0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-21

Artykuły:

Self-care – 7 porad, jak dbać o siebie na co dzień

Życie w ciągłym biegu, stresie i bez czasu dla siebie może prowadzić do wielu złych konsekwencji. Każdy z pewnością zgodzi się z tym zdaniem, jednak mało kto dba o siebie na co dzień. Czym jest self-care? Oto 7 porad jak o siebie zadbać od teraz!

21 marca 2023

Czy zatrzymanie kaucji powoduje powstanie przychodu?

W kontaktach pomiędzy przedsiębiorcami często mamy do czynienia z instytucją kaucji pełniącej funkcję zabezpieczającą interesy jednej ze stron stosunku prawnego. Jakie jednak skutki na gruncie PIT i VAT powoduje zatrzymanie kaucji? Odpowiadamy w artykule!

21 marca 2023

Akta osobowe - okresy przechowywania dokumentacji związanej z zatrudnieniem

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych. Co zrobić, aby krócej przechowywać akta osobowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 marca 2023

Czym jest Portfel Tożsamości Cyfrowej?

Identyfikacja elektroniczna upraszcza załatwianie różnych spraw urzędowych i pozwala na ograniczenie liczby papierowych dokumentów. Rozwiązaniem w tym zakresie może być Portfel Tożsamości Cyfrowej. Czym dokładnie jest Portfel Tożsamości Cyfrowej?

21 marca 2023

Dostawa domów modułowych a możliwość stosowania stawki VAT 8%

Dostawa domów modułowych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak rozliczyć taką sprzedaż na gruncie podatku VAT? Czy przedsiębiorca dokonujący dostawy domów modułowych ma prawo skorzystać z obniżonej stawki VAT 8%? Wyjaśniamy!

21 marca 2023

Naruszenie dóbr osobistych - wzór wezwania do usunięcia wpisu

Naruszenie dóbr osobistych w internecie może mieć miejsce w przypadku umieszczenia nieprawdziwego wpisu. Czy za taki wpis odpowiada administrator? Sprawdź, jak wezwać administratora do usunięcia fałszywych informacji! Pobierz darmowy wzór wezwania!

21 marca 2023

Wypłata zaliczki na poczet zysków - skutki podatkowe

Wspólnicy spółki jawnej posiadają udział w zyskach wygenerowanych przez spółkę wprost proporcjonalnie do posiadanego przez siebie udziału. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wypłata zaliczki na poczet zysków w spółce jawnej? Wyjaśniamy!

21 marca 2023

Zmiana nazwiska w trakcie roku a zeznanie roczne

Dowiedz się, jaki wpływ na zeznanie roczne ma zmiana nazwiska. Sprawdź, czy zmianę nazwiska należy zgłosić przed złożeniem zeznania rocznego. Sprawdź, na jakim formularzu i kto ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o zmianie nazwiska w trakcie roku!

21 marca 2023

Terminy wystawiania faktur - kiedy wystawić fakturę?

Faktury powinny zostać wystawione w ustawowo określonych terminach. Jakie wyróżnia się terminy wystawiania faktur? Co wiąże się z datą ich wystawienia i dlaczego tak ważne jest przestrzeganie tych zasad? Dowiedz się, jakie wyjątki wyróżnia ustawa o VAT!

21 marca 2023

Kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej - czy jest obowiązkowa?

W ramach ułatwienia prowadzenia przedsiębiorstwa, gdy sprzedaż następuje w niewielkim wymiarze istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej jest obowiązkowa!

21 marca 2023

Jak naliczać 40 Euro rekompensaty za opóźnienie w płatności

Prowadzisz własną działalność i masz problem ze ściąganiem należności? Możesz ubiegać się o 40 euro rekompensaty z tytułu zwłoki w płatnościach kontrahentów! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy przysługuje rekompensata i jak ją przeliczać!

21 marca 2023

Ewidencja środków trwałych - kiedy należy ją prowadzić?

Ewidencja środków trwałych obejmuje rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością. Czym jest środek trwały? Jak ustalić jego wartość początkową oraz jak należy prowadzić ewidencję środków trwałych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

21 marca 2023

Karta lunchowa - czy jej wartość powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku?

Pracodawcy oferują obecnie swoim pracownikom wiele benefitów mających zachęcić ich do pracy. Jednym z nich jest karta lunchowa. Pojawia się jednak pytanie, czy jej wartość powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku? Sprawdź w naszym artykule!

21 marca 2023

Umowa o pracę ze stawką godzinową a niewypracowanie pełnego wymiaru godzin

Przepisy prawa pracy przewidują możliwość zawarcia umowy o pracę z uposażeniem określonym stawką godzinową. Jakie konsekwencje niesie za sobą umowa o pracę ze stawką godzinową, gdy pracownik nie przepracuje pełnego wymiaru godzin? O tym w naszym artykule!

21 marca 2023

Zwolnienie ze świadczenia pracy a prawo do trzynastki?

Pracownik sfery budżetowej nabywa prawo do trzynastki, pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Czy zawsze? Czy prawo do trzynastki przysługuje w sytuacji kiedy pracownik jest zwolniony ze świadczenia pracy? Sprawdź to!

21 marca 2023

Wszystko o zaświadczeniu ZUS Z-3 - wypełnianie krok po kroku

Zaświadczenie ZUS Z-3 służy do ustalenia i obliczenia wysokości zasiłku chorobowego oraz innych świadczeń wypłacanych przez ZUS dla pracownika. W jakich sytuacjach konieczne jest wystawienie tego zaświadczenia i jak je wypełnić krok po kroku? Zobacz!

21 marca 2023

Awaria kasy fiskalnej – co należy zrobić?

Awaria kasy fiskalnej może przydarzyć się każdemu podatnikowi, który jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu. Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji awarii kasy fiskalnej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

21 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów