0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Góry Izerskie - to musisz zobaczyć z całą rodziną!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Góry Izerskie leżą w Sudetach Zachodnich. Ich najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa, która położona jest 1126 m n.p.m. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę, planując jesienny kalendarz wypraw? Dzięki temu, że w części linia grzbietowa gór jest łagodna, jest to doskonałe miejsce, by pochodzić po górach z całą rodziną. Jest to także idealne miejsce dla miłośników jazdy na rowerze górskim - odpowiednich do tego szlaków nie brakuje. Co warto zobaczyć w Górach Izerskich? Jakich atrakcji nie można pominąć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Góry Izerskie - co zwiedzić?

W Górach Izerskich niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo to świetnie miejsce do wybrania się tam całą rodziną. Co zasługuje na szczególną uwagę?

Wodospad Kwisa

Pierwsze z miejsc może nie wydawać się szczególnie spektakularne, jednak z całą pewnością warto zwrócić na nie uwagę. To idealne miejsce na przykład dla fotografów, gdyż jest niezwykle urokliwe. Chodzi mianowicie o wodospad Kwisa - jest on niewielki i sztucznie utworzony, jednak umiejscowiony w takim miejscu, które przyciąga turystów.

Przede wszystkim miejsce to jest oddalone od miasta, spokojne i ciche, w związku z tym idealnie nada się na spacery, wyciszenie i odpoczynek. Jak do niego trafić? Na drodze ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby skręcamy w drugi zjazd po lewej stronie, prowadzący do lasu (przez most). Następnie należy przejść ok. 150 m w las przy brzegu rzeki.

Warto dodać, że od jakiegoś czasu wodospad ten jest również miejscem kąpieli morsów - osób, które preferują zimne kąpiele w rzekach, morzach czy jeziorach.

Kolej gondolowa

Góry Izerskie - czego nie wolno pominąć? Jednym z popularniejszych obiektów w Górach Izerskich jest z pewnością obecnie kolej gondolowa, która prowadzi na Stóg Izerski. Niemal każdy, kto decyduje się na urlop w uzdrowisku Świeradów-Zdrój – i nie tylko – korzysta z tej atrakcji. Kolej w kilka minut zawozi ludzi na szczyt, gdzie znajduje się schronisko, o którym wspomnimy w dalszej części. Trasa, którą pokonać można gondolą (mieszczącą maksymalnie 8 osób), liczy niemal 2200 metrów. Dolna stacja znajduje się na wysokości 617 m n.p.m., górna z kolei - na wysokości 1060 m n.p.m. Dostępnych jest aż 71 kabin.

Kolej gondolowa nie tylko pozwala szybko dotrzeć na Stóg Izerski – podczas trasy można podziwiać panoramę Gór Izerskich, która z pewnością jest zachwycająca. Jeśli więc nie boimy się wysokości, która może sprawić, że wjazd i zjazd to będzie najdłuższych 16 minut naszego życia, z pewnością warto z tej możliwości skorzystać.

Stóg Izerski

Jak już wspominaliśmy, koleją gondolową można dotrzeć na Stóg Izerski (1108 m n.p.m.) oraz znajdujące się na nim schronisko “Na Stogu Izerskim”. Oczywiście istnieje również możliwość dojścia tam piechotą lub dojazdu rowerem – dla wszystkich, z którymi wygra lęk wysokości lub po prostu wolą wędrówki czy wjazdy.

Co ciekawe, schronisko, które znajduje się nieopodal górnej stacji kolejki gondolowej, zbudowane zostało w 1924 r. Gości więc turystów już ponad 90 lat. Z terenu przed schroniskiem także można podziwiać przepiękną panoramę Gór Izerskich. Taki odpoczynek z widokiem przyciąga wielu turystów.

Chatka Górzystów

Powyżej opisane schronisko to jedno z trzech znajdujących się w Górach Izerskich. Warto wspomnieć jeszcze o “Chatce Górzystów”, która znajduje się na Hali Izerskiej. Po drodze na halę można zobaczyć pozostałości po dwóch osadach - Drwale i Wielka Izera, które zostały się po drugiej wojnie światowej. Dzisiaj tak naprawdę można powiedzieć, że zniknął po nich ślad, jednak można zauważyć kamienne fundamenty budynków. W Wielkiej Izerze zachował się jedynie budynek szkoły, który dzisiaj jest właśnie schroniskiem - “Chatką Górzystów”.

Warto wspomnieć o tym niezwykłym miejscu, ponieważ z pewnością nie nadaje się ono dla wszystkich - nie ma w nim bowiem prądu, umyć można się… w strumieniu, a aby było ciepło, trzeba napalić w piecu. Mimo tych - mogłoby się wydawać - spartańskich warunków, turystów nie brakuje. Jeśli już znajdziemy się w tym miejscu, koniecznie warto spróbować osławionych i pysznych omletów z jagodami.

Atrakcja dla najmłodszych

Jak już wspominaliśmy – Góry Izerskie to doskonałe miejsce na wycieczki całą rodziną. Z pewnością dzieci zachwycą się jedną z atrakcji znajdujących się w Szklarskiej Porębie. Odwiedzić tam bowiem można Dinopark, który zapewnia mnóstwo dobrej zabawy i nauki!

Tak jak wspominaliśmy, na całe rodziny, a szczególnie dzieci, czeka w tym miejscu wiele atrakcji. Przede wszystkim można przejść się przez teren parku i podziwiać dinozaury w naturalnych rozmiarach. To niesamowita lekcja i przygoda nie tylko dla dzieciaków, lecz także dla ludzi w każdym wieku. Cała ścieżka ma długość 1200 metrów i spotkać można na niej wiele ciekawych okazów (aktualnie jest ich ponad siedemdziesiąt). Oprócz tego, że są one nieco schowane wśród drzew (w końcu prawdziwy dinozaur również by się skrywał!), można również zobaczyć polowania mięsożernych na roślinożernych – prawdziwy raj dla miłośników dinozaurów!

Ale to nie wszystko. Po spacerze można skorzystać z kina 6D (trójwymiar, wibracje w fotelach, woda itp.) i zobaczyć na przykład nawiedzony szpital psychiatryczny. Oprócz tej rozrywki dla nieco starszych, dzieci mogą się też przejechać kolejką Flinstonów. Miejsc do zabawy nie zabraknie!

Góry Izerskie w weekend to doskonały pomysł i okazja na wycieczkę dla całej rodziny! Warto odwiedzić ten rejon i cieszyć się pięknem krajobrazu!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów