0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Darowizna otrzymana przez małżonka – czy wchodzi do majątku wspólnego?

Czy wiesz, że małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny? Przedmiot darowizny może wejść albo do majątku wspólnego, albo do majątku odrębnego małżonków. Sprawdź, kiedy zatem darowizna otrzymana przez małżonka wchodzi do majątku wspólnego!

25 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego – kiedy sąd wyda takie postanowienie?

Postępowanie restrukturyzacyjne polega na podejmowaniu przez dłużnika oraz jego przedstawiciela procesowego kroków zmierzających do zawarcia ugody z wierzycielami. Czy wiesz, kiedy ma miejsce umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego? Odpowiadamy

25 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność serwisów www za treści na forum

Administrator serwisu internetowego w określonych okolicznościach może odpowiadać za treść wpisów na forum. Jaka jest odpowiedzialność serwisów www za treści na forum? Czy administrator musi monitorować forum pod kątem naruszeń?

24 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej – czy da się ją ograniczyć?

Spółka cywilna jest formą prowadzenia działalności gospodarczej określoną w Kodeksie cywilnym w przepisach art. 860 i nast. Watpliwości budzi jednak odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej? W jakim stopniu ponoszą ją wspólnicy? Odpowiadamy w artykule!

24 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Niegodność dziedziczenia – czym jest i jakie są jej skutki?

Niegodność dziedziczenia to instytucja prawa spadkowego, która ma za zadanie ochronę spadku, a także testamentu przed spadkobiercą. Jakie zatem muszą zostać spełnione przesłanki, aby miała miejsce niegodność dziedziczenia? Odpowiadamy w artykule!

23 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji - czy jest możliwe?

Prowadzisz spółkę jawną lecz planujesz dokonać jej rozwiązania? Masz wątpliwości, czy możliwe jest rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji? W artykule przeanalizujemy, czy postępowanie likwidacyjne jest fakultatywnym sposobem zakończenia spółki!

23 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Towary luksusowe a obowiązek zapłaty akcyzy

Towary luksusowe to potoczna nazwa na towary opodatkowane podatkiem akcyzowym. Niektóre z nich to zwykłe produkty codziennego użytku. Czy wiesz, na czym polega podatek akcyzowy i kto go opłaca? Przeczytaj, które towary są objęte podatkiem akcyzowym!

23 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Opłata adiacencka – co należy o niej wiedzieć?

Podział nieruchomości oraz scalenie i podział nieruchomości mogą powodować wzrost ich wartości rynkowej a to może skutkować obowiązkiem zapłaty opłaty adiacenkiej. Czy wiesz zatem, czym jest opłata adiacencka oraz kto ma obowiązek jej zapłaty? Sprawdź!

20 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Spółka dominująca i spółka zależna – kiedy występuje zależność kapitałowa?

Przedsiębiorstwa globalne, o wielkim znaczeniu gospodarczym, rzadko kiedy stanowią podmioty w całości niezależne. Czy wiesz zatem, czym jest spółka dominująca i spółka zależna? Sprawdź, kiedy pomiędzy tymi podmiotami dochodzi do zależności kapitałowej!

20 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Wznowienie postępowania administracyjnego a niezawiniony brak udziału strony w postępowaniu

Wydawać by się mogło, że uprawomocnienie się decyzji administracyjnej definitywnie kończy sprawę i przekreśla szansę na zmianę orzeczenia. Prawo dopuszcza jednak wznowienie postępowania administracyjnego. Sprawdź, jakie przesłanki muszą być spełnione!

19 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Naruszenie praw własności przemysłowej a sądowe dochodzenie roszczeń

W sytuacji, gdy dochodzi do roszczeń o naruszenie praw własności przemysłowej zastosowanie ma szczególna procedura właściwa dla spraw własności intelektualnej. Sprawdź, jakie zasady przewiduje oraz czego może żądać uprawniony w sytuacji naruszenia praw!

19 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność indywidualna w spółce partnerskiej

Spółka partnerska przeznaczona została dla osób wykonujących wolny zawód. Prowadzenie wolnego zawodu jest obarczone ryzykiem odpowiedzialności. Sprawdźmy, jaka jest odpowiedzialność indywidualna w spółce partnerskiej!

18 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie treści umowy - jak zminimalizować ryzyko?

Aby uchronić się przed nieuczciwym kontrahentem, który nie jest w stanie należycie wywiązać się z przyjętych na siebie zobowiązań można zastosować zabezpieczenie treści umowy. Przeczytaj, jakie są dostępne formy oraz kiedy mogą mieć zastosowanie!

18 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Likwidacja ruchomości w postępowaniu upadłościowym

Ogłoszenie upadłości to jedynie początek drogi do oddłużenia. Co się zatem z tym wiąże? Czy wiesz, jak wygląda likwidacja ruchomości w postępowaniu upadłościowym? Jakie są tryby likwidacji ruchomości? W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia!

17 stycznia 2023

Prawo gospodarcze

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące kredytów wiborowych

Sprawy dotyczące kredytów wiborowych nabierają tempa. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na sprawę sądową. Masz jednak wątpliwości, jakich roszczeń możesz dochodzić? Poznaj najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące kredytów wiborowych!

17 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów