0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-12-07

Artykuły:

Wigilia firmowa jako koszt podatkowy - czy to możliwe?

W okresie świątecznym pracodawcy często decydują się na organizację kolacji dla pracowników, aby ocieplić atmosferę w pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy wigilia firmowa jako koszt może zostać zakwestionowana przez organy skarbowe!

7 grudnia 2023

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej - jak prowadzić?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej umożliwia podatnikowi zwolnionemu z kasy fiskalnej dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprawdź, jak prowadzić tego rodzaju ewidencję oraz ja należy ją zaksięgować!

7 grudnia 2023

Infolinia dla małych firm. Korzyści z posiadania podstawowych funkcjonalności, o których nie miałeś pojęcia

Jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej lub małej firmy i nie masz jeszcze infolinii? Istnieje kilka powodów, dla których nawet firmie bez zatrudnionych pracowników przyda się infolinia dla małych firm. Przeczytaj i poznaj je!

7 grudnia 2023

Składki ZUS dla nowych firm - ile wynoszą?

Zakładając działalność gospodarczą przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych stawek składek ZUS. Czy konieczne jest spełnienie jakichś warunków, by opłacać preferencyjne składki ZUS dla nowych firm? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

7 grudnia 2023

Czy odsetki od odszkodowania podlegają opodatkowaniu PIT?

Zasądzone odszkodowania, które często jest zwolnione z opodatkowania może zostać rozszerzone o odsetki za opóźnienia w wypłacie. Pojawia się w tym momencie pytanie: czy odsetki od odszkodowania podlegają opodatkowaniu i czy stanowią przychód? Sprawdź!

7 grudnia 2023

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji przysługuje świadczenie uzupełniające. Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać to świadczenie? Ile wynosi świadczenie uzupełniające? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

7 grudnia 2023

Obowiązek składania deklaracji ZUS DRA

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu opłacaniu składek za siebie, osoby współpracujące oraz za zatrudnianych pracowników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek składania deklaracji ZUS DRA.

7 grudnia 2023

Miejsce świadczenia usług w podatku VAT a siedziba działalności

Aby prawidłowo rozliczyć usługę na gruncie podatku od towarów i usług należy trafnie określić miejsce świadczenia usług w podatku VAT. Czy wiesz, jaki wpływ na ustalenie prawidłowego miejsca opodatkowania ma siedziba działalności? Jak ją określić? Zobacz!

7 grudnia 2023

Zawiadomienie o nabyciu gruntu - jak wypełnić druk IN-1?

Zawiadomienie o nabyciu gruntu jest koniecznością, gdy nabywamy grunt, wówczas musimy odprowadzić podatek majątkowy w postaci podatku rolnego lub od nieruchomości. W jaki sposób wypełnić druk N-1? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Zaliczka otrzymana przez podatnika zwolnionego z VAT a rejestracja do VAT

Niektórzy przedsiębiorcy na początku drogi prowadzenia działalności gospodarczej wybierają podmiotowe zwolnienie z podatku VAT. Co jednak w przypadku, kiedy miejsce ma zaliczka otrzymana przez podatnika zwolnionego z VAT? Przeczytaj artykuł!

7 grudnia 2023

Wypowiedzenie umowy po powrocie z chorobowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy po powrocie z chorobowego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Zaliczka a zadatek jako zwrot niezależnego świadczenia

Podczas zawierania umowy dotyczącej realizacji usług lub umowy sprzedaży, często pojawia się kwestia zaliczki lub zadatku. Warto zwrócić uwagę, że zaliczka a zadatek to dwie odmienne regulacje. Co z zaliczką w przypadku, gdy nie doszło do zawarcia umowy?

7 grudnia 2023

CIT estoński a zyski z lat ubiegłych a zmiana formy opodatkowania

Zagadnienie jakim jest CIT estoński a zyski z lat ubiegłych powoduje wiele wątpliwości wśród podatników. Najczęściej padającym pytaniem jest - czy osiągnięty zysk przed zmianą formy opodatkowania podlega pod CIT Estoński? Omawiamy w naszym artykule!

7 grudnia 2023

Nadpłacona zaliczka na PIT - jak postępować?

Nierzadko zdarza się, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą opłacają zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości wyższej niż kwota faktycznie należna. Czy wiesz, jak należy postąpić, gdy została nadpłacona zaliczka na PIT? Wyjaśniamy w artykule!

7 grudnia 2023

Inwentaryzacja, czyli spis z natury na koniec grudnia

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest przeprowadzić na koniec roku podatkowego spis z natury, który w praktyce nazywany jest inwentaryzacją. Jak powinna wyglądać i jakie elementy zawierać prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja? Dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów