Uzależnienie od jedzenia często nie bywa traktowane poważnie. Nic w tym dziwnego, ponieważ najczęściej czerpiemy z niego ogromną przyjemność, a wiele produktów oprócz doskonałego smaku, zawiera również składniki odżywcze, tym samym dbając o nasze zdrowie. Są jednak takie składniki diety, które mogą wywołać prawdziwe uzależnienie od jedzenia. Czego nie jeść, by uniknąć tego problemu? Sprawdziliśmy!
Uzależnienie od jedzenia - jakie produkty wywołują nałóg?
Najczęściej i najsilniej uzależniają produkty wysoko przetworzone. Zazwyczaj zawierają bardzo dużo cukru i jednocześnie mało, a właściwie prawie żadnych wartościowych składników. Ciekawym faktem jest, że produkty te często ładnie pachną i wyglądają, przez co jeszcze bardziej nas do siebie przyciągają. Jedząc je, nie czujemy, że zapełniamy żołądek i zmniejszamy apetyt – wręcz przeciwnie, pragniemy więcej z każdym kęsem. Odbieramy takie produkty jako coś przyjemnego, sygnał dociera do mózgu, który chce, abyśmy spróbowali tego smaku ponownie.
Których produktów powinniśmy unikać?
Produktów, które mogą nas uzależnić, jest mnóstwo. Są to między innymi:
czekolada,
chipsy,
lody,
cukierki,
ciasta i torty,
kurczak w panierce,
napoje typu cola,
białe, świeże pieczywo,
frytki,
fast foody,
pizza,
batony,
sery,
makarony (często z dodatkiem kalorycznych sosów),
płatki śniadaniowe,
precle i krakersy,
żelki.
Nie da się ukryć, że wszystkie te produkty są albo słodkie, albo zawierają dużą ilość tłuszczu. Jednocześnie są bardzo niezdrowe - jedzenie zawierające cukier w znacznych ilościach, zwiększa jego poziom we krwi, a tym samym trzustka rozpoczyna wzmożoną produkcję insuliny. Warto wiedzieć, że cukier jest jedną z najmocniej uzależniających substancji. Każdy z nas powinien spróbować detoksu i przez pewien czas w ogóle go nie używać. Podczas takiej kuracji nierzadko okazuje się, jak silnie nas uzależnił.
Obecność wielu produktów na powyższej liście jest oczywista. Wspomniany wyżej cukier nie budzi wątpliwości, pizza i fast foody zazwyczaj świetnie pachną, frytki czy chipsy kuszą tłuszczem, solą i mnóstwem substancji zapachowych. Z pewnością ciekawostką jest, że do gotowych frytek dodawany jest także… cukier, co wywołuje jeszcze większe uzależnienie od jedzenia. Lody (szczególnie sorbety) często zastępują dzienną dawkę owoców, poza tym latem uważamy je za chłodzącą przekąskę, która pomaga uporać się z upałami. Dlaczego jednak na liście znajduje się białe pieczywo?
Świeże, pachnące bułeczki przyciągają wielu klientów, którzy nie mogą się im oprzeć. Jednak mąka, z której wykonywane są masowo takie produkty, jest całkowicie pozbawiona wartości odżywczych. Pieczywo pachnie przede wszystkim dlatego, że posiada wcale nie mniej substancji zapachowych niż np. chipsy. Dodatkowo – co wiąże się również z innymi uzależnieniami od potraw – często świeże, jeszcze ciepłe bułki lub chleb, kojarzą nam się z dzieciństwem. Od takich smaków naprawdę trudno się uwolnić, skoro przywołują na myśl cudowne wspomnienia.
Co ciekawe, nie tylko niezdrowe produkty mogą uzależnić. Warto nie przesadzać także z… piciem wody, jedzeniem orzechów czy spożywaniem jajek. Co prawda zazwyczaj ich jedzenie jest zalecane, jednak w dużych ilościach mogą sprawić, że nabawimy się kłopotów ze zdrowiem.
Uzależnienie od jedzenia i produktów spożywczych może być tak silne, że do zwalczania konieczna stać się może terapia. Dlatego też warto dbać o to, aby nasza dieta była jak najbardziej urozmaicona. Skoro już wspomniano o zapachach i smakach dzieciństwa, nie można zapomnieć również o najmłodszych. Jeżeli wcześnie zaczniemy wpajać naszym pociechom dobre nawyki żywieniowe, będą w mniejszym stopniu narażone na jakiekolwiek niezdrowe uzależnienia.