0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ustawodawca wprowadził kolejne zmiany w prawie podatkowym. Są nimi m.in. rezygnacja z ulgi dla klasy średniej, obniżka PIT oraz kolejne modyfikacje w zakresie rozliczania się wspólnie z dzieckiem – w tym zwiększenie limitu zarobków potomstwa. Dowiedz się, ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi w 2022 roku!

Preferencje dla rodziny – ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi?

W związku z wprowadzeniem zapowiadanych zmian nastąpiło zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko, nie tracąc preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrosła z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 roku (12-krotność renty socjalnej).

Kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko, wzrosła z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 roku.

Co więcej, renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców. A zatem dziecko ma być traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać z kwoty wolnej 30 tys. zł.

Szerszym zasięgiem objęte są również ulgi podatkowe takie jak: ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+ oraz pracujących seniorów. Ulgi te obejmują również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Wskutek takiej zmiany zasiłki nie są objęte podatkiem od ustalonego w tych ulgach limitu.

Wprowadzenie zmian

Zmiany zapowiedział pierwotnie m.in. wiceminister MF Artur Soboń: „Proponowane zmiany są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki. Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach. Zależy nam na tym, by ostateczny kształt przepisów został wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, księgowymi i doradcami podatkowymi”.

Rozwiązania planowo weszły w życie 1 lipca 2022 roku. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów