0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ułatwienia w obszarze cen transferowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ustawy sporządzone w związku z koronawirusem dotyczą nie tylko udzielania pomocy finansowej przedsiębiorcom, ale również innych ułatwień odnoszących się do dokumentacji firmowej i obowiązków ewidencyjnych. Przykładowo pomoc ta ma na celu ułatwienia w obszarze cen transferowych.

Ceny transferowe - czym są?

Definicja ceny transferowej znajduje się w art. 23m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, który wskazuje, że cena transferowa to „rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy”. Takie ceny zazwyczaj różnią się od cen rynkowych, które stosowane są przez podmioty niepowiązane.

Ułatwienia w obszarze cen transferowych w ramach tarczy antykryzysowej

Również przedsiębiorcy zobowiązani do dokumentacji cen transferowych mogą uzyskać pomoc od państwa w ramach ustawy antykryzysowej. Zgodnie ze zmianami wprowadzono:

  • przedłużony termin na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR). Mija on 30 września 2020 roku i odnosi się do podmiotów, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 roku, a zakończył przed 31 grudnia 2019 roku;

  • przedłużony termin na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych na dzień 30 września 2020 roku. Ma on zastosowanie w przypadku podmiotów, których rok podatkowy lub obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2019 roku lub później, a zakończył przed 31 grudnia 2019 roku;

  • przedłużony termin na dołączenie grupowej dokumentacji dotyczącej cen transferowych do dokumentacji lokalnej. Dotyczy on podmiotów, których rok obrotowy rozpoczął się 1 stycznia 2019 roku lub później i zakończył przed 31 grudnia 2019 roku.

Natomiast dla pozostałych podatników, których nie dotyczą powyższe zmiany, organ podatkowy może odroczyć termin przewidziany w przepisach prawa podatkowego, zgodnie z art. 48 Ordynacji podatkowej, jeżeli przypadek zostanie uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym a podatnik złoży odpowiedni wniosek.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów