0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Aktywny wypoczynek nad wodą – jakimi sportami się zainteresować?

Wielkość tekstu:

Po długim tygodniu w pracy przychodzi czas na zregenerowanie swoich sił. Każdy wybiera formę wypoczynku odpowiadającą mu najbardziej. Dla części osób będzie to relaks w domu, inni zdecydują się na bardziej aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu. Co wybrać, jadąc nad wodę?

Dobry początek – o czym warto pamiętać?

Dobre przygotowanie to podstawa. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody na najbliższe kilka godzin i monitoruj wszelkie zmiany, które mogłyby popsuć Twoje plany. Pomoże Ci się to lepiej przygotować do konkretnych warunków albo odpowiednio wcześnie zareagować, gdy na przykład w końcu nadejdzie burza. Nie daj się zaskoczyć, a aktywny wypoczynek nad wodą z pewnością będzie udany. Sprawdzenie pogody ułatwi też wybranie jednego ze sportów – w końcu możliwości masz naprawdę wiele. Dla przykładu, jeśli nie brakuje wiatru, a pobliski akwen na to pozwala, możesz zdecydować się na żeglowanie, a nawet surfowanie. Pamiętajmy też o ochronie przed mocnymi promieniami słonecznymi.

Ruch bez wchodzenia do wody – proste alternatywy

Gdy pogoda zdecydowanie zachęca do wypoczynku nad jeziorem, rzeką czy morzem, spodziewaj się, że nie tylko Ty się tam wybierzesz. Kilometrowe korki do wjazdu lub brak miejsca na parkingu potrafią szybko zniechęcić, a skuteczne zrelaksowanie się po tygodniu ciężkiej pracy i wyciszenie myśli staje się trudniejsze. Jeśli zatem masz okazję, postaw na jeszcze więcej ruchu i wsiądź na rower. W zależności od swojej kondycji wybierz taką trasę, która sprawi Ci najwięcej przyjemności z jazdy. Być może przy okazji będziesz mógł nieco pozwiedzać okolicę lub zatrzymać się w ciekawym miejscu, a do tego unikniesz opłaty parkingowej. Po intensywnym wysiłku lub długim dniu na słońcu drogę powrotną może ułatwić model elektryczny – różne przykłady poznamy m.in. na stronie: https://sportano.pl/rowery/rowery-elektryczne. Krótka wycieczka rowerowa dobrze Ci zrobi, szczególnie jeśli na co dzień pracujesz w trybie siedzącym.

Przy takich terenach często możesz się spotkać ze świetnymi miejscami do rekreacji. Warto skorzystać z uroków różnych ścieżek prowadzących niedaleko linii wody i postawić na nordic walking. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym, podziwiając krajobraz podczas takiego intensywnego spaceru. To dobra możliwość między innymi dla osób, które pomimo problemów zdrowotnych, nie chcą rezygnować z ruchu. Alternatywą jest jazda na rolkach, co wbrew pozorom nie stanowi aktywności wyłącznie dla najmłodszych, a potrafi przynieść wiele radości. Z łatwością znajdziesz taki sprzęt także dla dorosłych. Jeśli wolisz treningi w grupie, sprawdź, czy np. na plaży nie są organizowane zajęcia sportowe, do których będziesz mógł dołączyć. A po każdej wspomnianej lub innej aktywności warto ochłodzić się w przyjemnej wodzie.

Atrakcje wodne dla większych grup

Dzień w pracy przedłuża się o kolejne godziny, a obowiązki zawodowe nie opuszczają Cię nawet w domu? Nic dziwnego, przedsiębiorcy często mogą borykać się z zachowaniem zasad work-life balance w swojej codzienności. Z tego powodu warto oderwać się od nadmiaru pracy chociaż podczas weekendu i zabrać swoich bliskich – rodzinę czy znajomych – nad wodę, gdzie spędzicie razem trochę czasu. Jeśli wybierasz się z większą grupą, zastanów się nad aktywnościami, które przyniosą radość każdemu uczestnikowi wycieczki. Do wyboru pozostaje kilka możliwości. Dopasuj je do warunków dyktowanych przez wodę, pogodę, a także do wieku bliskich. Dzieciom wiele frajdy zapewni pływanie pontonem po jeziorze (przykłady znajdziesz np. tutaj: https://sportano.pl/kajakarstwo-i-rafting/pontony). Co więcej, taki sprzęt wykorzystasz też do łowienia ryb.

Z kolei nieco ekstremalne przeżycia może zagwarantować rafting, czyli spływ bardziej rwącą rzeką. Jednak gdy chcesz zrelaksować się na spokojnie i podziwiać przy tym uroki krajobrazu, postaw po prostu na rowerki wodne – o modelach elektrycznych dowiesz się więcej m.in. na stronie https://sportano.pl/surfing-i-plazowanie/rowery-wodne-elektryczne.

W ekstremalnym duchu – aktywności sportowe dla wymagających

Głodni wrażeń zdecydowanie chętniej sięgną po te bardziej ekstremalne formy ruchu niż pływanie pontonem czy rowerkiem wodnym. Wiele miejsc zapewnia właśnie takie atrakcje, które przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Wodne aktywności zdobywające popularność w ostatnim czasie to między innymi snorkeling, windsurfing, kitesurfing czy wakeboarding. Każda z tych aktywności wymaga wypożyczenia potrzebnego sprzętu lub posiadania własnego, dlatego warto zapoznać się z ofertą przy akwenie, przy którym planujesz odpoczywać. 

Do snorkelingu przyda się maska z fajką do oddychania i ewentualnie płetwy – taki zestaw można skompletować samodzielnie. Natomiast już w przypadku bardziej ekstremalnego flyboardu potrzebny sprzęt raczej nie jest tak łatwo dostępny, a także nie należy do najtańszej kategorii wyposażenia wodnego. Potrafi przynieść jednak wiele satysfakcji z wykonywania różnych manewrów – oczywiście pod warunkiem, że uda Ci się utrzymać wystarczająco długo równowagę wysoko nad taflą wody, co samo w sobie nie jest łatwe. Nie jest to więc prosta dyscyplina, dlatego lepiej mogą się w niej czuć dosyć wysportowane osoby, które nie boją się wyzwań.

Mniej ekstremalną aktywnością, ale cieszącą się równie dużą popularnościę, jest pływanie na desce SUP. To dobre rozwiązanie dla osób oczekujących spokojnego relaksu w bliskim kontakcie z wodą. Potrzeba tylko trochę siły w rękach, aby odpychać się wiosłem, a także poczucie równowagi. Na takiej desce można stać lub siedzieć, a najlepiej sprawdzi się do tego jezioro.

Jak widać, przekrój aktywności, na które można zdecydować się podczas odpoczynku nad wodą, jest na tyle szeroki, że każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. W swoich planach należy uwzględnić tylko warunki – nie tylko pogodowe, ale i te dyktowane przez wybrany akwen. Wśród możliwości znajdziemy dyscypliny zarówno spokojniejsze, pozwalające się w pełni zrelaksować, jak i bardziej ekstremalne, które naładują Cię pozytywną energią przed powrotem do pracy.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów