0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Tablet, notebook czy smartfon - które urządzenie mobilne wybrać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wybór komputerów dla pracowników to poważna sprawa. Od dobrego dopasowania sprzętu do potrzeb zależy nie tylko komfort podwładnych, ale także ich wydajność. Niewygodne w użytku urządzenie potrafi zepsuć morale. Wolno działający i wiecznie wieszający się komputer zabierze wiele godzin cennego czasu. Wniosek jest jeden - na maszynach nie należy oszczędzać, gdyż w przyszłości może się to bardzo zemścić na kondycji przedsiębiorstwa. Które urządzenie mobilne jest najlepsze?

Urządzenie mobilne - kryteria doboru

Najważniejszym kryterium przy kupowaniu komputerów do firmy jest oczywiście ich przeznaczenie. Specjalistyczne przedsiębiorstwa z branży IT muszą postawić na ultrawydajne maszyny, przeznaczone do obróbki grafiki czy złożonego programowania. W tym artykule jednak przyjrzymy się klasycznemu i najbardziej powszechnemu zastosowaniu, czyli pracy biurowej. W standardowych warunkach uruchamia się zazwyczaj kilka podstawowych aplikacji, takich jak arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu i przeglądarka WWW z otwartymi wieloma oknami. Aby komputer poradził sobie z takim obciążeniem, potrzebuje przynajmniej 2 GB RAMu, czyli pamięci podręcznej, używanej do bieżących zadań. W przypadku Windowsa 8 rekomenduje się nawet dwa razy większą wartość. Wielkie znaczenie ma także procesor. W firmach - wydaje się - dominują energooszczędne Intel Atom, zapewniające przeciętną wydajność przy małym zużyciu elektryczności. Jeśli chcesz usprawnić pracę w firmie, pomyśl o mocniejszych układach. Aktualne porównania mocy procesorów można znaleźć bez problemu na wielu stronach internetowych. W kwestii doboru systemu operacyjnego warto postawić albo na Windows (najlepiej 7 jego odsłonę, 8 nie nadaje się do poważnej pracy), albo na którąś z dystrybucji Linuksa.

Urządzenie mobilne - desktop

W przypadku prac biurowych najlepszym rozwiązaniem - od wielu lat - pozostaje klasyczny desktop, czyli zestaw monitor + sama stacja robocza. Jako jedyny z wymienionych w artykule typów maszyn potrafi zapewnić maksymalną wydajność przy wysokim komforcie pracy. Moc desktopu nie jest ograniczana jego gabarytami, dlatego komputery tego typu są mocno zróżnicowane pod względem prędkości - wszystko zależy po prostu od zainwestowanych w podzespoły pieniędzy. Coraz większą popularność zdobywają modele typu all-in-one, czyli komputery, które mieszczą się w obudowie monitora. Sprzęt tego rodzaju posiadają w ofercie między innym HP oraz Apple. W połączeniu z bezprzewodowymi myszką i klawiaturą taki zestaw jest niezwykle wygodny dla użytkownika, a ponadto bardzo poręczny w transporcie i oszczędny w przestrzeni.

Urządzenie mobilne - tablet

To urządzenie mobilne w postaci małego komputerka z ekranem dotykowym cieszy się wielką popularnością - w zasadzie trudno powiedzieć, dlaczego. Jego wydajność jest niewielka, a możliwości zazwyczaj mocno ograniczone. Nie nadaje się do prac biurowych z prostego powodu - nie posiada klawiatury, a więc pisanie na nim jest bardzo męczącą ekwilibrystyką. Jego przydatność dla firmy ogranicza się jedynie do sytuacji, w których pracownicy są często poza biurem i muszą mieć stały dostęp do zasobów przedsiębiorstwa. Z drugiej strony - w takich przypadkach lepszym wyjściem okażą się laptop lub netbook. Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne tabletów, trzeba zauważyć, że na rynku występuje wyjątkowa różnorodność ich modelów. Część z nich pracuje na bazującym na Linuksie Androidzie, część na iOS od Apple, a część - na specjalnej wersji Windowsa.

Urządzenie mobilne typu laptop i netbook

Przenośne komputery idealnie nadają się dla pracowników, którzy część (lub całość) swoich obowiązków wykonują poza biurem. W stałym miejscu pracy laptopy i netbooki nie będą dobrym rozwiązaniem - z dwóch względów. Po pierwsze, oferują niższą wydajność od klasycznych desktopów, a usprawniające ich moc ulepszenia są sporo droższe. Po drugie - są po prostu mało wygodne przy wielogodzinnej pracy. W tym miejscu trzeba dokonać rozróżnienia pomiędzy laptopem a netbookiem - ten drugi zazwyczaj jest sporo mniejszy (przekątna ekranu 8-12 cali), a przy tym mniej wydajny. Jego niewątpliwym atutem jest czas pracy na baterii, porównywalny z tabletem i sporo dłuższy od tego, jaki można uzyskać na typowym laptopie. Mankamentem są wymiary netbooka, które nie dają wysokiego komfortu pracy.

Urządzenie mobilne - smartfon

Telefon, który wydajnością nieraz dorównuje tabletom, to obecnie bardzo częsty widok. Taki sprzęt naturalnie nie nadaje się do codziennych prac biurowych, ale może stanowić wielką pomoc dla tych, którzy chcą mieć ciągły dostęp do poczty elektronicznej i baz danych firmy. Gdy posiada się porządnego smartfona, zakup tabletu w zasadzie staje się zbędny. Aparaty z górnej półki posiadają w zasadzie te same funkcje, podobną wydajność i zbliżoną (5-6 cali) przekątną ekranu. Nie warto więc dublować wydatków.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów