Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Weekend w Toruniu - co na pewno warto zobaczyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Toruń - miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim - wielu osobom słusznie kojarzy się głównie ze słynnymi toruńskimi piernikami oraz astronomem Mikołajem Kopernikiem. Jednak to nie wszystko, co warto o nim wiedzieć. Pokochało je wielu turystów, a weekend w Toruniu może być doskonałym pomysłem na wakacyjne miesiące. Co zwiedzić? Co zdecydowanie warto zobaczyć? Podpowiadamy w artykule!

Weekend w Toruniu - zwiedź miasto w dwa dni!

Trudno poznać Toruń dobrze w ciągu jednego weekendu, jednak z całą pewnością dwa dni wystarczą, by poczuć jego klimat i zwiedzić jego najciekawsze punkty. Co warto zobaczyć? Podpowiadamy, jak spędzić weekend w Toruniu?

Miejsce dla fanów “Przyjaciół”

Zanim zaczniemy zwiedzanie miasta, warto nabrać energii, pijąc kawę i uzupełniając kalorie dobrym ciastem. Co ciekawe, w Toruniu znajdziemy idealną kawiarnię dla wszystkich wielbicieli kultowego serialu “Przyjaciele”. W mieście znajduje się lokal Central Coffee Perk nawiązujący do słynnego Central Perk z serialu, gdzie główni bohaterowie przesiadywali długie godziny. Choć nie jest to wierne odwzorowanie, nie brakuje tutaj motywów związanych z serialową paczką przyjaciół. Oprócz plakatów, zdjęć czy logo, przykładowo napoje nazwane są imionami bohaterów. Znajdziemy również słynną kanapę, którą każdy fan z pewnością dobrze zna.

Spacer Starym Miastem

Po naładowaniu baterii, warto wybrać się na spacer - w Toruniu konieczną jego trasą powinno być Stare Miasto - pięknie zachowane. Miasto nie ucierpiało bardzo podczas II wojny światowej, w związku z tym nadal można podziwiać niesamowite gotyckie budowle. Zachwyca ich strzelisty kształt. Nie można pominąć ratusza, o którym jeszcze wspomnimy, i kamienic znajdujących się wokół rynku.

Na Starym Mieście znajdziemy również słynne toruńskie pomniki. Pierwszym jest oczywiście rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika trzymającego w dłoni narzędzie astronomiczne, które nazywa się sferą armilarną. Drugi z kolei to pomnik przedstawiający… pieska. Filuś to przyjaciel profesora Filutka - postaci, która przez lata była rysowana dla “Przekroju”. Narysował je Zbigniew Lengren - w jego imieniny co roku przy pomniku mają miejsce atrakcje z tej okazji. Mówi się, że tego dnia każdy, kto pogłaszcze Filusia, spełni swoje marzenia.

Ratusz staromiejski

Wróćmy więc jeszcze na chwilę do wspomnianego już ratusza. Nie da się ukryć, że to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków tego miasta, a dodatkowo jeden z największych europejskich budynków z cegły.

Ratusz w stylu gotyckim wybudowano pod koniec XIV wieku. Wieża powstać miała wiek wcześniej. W XVII wieku z kolei przebudowano go na styl manierystyczny, choć zachowano jego gotycki charakter. Na początku XVIII wieku, kiedy miasto zostało oblężone przez Szwedów, ostrzelano ratusz, co wznieciło pożar, który doszczętnie spalił budynek. Odbudowywano go przez 16 lat, począwszy od 1722 roku, w stylu neogotyckim.

Warto zatrzymać się przy opisie budynku, gdyż istnieje związana z tym ciekawa historia. Prawdopodobnie budowla ta powstała na wzór kalendarza. Co to oznacza? Wybudowana została jedna wieża (jeden rok), cztery bramy wejściowe budynku (cztery pory roku), 12 dużych komnat (odpowiadających liczbie miesięcy w roku) oraz 365 okien (oznaczających dni). Co ciekawe prawdopodobnie co 4 lata, w rok przestępny wykuwano jedno dodatkowe okno, które w następnym roku było zamurowywane. Historia tego budynku wydaje się więc niezwykła pod względem tego układu. 

Kościół św. Apostołów Jakuba i Filipa

Innym ciekawym budynkiem jest kościół św. Apostołów Jakuba i Filipa. Wznoszono go długo, od początków wieku XIV, aż do wieku XV. Początkowo zbudowano prezbiterium, do którego po latach dobudowano nawy i wieżę. Aktualnie jest to kościół parafialny, bardzo ciekawy pod względem architektonicznym, zbudowany z cegły, z zabytkowym wyposażeniem wnętrz. Przykładowo malowidła ścienne czy jeden z krucyfiksów pochodzą nawet z XIV wieku! To z pewnością niesamowite miejsce dla wielbicieli historii.

Planetarium

Jeśli zmęczymy się już spacerowaniem bądź pogoda nie dopisze, zdecydowanie warto odwiedzić również planetarium - szczególnie w mieście, które zamieszkiwał jeden z naszych najsłynniejszych astronomów, o którym w artykule wspominaliśmy już kilkukrotnie.  

Planetarium jest bardzo ciekawym miejscem, wyświetlane są bowiem w nim trwające ok. 40 minut pokazy astronomiczne opowiadające o tajemnicach Wszechświata. Sposób wyświetlania i ciekawa tematyka z pewnością sprawią, że zanurzymy się w nauce i będzie to niezwykle miły sposób na spędzenie czasu.

Jeśli chodzi o ceny biletów do planetarium, nie są one wysokie - bilet normalny to koszt 14 złotych, z kolei ulgowy to koszt 12 złotych.

Dom Mikołaja Kopernika

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię - chyba każdy z nas zna to zdanie. Skoro już spędzamy weekend w Toruniu - mieście Kopernika - warto poświęcić mu kilka chwil. W 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik - w jednej z toruńskich kamienic. Przyjmuje się, choć nie jest to pewne, ponieważ rodzina posiadała jeszcze inną nieruchomość, że to właśnie średniowieczna kamienica, która dzisiaj nosi nazwę Domu Mikołaja Kopernika.

Współcześnie mieści się w niej oraz w kamienicy obok Muzeum Okręgowe. Wewnątrz starano się odtworzyć wygląd tego miejsca z okresu od XV do XVIII wieku. Zachowano nawet dekoracje malarskie, które pochodzić mogą z czasów, gdy w domu tym zamieszkiwał Kopernik. To niezwykła gratka nie tylko dla miłośników astronomii, lecz także historii!

Weekend w Toruniu może być niezwykle inspirujący - ciekawy nie tylko pod względem architektury i historii, lecz także nauki. Warto odwiedzić to miasto!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów