Zdarza się, że omijamy je szerokim łukiem, bo kojarzymy je z wycieczek szkolnych jako coś potwornie nudnego. Sama nazwa wzbudza u niektórych ziewnięcie. Jednak jest to duży błąd, ponieważ wiele z nich z nudą nie ma absolutnie nic wspólnego! Sprawdź nasz subiektywny przegląd i poznaj najciekawsze muzea w Polsce! Które warto zobaczyć?
Najciekawsze muzea w Polsce!
Guzik Wisławy Szymborskiej, wiejskie zabudowania, drzewa sprzed 300 milionów lat, a może neon dworca? Ten ciekawy zbiór to tylko kilka z eksponatów, o których chcemy opowiedzieć w niniejszym artykule. Przedstawiamy subiektywną listę zawierającą najciekawsze muzea w Polsce!
Muzeum Wsi Lubelskiej
W Lublinie na wolnym powietrzu, w miejscu o powierzchni 27 ha położone jest Muzeum Wsi Lubelskiej, na terenie którego znajdują się zabytki wiejskiej architektury, zbiory związane z etnografią oraz zwierzęta i roślinność kojarzona z polską lubelską wsią. Jest to jedno z największych muzeów na otwartym powietrzu w Polsce.
Muzeum zostało otwarte w 1960 roku jako Muzeum Okręgowe w Lublinie Oddział Budownictwa Ludowego. Jednak 10 lat później zostało przekształcone właśnie w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Dzięki eksponatom możemy poznać inspirującą i niezwykle ciekawą polską wieś – nie tylko zabudowania, lecz także codzienne życie jej mieszkańców. Można więc poczuć się tak, jak gdybyśmy przenieśli się w czasie. Jest to niezwykła przygoda dla wszystkich miłośników historii i wsi. W tym miejscu są gromadzone zabytki, które pochodzą z całego dawnego województwa lubelskiego. Ze względu na to, że zbiory można pogrupować, miejsce jest podzielone na sektory: sektor dworski i miasteczkowy, Nadbuża, Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego i Podlasia.
Dodatkowo na terenie tego dużego skansenu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, imprezy czy zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
Innym niezwykle ciekawym muzeum jest Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie. Można w nim znaleźć rzadkie okazy paleontologiczne i mineralogiczne – około 2,5 tysiąca eksponatów, w których zawierają się minerały, skamieliny czy nawet meteoryty. Zbiory te są uznawane za jedne z najciekawszych w Polsce. Nic w tym dziwnego, poza wspomnianymi znajdują się tam także skamieniałości i szkielety dinozaurów – jest to największy prywatny zbiór w Polsce. Jeśli jednak okaże się, że ta ciekawa ekspozycja to nie wszystko, warto wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii.
Muzeum Mineralogiczne jest niezwykłe ze względu na to, że przed wejściem do budynku znajduje się las karboński – jedyny taki w Europie! Znajdują się w nim skamieniałe pnie drzew, które pochodzą nawet sprzed 300 milionów lat. Każdy miłośnik historii powinien koniecznie odwiedzić to niezwykłe miejsce!
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Mówiąc o ciekawych polskich muzeach, nie sposób zapomnieć o młodym, bo otwartym w 2016 roku, Muzeum Polskiej Piosenki, które znajduje się w Opolu. Jak większość z nas wie, w mieście tym od lat 60. ubiegłego wieku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, a samo Opole nazywane jest także stolicą polskiej piosenki. Nic więc dziwnego, że pośród atrakcji związanych z artystami swoje miejsce znalazło także to nietypowe muzeum.
Ideą tego miejsca jest podkreślenie, że piosenka to nie tylko jej wykonawca – aby powstał naprawdę dobry utwór, w procesie musi uczestniczyć także autor tekstu czy kompozytor. W dzisiejszych czasach nieco o tym zapominamy, podkreśla się wyłącznie rolę wokalisty. Dzięki Muzeum Polskiej Piosenki przekonujemy się, że nie zawsze jest to najważniejsze.
Muzeum znajduje się w Amfiteatrze, w którym co roku odbywa się wspomniany festiwal. Ekspozycja przedstawia historię piosenki polskiej od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Na ścianach znajdują się dotykowe monitory, na których każdy zwiedzający może obejrzeć teledyski, fragmenty koncertów, programów, reportaży czy wywiadów z artystami – każdy dostaje słuchawki, aby nie przeszkadzać innym osobom. Dodatkowo w ścianach znajdują się soczewki pełniące rolę dziurki od klucza. Możemy przez nie zobaczyć zaplecze historyczne danego okresu. Poza tym znajdziemy w tym miejscu także stroje artystów, możemy także trafić na spotkanie z artystą czy zajęcia edukacyjne.
Muzeum neonów we Wrocławiu
Galeria neonów, przez niektórych nazywana właśnie muzeum neonów, to jedno z ciekawszych miejsc na mapie Wrocławia – szczególnie po zmroku. W tym miejscu, na podwórku przy ulicy Ruskiej 46 można na ścianach podziwiać przeróżne neony.
Znajdziemy tam ocalałe neony z dawnych lat – na przykład z dawnych działających na terenie miasta kin, Mody Polskiej, Grand Hotelu z ul. Piłsudskiego czy Rumcajsa. Dzięki temu, że zostały uratowane od zniszczenia, można oglądać je właśnie w tym miejscu, pełnym nostalgii i niezwykłego klimatu. To także doskonałe miejsce dla fotografów.
Muzeum Guzików w Łowiczu
Co ciekawego może być w guziku? Odpowiedź brzmi: wszystko! Szczególnie, gdy dowiadujesz się, do kogo dany guzik należał…
W 1997 roku w Łowiczu powstało absolutnie nietuzinkowe Muzeum Guzików. Jaki był cel tego przedsięwzięcia? Przede wszystkim chodziło o to, aby ocalić i zachować tak prozaiczny przedmiot. Aktualnie więc można podziwiać aż 4 tysiące eksponatów.
Guziki z muzeum należą do największych: Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Stanisława Lema – a to tylko kilka wielkich nazwisk. Każdy guzik to osobna historia, którą często musimy sobie dopowiedzieć. Tak teoretycznie proste przedmioty mogą być niezwykle fascynujące!