0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-03-22

Artykuły:

Księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika z umów o pracę

Począwszy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę należnych za styczeń 2023 roku zmienił się sposób księgowania składek społecznych. Przedstawiamy, jak zmieniło się w ustawie o podatku dochodowym księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika!

22 marca 2023

Wypowiedzenie zmieniające – jakie niesie za sobą skutki

Czym jest wypowiedzenie zmieniające? Jaki jest tryb i forma wypowiedzenia zmieniającego? Kto jest uprawniony do jego złożenia? Jakie muszą wystąpić przesłani do złożenia tego dokumentu? Przeczytaj nasz artykuł i i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

22 marca 2023

Sprzedaż przedsiębiorstwa a prawo rękojmi

Przedmiotem umowy sprzedaży może być wiele różnych rzeczy. Dotyczy to także przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa zobowiązuje sprzedawcę do rękojmi wobec kupującego? Odpowiadamy w artykule!

22 marca 2023

Świadczenie niepieniężne jako spłata pożyczki

Gdy przedsiębiorca zaciągnie pożyczkę, w kolejnym etapie może zdecydować się na jej uregulowanie poprzez wykonanie świadczenia niepieniężnego. Czy wykonane świadczenie niepieniężne stanowi wówczas przychód podatkowy na gruncie PIT? Odpowiadamy!

22 marca 2023

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym - podstawowe informacje

Osoby, które zdecydowały się na założenie działalności gospodarczej muszą dokonać wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. Ile jest form opodatkowania i która jest najbardziej korzystna dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

22 marca 2023

Akta osobowe pracownika - jak należy je prowadzić

Przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej jednego pracownika mają obowiązek założenia mu teczki dokumentującej cały przebieg zatrudnienia. Jak prowadzić akta osobowe pracownika? Z ilu i jakich części się składają? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

22 marca 2023

Przeniesienie rezydencji podatkowej - jak przebiega procedura?

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mogą przenieść firmę za granicę w celu optymalizacji podatkowej. Czy wiesz, jak wygląda przeniesienie rezydencji podatkowej? Jak ustalić miejsce zamieszkania na cele wyboru kraju opodatkowania? Sprawdź!

22 marca 2023

Cyberzagrożenia - jakie występują najczęściej i jak się zabezpieczyć?

Cyberzagrożenia to zdarzenia w sieci, które mogą powodować negatywne konsekwencje dla jej użytkowników. Czy wiesz, które z cyberzagrożeń występują najczęściej? Czy dostawca usług cyfrowej odpowiada za cyberzagrożenia? Jak się chronić? Wyjaśniamy!

22 marca 2023

Wydatki na ogrzewanie - czy stanowią koszty uzyskania przychodów?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu mogą zaliczyć część wydatków do kosztów firmowych. Czy wydatki na ogrzewanie stanowią koszty uzyskania przychodów? Sprawdź, jak wyliczyć proporcję!

22 marca 2023

Pojęcia SEO i SEM, które warto znać

Pozycjonowanie i optymalizacja treści w sieci odgrywa jedną ze sztandarowych ról - zarówno dla twórców contentu, jak i samych wyszukiwarek. Jest to sposób na promowanie swoich materiałów i nie tylko. W artykule szczegółowo wyjaśniamy pojęcia SEO i SEM!

22 marca 2023

50% koszty uzyskania przychodów dla pracowników

Pracownicy uzyskujący przychody muszą ponosić koszty uzyskania przychodów, opłaty te pobierane są na zasadzie ryczałtu. Co w przypadku gdy pracownik wykonuje prace twórcze? Sprawdź, kiedy stosuje się 50% koszty uzyskania przychodów dla pracowników!

22 marca 2023

PIT-39 – czym jest i kto go składa?

Każdy podatnik uzyskujący przychody powinien rozliczyć się na odpowiednim zeznaniu rocznym. Jednym z rodzajów zeznań podatkowych jest PIT-39. Czym się charakteryzuje, kiedy i gdzie należy go złożyć oraz komu przysługuje ulga mieszkaniowa? Sprawdź!

22 marca 2023

Adnotacja ZW lub NP a stawki VAT na fakturze

Podatnicy często wystawiają faktury na których widnieje adnotacja ZW lub NP w miejscu, w którym tradycyjnie znajduje się stawka podatku VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach i kto może wystawiać dokumenty z taką adnotacją!

22 marca 2023

Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT

Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

22 marca 2023

Komu przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy?

Kodeks pracy przewiduje dni wolne na poszukiwanie pracy. Kto możne skorzystać z tych dni wolnych i w jakich przypadkach? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

22 marca 2023

Utrata zdolności do pracy przez pracownika - co się z tym wiąże?

Utrata zdolności do pracy przez pracownika może nieść ze sobą różne konsekwencje. Czy pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z taką osobą? Jak należy postąpić w kwestii wynagrodzenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!

22 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów