0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-07-10

Artykuły:

Wczasy pod gruszą 2024 – dla kogo i na jakich zasadach?

Pracodawca w ramach działalności socjalnej może wypłacać liczne świadczenia np. wczasy pod gruszą. Czym są wczasy pod gruszą? Czy każdy pracownik może uzyskać to dofinansowanie i ile ono wynosi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 lipca 2024

Wstępne badania lekarskie - obowiązek przeprowadzenia

Zatrudnienie pracownika przede wszystkim wiąże się dla pracodawcy z koniecznością skierowania go na wstępne badania lekarskie. Czy pracodawca zawsze ma obowiązek wysłać pracownika na badania wstępne? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

10 lipca 2024

Wypadek przy pracy podczas dyżuru pracowniczego

Dyżur to czas, w którym pracownik jest zobowiązany pozostawać w gotowości do pracy poza normalnymi godzinami pracy. Może odbywać się w miejscu pracy lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu. Jak zakwalifikować wypadek przy pracy podczas dyżuru?

10 lipca 2024

Komu i na jakich zasadach przysługuje dodatek stażowy?

Dodatek stażowy jest przyznawany obowiązkowo pracownikom sfery budżetowej za wysługę lat. Jak wygląda przyznawanie dodatku stażowego w innych przypadkach? Czy jego wypłata jest obowiązkowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 lipca 2024

Zgłoszenie do ZUS zleceniobiorcy - w jakim terminie?

Jak zgłosić zleceniobiorce do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego? W jakim terminie należy wysłać zgłoszenie do ZUS? Czy może się zmienić termin zgłoszenia zleceniobiorcy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

10 lipca 2024

Liczba godzin pracy w miesiącu - jak ją prawidłowo ustalić?

Liczba godzin pracy w miesiącu określana jest na podstawie przepisów kodeksu pracy. Dokonując obliczeń, należy wziąć pod uwagę etat, na jaki pracownik jest zatrudniony oraz święta przypadające w innym dniu niż niedziela, które obniżają wymiar czasu pracy.

10 lipca 2024

Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu?

Jednym z kluczowych założeń podatku VAT jest zasada powszechności opodatkowania, która obejmuje wszelkie działania podatników. Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu oraz czy w takim przypadku należy wystawić fakturę dokumentującą zwrot?

10 lipca 2024

Prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej

Transakcja łańcuchowa na terenie UE może korzystać z uproszczonego rozliczenia w postaci procedury wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej? Wyjaśniamy!

10 lipca 2024

Brak badań lekarskich pracownika a niedopuszczenie go do pracy

Brak badań lekarskich pracownika, czy wydanie orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań do podjęcia pracy na danym stanowisku są podstawą do niedopuszczenia go do pracy. Jakie jeszcze są możliwe skutki braku aktualnego orzeczenia lekarskiego? Sprawdź!

10 lipca 2024

Spłata kredytu za podatnika a zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Można spotkać się z sytuacjami, w których podatnicy decydują się wspólnie spłacać kredyt. Najczęściej jest to kredyt mieszkaniowy. Jak wygląda wspólna spłata kredytu za podatnika w kontekście zwolnienia z podatku od spadków i darowizn? Sprawdź!

10 lipca 2024

Śmierć klienta biura rachunkowego – co się dzieje w kwestiach podatkowych?

Śmierć klienta biura rachunkowego nie oznacza końca obowiązków księgowych. Kto przejmuje prowadzenie firmy oraz czy biuro rachunkowe nadal powinno obsługiwać zobowiązania podatkowe? Jakie są obowiązki biura rachunkowego? Dowiedz się więcej!

10 lipca 2024

Elementy faktury VAT - informacje podstawowe

Dokument księgowy, jakim jest faktura, musi spełniać odpowiednie standardy. Kto może wystawiać faktury? Czym jest faktura imienna i uproszczona oraz jakie są podstawowe elementy faktury VAT? Dowiedz się, jakie są obowiązkowe elementy na fakturze VAT!

10 lipca 2024

JPK dla podatnika zwolnionego z VAT przekazywane do urzędu

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami plik JPK dla podatnika zwolnionego z VAT jest obligatoryjny w każdym miesiącu?

10 lipca 2024

Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura

Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!

10 lipca 2024

Faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy jest ważna!

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą od wielu lat przywykli, że każdą wystawioną lub odebraną od dostawcy fakturę należało podpisać. Sprawdź, kiedy faktura bez podpisu nabywcy i odbiorcy zgodnie z aktualnymi przepisami jest prawidłowa!

10 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów