0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

OPP - przekaż 1% również do 1 czerwca!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W związku z panującą epidemią koronawirusa, na mocy wprowadzonej tarczy antykryzysowej, podatnicy mają więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Z uwagi na szczególną sytuację, w tym roku deklarację PIT można złożyć do 1 czerwca bez odsetek za zwłokę. Co jednak w przypadku, gdy osoba dokonująca rozliczenia zdecyduje się przekazać 1% jej podatku dochodowego na cele organizacji pożytku publicznego? Sprawdź, czy można przekazać 1% również do 1 czerwca!

Kto może przekazać 1% podatku?

Prawo do przekazania 1% podatku podatku dochodowego przysługuje podatnikom opodatkowanym:

  • na zasadach ogólnych -skali podatkowej, niezależnie od źródła,
  • podatkiem liniowym 19% - od działalności gospodarczej,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Aby przekazać 1% podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego, w pierwszej kolejności należy w ustawowo określonym terminie złożyć odpowiednią deklarację roczną. W jednym z pól należy wskazać numer KRS organizacji, natomiast w drugim - przekazywaną kwotę.

Podatnik samodzielnie ustala kwotę, którą chce przekazać. Nie może ona jednak przekraczać kwoty równej 1% podatku wykazanego w zeznaniu rocznym.
Kwotę jednego procentu podatku należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. W sytuacji, gdy podatnik składa różne deklaracje roczne - wówczas ma prawo odliczyć po 1% od podatku od każdej z nich.

PIT-OP - 1% również do 1 czerwca!

Jednym z założeń wprowadzonej tarczy antykryzysowej jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1% również do 1 czerwca. Złożone zeznanie lub oświadczenie PIT-OP po 30 kwietnia, ale nie później niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 (przypadku korekty zeznania) pozwoli na przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.

Dla podatników składających deklarację PIT możliwe jest przekazanie 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, również ze wskazaniem celu szczegółowego, zaznaczając to bezpośrednio w zeznaniu.

Natomiast w przypadku osób, które nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. 

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Listę instytucji, które uprawnione są do otrzymania 1% podatku, można znaleźć na rządowej stronie https://www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów