Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nietypowe miejsca we Wrocławiu - czego nie znajdziesz w przewodniku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wrocław to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, a tym samym idealne miejsce na weekendowe wyjazdy. Często kto raz go odwiedził, wraca do niego co jakiś czas. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji wszystkie najbardziej znane miejsca ma się w jednym palcu i szuka się czegoś, co może nas zaskoczyć. Jakie więc nietypowe miejsca we Wrocławiu warto zwiedzić? Podpowiadamy!

Nietypowe miejsca we Wrocławiu

Miasto to posiada wiele lokalizacji, których nie znajdziesz w przewodniku, a warto się z nimi zapoznać. Jakie nietypowe miejsca we Wrocławiu musisz zobaczyć?

Neony

Nietypowe muzea cieszą się popularnością. Wrocław również posiada takie nieoczywiste miejsce. Mianowicie na podwórku przy ulicy Ruskiej 46 znajduje się prawdziwe muzeum neonów! Można wejść do niego za darmo i podziwiać niezwykłe eksponaty - neony uratowane z różnych lokalizacji Wrocławia - Dworca Głównego PKP, Hotelu Grand, który znajdował się przy ulicy Piłsudskiego, domu handlowego i innych. To miejsce zdecydowanie warto odwiedzić po zmroku, ponieważ dopiero wtedy pokazuje swój całkowity potencjał. Miejsce zachwyca i jest doskonałe np. dla fotografów.

Koronkowa brama przy ul. Gajowej

Jeśli interesują nas nietypowe miejsca we Wrocławiu i sztuka, z całą pewnością warto zobaczyć koronkową bramę znajdującą się przy ulicy Gajowej 44. Nazwana jest ona “Bramą do wszystkiego”. W bramie koronka jest nie tylko namalowana - znaleźć można również koronkowe oświetlenie, działające na fotokomórkę. Kiedy wejdziemy do niej wieczorem, możemy zobaczyć ją w całej okazałości.

Koronkową bramę stworzyła polska artystka NeSpoon, która tworzy na całym świecie, a nazywana jest polskim Banksym. Jej inne prace można znaleźć na przykład we Włoszech, na Węgrzech czy w Gruzji.

Stary Cmentarz Żydowski

Klimatycznym miejscem, które zdecydowanie warto zwiedzić, jest Stary Cmentarz Żydowski, który znajduje się przy ulicy Ślężnej 37/39. W czwartki można zwiedzać go za darmo, w inne dni wstęp kosztuje do 10 złotych. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?

Przede wszystkim ze względu na to, że różni się ono od innych cmentarzy żydowskich na świecie, widać w nim wpływy secesji i modernizmu, na nagrobkach znajdziemy niemieckie napisy, na niektórych z nich znajdują się również świeckie symbole.

Takie miejsca jak Stary Cmentarz Żydowski jest doskonałym miejscem dla wszystkich miłośników historii. Poza tym są one owiane nutką tajemniczości i specyficznym klimatem, który przyciąga odwiedzających.

Szlak Eberharda Mocka

Szlak Eberharda Mocka to idealny plan na wycieczkę śladami literatury. Marek Krajewski napisał serię książek, w których głównym bohaterem jest właśnie detektyw Mock, a ich akcja dzieje się na terenie dawnego miasta - Breslau. Powstał więc szlak Mocka, który pozwala nam poznać miejsca pojawiające się w akcji książki. Osoby, które są fanami tych kryminałów, z pewnością chętnie zwiedzą miasto w ten sposób. Jak przebiega trasa, która trwa około 1,5 godziny?

  • Prezydium Policji (Schweidnitzer Stadtgraben) – Podwale 31-33

  • D.H. „Renoma” Podwale  – Dom Towarowy Wertheima – wejście od Świdnickiej 40  – (Schweidnitzer Strasse 40)

  • „Cafe Fahring” Świdnicka 36, pl. Teatralny 1/2 i mieszkanie Mocka oraz jego drugiej żony Karen –  pl. Teatralny 1 (Schweidnitzer Strasse 36, Zwingerplazt 1/2)

  • Knajpa Truscha w „Kamienicy Pod Czarnym Kozłem” (tzw. Spelunka u Gabi Zelt) ul.  Psie Budy –10 (Krullstrasse 10)

  • Prezydium Policji –  Szewska 49 (Schuhbrücke 49)

  • Biblioteka Uniwersytecka na Piasku,  ul. św. Jadwigi

  • „Piwnica Biskupia”  – „Bischofskeller” – ul. Biskupia 4-5 (Bischofstrasse 4-5)

  • „Piwnica Świdnicka” – Rynek Ratusz 1 (Ring 1)

  • Kawiarnia „Zu Golde Krone” „Pod Złotą Koroną” Rynek 29

  • Dom handlowy braci Baraschów – Rynek – 31-32 / obecnie DH „Feniks”

  • Kamienica pod Gryfami  – Rynek 2

  • „Czekoladownia Schaala” Rynek 60

  • Biurowiec, w którym mieścił się bank oraz dyrekcja wielu miejskich urzędów Rynek 9-11. Obecnie oddział Banku BZ WBK

  • Gospoda „Pod Zielonym Polakiem” Ruska 64 (Reuscherstrasse 64) – ul. Antoniego/Włodkowica (Antonienstrasse/Wallstrasse)

Rowery na klatce

Innym ciekawym miejscem jest klatka kamienicy przy ulicy Dubois 16. Kiedyś było to stare, zaniedbane wnętrze, dzisiaj to jedna z najbardziej oryginalnych kamienic. Mieszkają w niej właściciele sklepu rowerowego i po konsultacjach z nimi na klatce powstała ciekawa konstrukcja. Między piętrami wiszą pomalowane na biało i czarno rowery. Kiedy wchodzi się po schodach, ma się wrażenie, że jedzie się rowerem w górę ulicy. Widok jest nietypowy i zachwycający.

Murale na podwórku

Nietypowe miejsca we Wrocławiu? Podwórko przy ulicy Roosevelta z pewnością do nich należy. Działa tam Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Zrealizował on projekt “Podwórko nasze atelier”. Zorganizowano warsztaty dla osób mieszkających w okolicznych budynkach - rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie. Utalentowani mieszkańcy stworzyli niesamowite murale. Dodatkowo na jednym z trawników stoi rzeźba wielkiego kota. To miejsce, które z pewnością warto zobaczyć!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów