupienie też nie jest łatwe, cały czas jesteśmy zmęczeni, wydaje nam się, że nic już nas nie interesuje, bez powodu wpadamy w złość, a w nocy nie możemy spać. Pierwszym sygnałem alarmowym, który może wskazywać na to, że to jednak nadczynność tarczycy, a nie depresja, jest fakt zwiększonego apetytu przy jednoczesnej utracie wagi. Trudno odróżnić dwa tak podobne do siebie schorzenia, warto jednak obserwować swój organizm i w przypadku obniżenia formy psychicznej – udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na badania pod kątem nadczynności.

Nadczynność tarczycy – pozostałe objawy

Jakie inne sygnały powinny skłonić nas do wykonania takich badań? Chorzy na nadczynność tarczycy cierpią na stale przyśpieszoną akcję serca, trudno im wytrzymać wyższe temperatury i nadmiernie się pocą. Poza tym schorzeniu mogą towarzyszyć także dreszcze i biegunki.

Warto pamiętać, że objawy tej choroby pokrywają się z wieloma innymi. Czasami nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, czy to właśnie nadczynność tarczycy sprawia, że czujemy się nie najlepiej. Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy na nią wskazują, powinniśmy to sprawdzić.

Choroba Gravesa-Basedowa

Przyczyną nadczynności tarczycy jest często choroba Gravesa-Basedowa. To schorzenie autoimmunologiczne sprawia, że powstają przeciwciała, które zwiększają produkcję hormonów tarczycy. Objawy choroby pokrywają się z opisanymi powyżej, dodatkowo jednak może wystąpić wytrzeszcz oczu lub powiększenie tarczycy, nazywane wolem. Ludziom cierpiącym na to schorzenie często również drżą ręce.

Warto zawsze stawiać zdrowie na pierwszym miejscu, dlatego też powinniśmy przyglądać się wszelkim zmianom w naszym organizmie i kontrolować je. Dzięki temu nasze samopoczucie się poprawi, a my będziemy zdecydowanie lepiej funkcjonować.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów