0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zamek w Mosznej - bajkowy pałac, który musisz zobaczyć!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zamek w Mosznej jest naprawdę bajkowy. Kiedy na niego patrzymy, na myśl mogą nam przyjść bajki Disneya. Budowla robi wrażenie niemal na każdym. Nic w tym dziwnego. Architektonicznie jest to jeden z najciekawszych zamków w Polsce. Będzie to idealne miejsce nie tylko dla miłośników historii i architektury, lecz także np. fotografów. Jaka jest historia tego miejsca? Jak wygląda cennik? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Zamek w Mosznej jest niezwykły nie bez powodu. Mieści się w nim 365 pomieszczeń i aż 99 wieżyczek i wież! Trzeba przyznać, że liczba ta jest naprawdę imponująca. Dodatkowo warto odwiedzić to miejsce, kiedy kwitną rododendrony, zamek bowiem otoczony jest parkiem, w których rosną ich skupiska. Daje to niesamowity efekt. Wycieczka do tego miejsca z pewnością nas nie zawiedzie.

Zamek w Mosznej - historia

Legenda głosi, że w średniowieczu wieś Moszna należała do Zakonu Templariuszy. W XVII wieku właścicielami została rodzina von Skall. Gdy w 1723 roku zmarła Urszula Maria von Skall, właścicielem został nadmarszałek dworu Fryderyka Wielkiego - Georg Wilhelm von Reisewitz. W czasach, kiedy to on był władał wsią, rozpoczęto budowę zamku - dzisiaj jest to jego środkowa część. Moszna jednak nadal przechodziła z rąk do rąk. W 1771 roku rodzina von Reisewitz straciła swoją własność. Majątek wystawiono na licytację.

Został on zakupiony przez Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa. To jednak nie koniec rotacji. W 1853 roku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał wieś Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, a ten w kilka lat później także pozbył się własności - sprzedając Moszną Hubertowi von Tiele-Winckler.

Syn Huberta, Franz Hubert, wymyślił i wybudował zamek, gdyż w 1896 roku spłonął pałac. Po pożarze postanowił on zbudować nową siedzibę. W latach 1911-1913 wybudowano zachodnie skrzydło - specjalnie dla władcy Niemiec, który przybywał do Mosznej na polowania. Następnie właścicielem został syn Franza, który nie miał dzieci. Usynowił jednak kuzyna, by majątek został odziedziczony. Rodzina mieszkała w zamku do końca wojny, następnie wyjechała do Niemiec.

Od 1972 roku w zamku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic. Jako szpital funkcjonował aż do 2013 roku. Jednak w pobliżu zamku wybudowano nowy pawilon, do którego przeniesiono centrum.

Duch zamku w Mosznej

Niemal każdy zamek posiada legendę, wedle której w jego murach pojawia się duch. Nie inaczej jest w przypadku zamku w Mosznej. Opowieści mówią, że można ujrzeć snującą się po komnatach białą damę. Jest to guwernantka, która zakochała się, oczywiście nieszczęśliwie, w hrabim. Miłość była tak wielka, że nieradząca sobie z nią dziewczyna, odebrała sobie życie. Po dziś dzień można spotkać ją zmierzającą w stronę sypialni hrabiego, gdzie aktualnie znajduje się jeden z apartamentów hotelu mieszczącego się w zamku.

Gdzie leży zamek w Mosznej?

Wieś Moszna leży w województwie opolskim. Dokładna lokalizacja to powiat krapkowicki, gmina strzeleczki. Wieś znajduje się niedaleko Opola - stolicy województwa. Miejscowości dzieli jedyne 35 kilometrów.

Moszna leży na szlaku komunikacyjnym Prudnik - Krapkowice. Z pierwszej z wymienionych miejscowości dojedziemy do zamku drogą wojewódzką nr 414, z drugiej z kolei - nr 409.

Czy zamek w Mosznej to tylko zwiedzanie?

Choć zwiedzanie jest z pewnością jedną z głównych atrakcji na zamku, warto również wspomnieć, że mieści się w nim hotel, w którym można się zatrzymać, dodatkowo od 12.00 do 22.00 codziennie czynna jest Restauracja Zamkowa. W zamku więc można nie tylko zjeść, lecz także przenocować.

Zwiedzanie zamku - koszty

Jeśli chcemy jedynie zwiedzić teren pałacowo-parkowy, bilet ulgowy kosztuje 5 złotych, normalny - 7 złotych, natomiast rodzinny (dwóch dorosłych, dwójka dzieci) - 19 złotych.

Zamek można zwiedzać w godzinach od 10.00 do 16.00 (16.00 to godzina ostatniego wejścia). Oprowadza nas po nim przewodnik. Bilet normalny to koszt 8 złotych, ulgowy - 12 złotych, z kolei bilet rodzinny kosztuje 32 złote.

Istnieje również możliwość wstępu na zamkowe wieże, w takich samych godzinach, jak zwiedzanie z przewodnikiem opisane powyżej. Bilet ulgowy kosztuje 7 złotych, normalny - 10 złotych. W tym przypadku nie można zakupić biletów rodzinnych.

Ekstremalne zwiedzanie zamku

Zamek w Mosznej oferuje również ekstremalne zwiedzanie zamku, które warto wziąć pod uwagę. Na czym polega? Zwiedzanie ekstremalne przeznaczone jest dla turystów odważnych i wytrwałych. Zobaczyć można wówczas podziemne korytarze, niedostępne komnaty i krypty. Zwiedzanie trwa 6000 sekund, podczas których zwiedzający przechodzą aż 1500 metrów, w tym pokonują 640 schodów! Podczas zwiedzania ekstremalnego można poznać tajemnice zamku w Mosznej. Bilet normalny kosztuje 35 złotych, ulgowy 30. Jest to zwiedzanie grupowe, a grupa może liczyć do 15 osób. Zwiedzanie to odbywa się od piątku do niedzieli o 17.00 oraz 19.00. Uczestnicy muszą wykupić także bilet wstępu na teren pałacowo-parkowy. Cennik znajduje się powyżej.

Zamek w Mosznej to niesamowita budowla, którą koniecznie warto zobaczyć!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów