Proces rekrutacji w każdej firmie może wyglądać odrobinę inaczej - zawsze jednak ma kilka części wspólnych, bez których nie może się odbyć. Taki sam jest zazwyczaj również jego rezultat - wyłonienie najlepszego kandydata na stanowisko, na którym jest wakat.
Proces rekrutacji to dość szeroko rozbudowana, złożona procedura, której zadaniem jest odnalezienie spośród dostępnych kandydatów pracownika, który z powodzeniem wypełni wakat na określonym wcześniej stanowisku. Najlepszy z nich powinien najdokładniej spełnić oczekiwania firmy i mieć odpowiednie umiejętności, wykształcenie oraz kompetencje. W zależności od potrzeb rekrutacja może być wewnętrzna (wybór pomiędzy pracownikami pracującymi już w firmie, ale na innych stanowiskach), zewnętrzna bądź mieszana. Jeśli stanowisko jest istotne dla biznesu, rekrutacja może być wieloetapowa, a jej przeprowadzeniem może zająć się profesjonalna firma.
Proces rekrutacji w kilku krokach
1. Sformułowanie potrzeby
Kiedy w firmie pojawia się potrzeba stworzenia nowego stanowiska bądź wypełnienia wakatu, należy rozpocząć proces rekrutacji. Pierwszym punktem tej złożonej procedury jest określenie wymagań potrzebnych na danym stanowisku, następnie natomiast umiejętności i kompetencji, które powinien mieć kandydat oraz wynagrodzenia, jakie może otrzymać.
2. Stworzenie ogłoszenia
Kiedy już wiemy, kogo szukamy, trzeba to ogłosić światu. Do tego najczęściej służą ogłoszenia rekrutacyjne, w których powinniśmy przede wszystkim wymienić zadania, które będzie musiał realizować nowy pracownik oraz spodziewane kompetencje, którymi powinien dysponować. Warto także wspomnieć o benefitach, na jakie może on liczyć na proponowanym stanowisku.
3. Wybór miejsca publikacji ogłoszenia
W zależności od rodzaju rekrutacji (wewnętrzna, zewnętrzna, mieszana) kolejnym punktem jest wybór jej nośnika. Może to być wewnętrzny intranet, popularne serwisy zewnętrzne, urząd pracy czy chociażby social media. Warto przewidzieć wcześniej, jaka jest nasza grupa docelowa i gdzie możemy znaleźć największą liczbę spełniających nasze oczekiwania kandydatów.
4. Zbieranie i analiza CV
Po określonym w ogłoszeniu czasie powinniśmy przejść do analizy aplikacji, które otrzymaliśmy od kandydatów. Pierwszą selekcję przeprowadzamy na podstawie samych Curriculum Vitae, odrzucając te osoby, które nawet minimalnie nie spełniają wcześniejszych założeń.
5. Rozmowy telefoniczne
Po wstępnej selekcji wybrane osoby są zapraszane na bezpośrednie spotkania, w których mają szansę się zaprezentować. Przed tym etapem często praktykowane są jednak jeszcze rozmowy telefoniczne, które pozwalają nam zminimalizować błędy we wcześniej selekcji.
6. Rozmowy bezpośrednie
Spotkania rekrutacyjne stanowią moment, w którym kandydaci mogą się wykazać przy bezpośrednim kontakcie. Jest to największa wartość procesu rekrutacji i może obierać różne formy. Standardem jest zwykła rozmowa, do rozważenia są jednak w tym miejscu także assessment center, zadania kontrolne czy chociażby testy umiejętności. W dużych firmach i korporacjach ten etap rekrutacji może odbyć się nawet podczas kilku spotkań rekrutacyjnych.
7. Podjęcie decyzji
Kiedy pozyskaliśmy już wszystkie niezbędne informacje o kandydatach, a wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, nadchodzi najważniejszy moment dla pracodawcy - wybór odpowiedniego kandydata. Nierzadko decyzja jest podejmowana dopiero po kilku spotkaniach na różnych szczeblach - tak, aby przyniosła pozytywny efekt dla firmy.
8. Informacje zwrotne
Telefon do wybranego kandydata jest obowiązkiem pracodawcy. Ten typ kontaktu z pozostałymi osobami to już z kolei tylko miły gest. Etap, o którym mowa, może także wymagać kilku dodatkowych spotkań osób odpowiedzialnych za proces rekrutacji. Może bowiem zdarzyć się tak, że wybrany kandydat nie przyjmie naszej propozycji i będziemy musieli wybrać innego bądź trzeba będzie negocjować stawkę wynagrodzenia.
9. Zatrudnienie
Cały proces rekrutacyjny kończy się w dniu podpisania przez nowego pracownika umowy. Oznacza to bowiem, że wszystkie warunki zostały przez kandydata zaakceptowane, a firma zyskała pracownika na wakat, na który prowadzona była rekrutacja.
Rekrutacja to złożony proces, na który składa się kilka ważnych elementów. Skrupulatność i profesjonalizm w tym aspekcie może pozwolić na odnalezienie dla firmy takiego pracownika, który z powodzeniem zapełni dany wakat na lata.