0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-12-06

Artykuły:

Remanent, czyli spis z natury na koniec roku

Na koniec grudnia każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury - jest to tzw. remanent lub inwentaryzacja. Dowiedz się, jak prawidłowo sporządzić spis z natury na koniec roku!

6 grudnia 2023

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - o czym musisz pamiętać?

Zatrudnianie pracowników wiąże się z dodatkowymi obowiązkami kadrowo-płacowymi, szczególnie gdy nadchodzi Nowy Rok. Należy do nich np. wypłacenie ekwiwalentu. Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - o czym jeszcze musi pamiętać pracodawca? Sprawdź!

6 grudnia 2023

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a urlop bezpłatny i macierzyński

Obowiązkiem pracodawcy jest poprawnie rozliczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę każdemu swojemu pracownikowi. Jednak czy w każdej sytuacji taki dzień wolny się należy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 grudnia 2023

Urlop bezpłatny – o czym należy pamiętać, kiedy pracownik wróci do pracy?

Bywają sytuacje, kiedy pracownik z różnych względów udaje się na urlop bezpłatny. O czym należy pamiętać po jego powrocie z tego urlopu? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie są obowiązki pracodawcy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 grudnia 2023

Mały ZUS od dochodu – przepisy w praktyce!

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z małego ZUS plus, dzięki któremu można naliczać składki ZUS od dochodu. Kto może skorzystać z tej ulgi i jak ustalić wysokość składek? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

6 grudnia 2023

Pośrednictwo w sprzedaży w ramach dropshippingu na gruncie podatku VAT

Do niedawna wyróżniano dwa modele działalności w oparciu o dropshipping, w których przedsiębiorca określał, czy w danym przypadku występuje jako sprzedawca towaru. Sprawdź jak obecnie wygląda pośrednictwo w sprzedaży w ramach dropshippingu na gruncie VAT.

6 grudnia 2023

Opłata cukrowa - czy producent jest zobowiązany do zapłaty?

Opłata cukrowa nakładana JEST w związku z wprowadzeniem na rynek krajowy napojów, które zawierają cukier, kofeinę bądź taurynę. Czy wiesz, na kim spoczywa obowiązek jej zapłaty? Czy opłatę cukrową uiszcza producent? Wyjaśniamy, jak wygląda rozliczenie!

6 grudnia 2023

Zarzut potrącenia a oświadczenie o potrąceniu - na czym polegają?

Zarząd potrącenia oraz oświadczenie o potrąceniu umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Zarówno oświadczenie jak i zarzut potrącenia to instytucje, których zastosowanie musi spełniać szereg wymogów. Sprawdź, jakie są różnice?

6 grudnia 2023

Opłacanie składki na FGŚP – aktualne zasady

Opłacanie składki na FGŚP związane jest z zatrudnianiem pracowników. Jednak przepisy przewidują możliwość zwolnienia z opłacania składek w określonych przypadkach. Jakie są aktualne zasady dotyczące opłacania składek na FGŚP? Sprawdź!

6 grudnia 2023

Odliczenie podatku VAT od zakupów przed rejestracją

Odliczenie podatku VAT od zakupów przed rejestracją, jest możliwe, w momencie kiedy podatnik posiada faktury VAT dokumentujące wspomniane zakupy. Co w sytuacji jeśli zakupy zostały dokonane w ramach działalności zwolnionej z VAT? Sprawdź sam!

6 grudnia 2023

Kasa fiskalna dla rolnika ryczałtowego - kiedy jest obowiązkowa?

Rolnik będący podatnikiem posiada szczególny status na gruncie podatku VAT, co można zauważyć w zakresie zwolnienia z niektórych obowiązków ewidencyjnych. Pojawia się więc pytanie kiedy obowiązkowa jest kasa fiskalna dla rolnika ryczałtowego? Sprawdź!

6 grudnia 2023

Wycena należności na koniec roku obrotowego

Wycena należności na koniec roku obrotowego jest procesem polegającym na określeniu wartości tych aktywów na dany dzień. Czy wiesz w jakim celu jest ona dokonywana? Od czego uzależnione są odpisy aktualizujące w księgach rachunkowych? Sprawdź sam!

6 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów