0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najciekawsze miejsca w Warszawie - jak nietypowo zwiedzić stolicę?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każde miasto posiada listę bardzo “oczywistych” zabytków, które polecane są w przewodnikach. Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani typowym zwiedzaniem lub po prostu chcemy zobaczyć coś więcej – warto sprawdzić listę bardziej oryginalnych miejsc, które pokażą nam miasto z innej strony. Jakie są najciekawsze miejsca w warszawie? Zapewniam, że w stolicy też możecie znaleźć wiele niesztampowych atrakcji. Co zatem sprawdzić?

Najciekawsze miejsca w Warszawie - ukryte piękno

Jeśli widziałeś już Pałac Kultury, nieobce są ci Łazienki, a  budynek Sejmu znasz nie tylko z telewizji, jednak miasto na tyle ci się podoba, że chcesz do niego wrócić, warto spróbować zwiedzić je w nietypowy sposób. Najciekawsze miejsca w Warszawie to takie, które trudno znaleźć w przewodnikach, a ich klimat jest tak specyficzny, że przyciąga turystów. Co zobaczyć? Czego nie warto przegapić?

Domek dla lalek

Jeśli jesteście zainteresowani zwiedzaniem i poznawaniem urokliwych kamienic, z pewnością nie możecie pominąć “Domku dla lalek” inaczej nazywanego także domkiem baby jagi. To jedna z kamienic przy ul. Hożej. Została wybudowana w 1910 roku, więc można ją podziwiać już od ponad stu lat!

Nie zobaczymy jej z ulicy – jest zasłonięta przez inne kamienice. Żeby ją podziwiać, trzeba wejść na dziedziniec ulicy Hożej 70. Wybudowana z cegły jest niska – składa się z jednej kondygnacji i poddasza. Kiedy powstała, służyła jako farbiarnia chemiczna. Należała do Hipolita Majewskiego – właściciela wytwórni kosmetyków. Kiedy wokół zaczęto budować inne, wysokie budynki, aby ocieplić budynek, wybudowano komin – tak wysoki, aby przewyższył wszystkie kamienice obok.

Kamienica nie została zniszczona w czasie II wojny światowej, więc możemy podziwiać ją do dzisiaj - choć aby dostać się na podwórko, trzeba się nieco nagimnastykować. Dzisiaj w domku znajduje się kancelaria adwokacka i pracownia Beza Projekt, której właścicielki chcą nieco zmienić podwórze i chętnie wpuszczają tutaj gości.

Dla miłośników urbexu

Urbex – czyli nietypowe zwiedzanie miasta, jego opuszczonych, zapomnianych miejsc – jest coraz popularniejszy. Ludzie lubią specyficzny klimat miejsc, z których od dawna nikt nie korzysta. Dodatkowo są to często świetne miejsca do zdjęć i innych projektów. Warto jednak nadmienić, że urbex może być ryzykowny – nie warto udawać się w opuszczone miejsce bez pozwoleń, omijać ochrony i ignorować ostrzeżenia o tym, że budynek grozi zawaleniu. Zawsze dbajmy przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

Najciekawsze miejsca w Warszawie, to opuszczone, zapomniane budynki. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na opuszczoną gazownię, która znajduje się na Woli. Na tym terenie znajdują się dwa wielkie okrągłe budynki z cegły, które powstawały pod koniec XIX wieku. Były to po prostu zbiorniki gazu. Podczas II wojny doszło w tym miejscu do pożaru, który na szczęście nie doprowadził do wybuchu. Rotundę jednak odbudowano i w 1945 roku znowu została oddana do użytku. Ponad 30 lat później - w 1978 roku - zakończono w tym miejscu produkcję gazu i niestety już od tego czasu miejsce to jest opuszczone, mimo ogromnego potencjału. Odnowienie ich byłoby po prostu zbyt drogie i do tej pory żadne plany zagospodarowania nie doszły do skutku.

Miejsce jednak przyciąga miłośników opuszczonych budynków i fotografów. Nie da się bowiem ukryć, że wygląd jest tak efektowny, że zapiera dech. Oprócz tego, że na podłodze stoi woda, w której odbija się wnętrze, to sufity są imponujące i robią wrażenie. Naprawdę warto odwiedzić ten obiekt.

Kapliczki na Pradze

Praga jest znaną dzielnicą stolicy, jednak raczej owianą złą sławą. Warto jednak wiedzieć, że miejsce to jest jednym z najciekawszych miejsc w Warszawie dla turystów. Szczególnie tych, którzy zwracają uwagę na podwórkowe kapliczki.

Nie wszyscy bowiem mają świadomość, że praskich kapliczek jest bardzo dużo i są one niezwykle ciekawymi “kościółkami podwórkowymi”. Niektóre z nich liczą sobie wiele lat. Co prawda nie są one piękne, być może nie zachwycają, jednak zdecydowanie są interesujące i mają specyficzny urok. Warto więc zaglądać na praskie podwórka, by poznać ten niezwykły wycinek miasta.

Najstarsze z nich można podziwiać m.in. przy ulicy Stalowej 34, Brzeskiej 13 czy Targowej 39. Spacer po Pradze śladem kapliczek może być naprawdę ciekawym sposobem na zwiedzanie stolicy.

Ukryty koktajlbar

Jeśli chcemy odpocząć, warto wstąpić do jakiegoś nietypowego baru. Z pewnością takim miejscem będzie Weles. Dlaczego jest oryginalny? Ponieważ nie ma żadnego szyldu, drzwi, które do niego prowadzą, są niepozorne, w związku z tym, choć mieści się w centrum  Warszawy, jest tajemniczy i ukryty.

Już samo trafienie do tego miejsca jest ciekawą przygodą, a dopiero w środku dowiemy się, co tak naprawdę nas tam czeka. Jeśli mamy więc ochotę na drinka, warto wypróbować to miejsce.

Schody do nieba

Na koniec polecamy ciekawą konstrukcję znajdującą się na Bielanach przy Klasztorze oo. Kamedułów. Jeden z ojców zobaczył we śnie mnichów, którzy po schodach wchodzili do nieba. Dlatego też upamiętniono ten sen rzeźbą przedstawiającą schody, która przypomina nici DNA. Schody do nieba to ciekawostka, którą warto zobaczyć.

Najciekawsze miejsca w Warszawie, zwiedzane nietypowo, mogą być gratką nie tylko dla turystów, którzy już znają to miasto. Tak naprawdę takie trasy sprawiają, że możemy zostać turystą we własnym mieście. Warto sprawdzić nietypowe miejsca, które często tworzą charakter miasta.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów