Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kraków w pigułce - co zwiedzić w dwa dni?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kraków to jedno z najpopularniejszych miast w naszym kraju. Położone w województwie małopolskim jest drugim co do wielkości i liczby mieszkańców miastem w Polsce. Do 1795 roku pełnił także rolę stolicy naszego kraju. Miasto ma niesamowity urok, który doceniany jest przez turystów z kraju i zagranicy. Spędzenie w nim weekendu jest z pewnością doskonałym pomysłem. Jak poznać Kraków w pigułce? Co zobaczyć podczas dwudniowej wycieczki?

Kraków w pigułce

Zdecydowanie nie da się zwiedzić wszystkich wartych zobaczenia miejsc w Krakowie w dwa dni. Jednak z całą pewnością pewnych nie można ominąć. Jak wygląda Kraków w pigułce? Poznaj nasze propozycje!

Rynek

Rynek w Krakowie pochodzi z czasów średniowiecza. Z pewnością zasługuje na wyróżnienie - był jednym z 12 pierwszych obiektów na świecie, który trafił na listę UNESCO. Miało to miejsce w 1978 roku.

Rynek z kolei powstał w 1257 roku na przecięciu szlaków handlowych. Jest do duży kwadrat, od którego odchodzi wiele uliczek. Całość tworzy Krakowskie Stare Miasto. Od ciągu kamienic odchodzą prosto trzy ulice, wyjątek stanowi jednak ul. Grodzka, która biegnie na skos, ponieważ wcześniej już usytuowane na Rynku były kościoły: Mariacki i św. Wojciecha.

Na Rynku znajdują się także Sukiennice, które stanowią miejsce handlu. Jest też tam usytuowany oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Sukiennice nie zmieniły swojego przeznaczenia od lat.

Nie można również oczywiście przegapić wspomnianego już kościoła Mariackiego, który jest bardzo charakterystyczny. W nim znajduje się ołtarz Wita Stwosza. Warto zobaczyć również mniejszy kościół św. Wojciecha. Nie można pominąć wieży wyburzonego w XIX wieku ratusza.  Na rynku znajduje się także pomnik Adama Mickiewicza. To miejsce spotkań mieszkańców, którzy nazywają je pieszczotliwie “pod Adasiem”.

Na samym Rynku można spędzić wiele godzin, a dodatkowo odpocząć w klimatycznych restauracjach i kawiarniach, których z pewnością tutaj nie brakuje. W piwnicach kamienic usytuowane są także kluby, w których można posłuchać muzyki na żywo. Głównie jest to jazz, ponieważ nie da się ukryć, że Kraków jest jego polską stolicą.

Poza tym niemal wszystkie kamienice wokół Rynku mają kilkaset lat i są zabytkami. Szczególnie poleca się obejrzenie kamienicy Morsztynowskiej (numer 16), w której znajduje się restauracja Wierzynek lub znajdującego się pod numerem 27 Pałacu pod Baranami. Od 1956 roku w jej podziemiach działa słynna Piwnica pod Baranami. Wydawać się więc może, że Kraków w pigułce to tylko Rynek, jednak warto znaleźć czas również na inne miejsca.

Wawel

Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Krakowa bez Wawelu. Jest do wzgórze w centrum, na którym znajduje się cały zespół zabytków. Miejsce to jest niezwykłe - bez przesady można powiedzieć, że to właśnie tutaj historia Polski się kształtowała - w końcu to tutaj swoją siedzibę mieli polscy władcy, tutaj znajdują się ich groby. Wawel to bardzo ważne miejsce dla Polski, a zamek jest z pewnością jednym z najpopularniejszych. Zwiedzanie wszystkich wartych zobaczenia miejsc również może zająć nam bardzo dużo czasu, podpowiadamy więc, czego nie warto pomijać.

Na III piętrze Wieży Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu możemy zobaczyć przepiękną panoramę Krakowa. Widok zapiera dech w piersiach. Poza tym w wieży znajdują się słynne dzwony - na pierwszym piętrze Urbana i Półzygmunta, na drugim - Kardynała i Stanisława, z kolei na trzecim, najsłynniejszy - Zygmunta. Konstrukcja wiedzy jest bardzo ciekawa i na nią również z pewnością warto zwrócić uwagę.

Trudno również wyobrazić sobie wycieczkę do Krakowa bez zobaczenia Smoka Wawelskiego, który dla wielu jest symbolem tego miasta. Do tego, dokładnie tak jak to sobie wyobrażamy, zieje on ogniem! Znajduje się on przed wejściem do Smoczej Jamy, na zachodnim zboczu Wawelu. Rzeźba z brązu powstała w 1972 roku z rąk Bronisława Chroma.

Kazimierz

Wizyta w Krakowie będzie niepełna również bez wizyty na krakowskim Kazimierzu. Jak wskazuje nazwa, został on utworzony przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Przez kilkaset lat nie był on częścią Krakowa, a odrębnym miastem. Nie zawsze życie na nim kwitło, miewał gorsze momenty, jednak aktualnie znowu tętni energią.

Kiedyś Kazimierz był miastem na wyspie, a od Krakowa dzieliła go rzeka. Kazimierz Wielki wybudował tam miasto z basztami, bramami i murami miejskimi, które niestety nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Następnie Kazimierz odgrywał niezwykle ważną rolę w historii polskich Żydów. Zostali tam oni przesiedleni w XV wieku, od miasta została oddzielona murem część Kazimierza, w której mieszkali. To w tym miejscu na świat przyszło wielu wybitnych ludzi pochodzenia żydowskiego.

W XIX wieku Kazimierz stał się dzielnicą Krakowa. Mury zostały zniszczone, a Wisła dzieląca miasta - zasypana. Tym samym ⅓ ludności miasta w tamtym czasie zaczęli stanowić Żydzi, których jednak większość niestety zginęła podczas II wojny światowej, więc nie da się ukryć, że po niej Kazimierz przestał tętnić życiem i popadał w ruinę.

Dzisiaj jednak to miejsce przyciąga i znowu jest bardzo ważne na mapie miasta. Dlatego jeśli odwiedzamy Kraków na weekend, warto posiedzieć w którejś z restauracji na Kazimierzu, przejść się nim i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Nie sposób poznać całego miasta w dwa dni, jednak Kraków w pigułce też jest piękny i przyciągający. Pobyt tam z całą pewnością zachęca do ponownych odwiedzin.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów