Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2024 r. reguluje przepis art. 4 pkt. 3 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ten rodzaj odsetek dotyczy wyłącznie wierzytelności z umowy zawartej między przedsiębiorcami, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usług.
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2024 r.
Ustawowe odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, które mają zastosowanie do transakcji zawartych od dnia 1 stycznia 2023 r. wynoszą następującą wartość:
Rodzaj dłużnika | od 1.01.2024 r. do 30.06.2024 r. - wysokość odsetek | od 1.07.2024 r. do 30.12.2024 r. - wysokość odsetek |
dla podmiotu publiczny będący podmiotem leczniczym | stopa referencyjna NBP obowiązująca w dniu 01.01.2024 r. + 8 pp (13,75%) | stopa referencyjna NBP obowiązująca w dniu 01.01.2024 r. + 8 pp (13,75%) |
podmiot inny niż publiczny będący podmiotem leczniczym | stopa referencyjna NBP obowiązująca w dniu 01.01.2024 r. + 10 pp (15,75%) | stopa referencyjna NBP obowiązująca w dniu 01.01.2024 r. + 10 pp (15,75%) |
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych - kto może być stroną umowy?
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2024 r są naliczane, gdy obiema stronami transakcji są:
- przedsiębiorcy,
- podmioty prowadzące działalność, o których mowa w art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- osoby wykonujące wolny zawód,
- oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych,
- zagraniczni przedsiębiorcy prowadzący przedsiębiorstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.
Kiedy naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych?
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2024 r. są naliczane, jeżeli sprzedawca wykonał to, do czego się zobowiązał, natomiast kupujący nie zapłacił terminie ceny. Przedsiębiorcy należą się zatem odsetki w następujących przypadkach:
- jeśli termin zapłaty ceny nie został ustalony, a od dnia dostawy towaru lub świadczenia usługi minęło 30 dni
- jeśli termin płatności został uzgodniony, odsetki ustawowe od transakcji handlowych należą się dnia następującego po dniu ustalonym dniu zapłaty ceny.
- jeśli ustalony termin płatności ceny jest dłuższy niż 60 dni i jest on rażąco nieuczciwy wobec wierzyciela, a wierzyciel (sprzedawca) spełnił swoje świadczenie, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych naliczane są po upływie 60 dni od dnia doręczenia faktury lub rachunku.
Co do zasady, przedsiębiorcy w transakcjach handlowych nie mogą ustalać terminów zapłaty dłuższych niż 60 dni, chyba, że strony w umowie ustaliły inaczej, a takie termin nie jest rażąco nieuczciwy wobec sprzedawcy.