Ostatnie artykuły autora:
Nabycie spadku w najbliższej rodzinie a podatek od spadku
Wchodząc w posiadanie spadku konieczne jest, by dopełnić określone formalności po stronie spadkobiercy. W niektórych przypadkach podatek od spadku będzie konieczny do uiszczenia, nawet jeśli dochodzi do dziedziczenia w najbliższej rodzinie.
20 czerwca 2022
Brak absolutorium dla zarządu – co oznacza?
Absolutorium jest aktem prawnym w spółce, za pomocą którego członkom zarządu przyznaje się uznanie do wykonywania obowiązków. Jakie konsekwencje ma brak absolutorium dla zarządu? Kiedy może dojść do nieprzyznania absolutorium dla zarządu? Odpowiadamy!
18 kwietnia 2022
Czy zaległe składki zapłacone przez firmę są przychodem pracownika?
Obowiązkiem płatnika składek jest terminowe opłacanie prawidłowo naliczonych składek za osoby ubezpieczone. Co jednak jeśli pracodawca nie opłaci ich w terminie lub w nieprawidłowej kwocie? Czy opłacone zaległe składki za pracownika są jego przychodem?
16 lutego 2022
Zarząd sukcesyjny a podatek VAT - o czym warto wiedzieć?
Zarząd sukcesyjny to instytucja, która po śmierci przedsiębiorcy przejmuje prowadzenie jego przedsiębiorstwa. Choć ustanowienie takiego zarządu nie jest obowiązkowe, może okazać się ratunkiem zapewniającym ciągłość funkcjonowania firmy. Przeczytaj więcej!
16 lutego 2022
Umieszczanie nazwiska nieobecnego pracownika w umowie na zastępstwo – dopuszczalne czy niedopuszczalne?
Umowa na zastępstwo jest pewnego rodzaju formą umowy o pracę zawieranej na czas określony. Czy umieszczanie nazwiska nieobecnego pracownika w umowie na zastępstwo jest prawidłowe? Jakie dane powinna zawierać taka umowa? Wyjaśniamy w tym artykule!
14 maja 2022
Podzielona płatność a kompensata umowna - warto wiedzieć!
Mechanizm podzielonej płatności jest stosowany coraz częściej. Czy dotyczy on wszystkich form rozliczania należności? Czy można stwierdzić, że podzielona płatność a kompensata umowna są pojęciami powiązanymi? Na pytania odpowiadamy w niniejszym artykule!
15 lipca 2022
Umowa zlecenia wykonywana na rzecz komandytariusza a ZUS
Posiadanie statusu wspólnika spółki komandytowej wiąże się z obowiązkowym podleganiem pod ubezpieczenia społeczne. Jakie cechy ma umowa zlecenia wykonywana na rzecz komandytariusza? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
11 kwietnia 2022
Działalność nieewidencjonowana a podatki VAT I PIT
Przedsiębiorcy zakładając działalność muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, jak rejestracja w CEIDG lub KRS. W odróżnieniu do innych form biznesu, działalność nieewidencjonowana umożliwia ominięcie zbędnych formalności.
8 lutego 2022
Upadłość konsumencka a długi wobec ZUS-u
Czy upadłość konsumencka może doprowadzić do całkowitego lub częściowego umorzenia zobowiązań względem ZUS-u? Jakie są skutki postępowania upadłościowego? Przeczytaj i dowiedz się więcej czym jest umorzenie składek ZUS w przypadku upadłości!
5 lipca 2022
Czy jest możliwa zmiana wynagrodzenia cudzoziemca?
Zmiana wynagrodzenia jest możliwa, jednak zawsze wymaga to zmiany adekwatnych dokumentów. Jednak czy możliwa jest także zmiana wynagrodzenia cudzoziemca? Jak formalności należy dopełnić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
5 kwietnia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów