Gdańsk, Gdynia i Sopot to chyba jedne z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości w Polsce. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów chce spędzić urlop w Trójmieście. Za najładniejsze z trzech miast często uznawany jest Gdańsk. Co w nim zobaczyć? Czego nie można pominąć przy zwiedzaniu? Podpowiadamy!
Urlop w Trójmieście
Jeśli decydujemy się na urlop w Trójmieście, atrakcji z pewnością nam nie zabraknie. Oprócz tego, że możemy spędzać beztroski czas na plaży i relaksować się w promieniach słońca, jest jeszcze wiele miejsc, które zdecydowanie powinniśmy mieć na swojej liście. Jak spędzić urlop w Gdańsku? Poznaj nasze propozycje.
Stocznia Gdańska
Stocznia Gdańska ze względu na swoją historię jest z pewnością jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc nie tylko dla tego miasta, lecz także dla całego Trójmiasta. W 2014 roku na terenie Stoczni otwarte zostało Europejskie Centrum Solidarności, w którym znajdują się biura, wystawy, biblioteka czy tara widokowy, z którego widać Stocznię. W centrum znajduje się stała ekspozycja dotycząca historii Solidarności.
Obok historycznej bramy do Stoczni znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, który składa się z trzech krzyży z zawieszonymi na nich kotwicami. Jeśli już odwiedzamy Stocznię, na jej dachu znajduje się punkt widokowy – warto na niego wejść i zobaczyć panoramę okolicy.
Centrum miasta
Kiedy rozmawiamy o Trójmieście, często pada zdanie, że najpiękniejszym miastem z całej trójki jest właśnie Gdańsk. Nie da się ukryć, że to piękne miasto, które tłumnie odwiedzają turyści. Warto zwiedzić jego centrum, które posiada tyle interesujących miejsc, że z pewnością nie będzie to czas stracony.
Obowiązkowym punktem spaceru powinna być Droga Królewska (prowadząca przez ulicę Długą i Długi Targ), która rozpoczyna się Bramą Wyżynną, a kończy Bramą Zieloną, w której przy okazji otwarte jest Centrum Informacji Turystycznej. Czym charakteryzuje się wspomniana droga? Okalają ją piękne kamieniczki, a ulicę Długą kończy okazały Ratusz.
Tuż obok wspomnianej Bramy Zielonej znajduje się gdański barbakan, czyli zespół Wieży Więziennej i Katowni połączony tzw. Szyją. Dzisiaj w tym miejscu można zwiedzić Muzeum Bursztynu. W centrum mieści się również Targ Węglowy, czyli miejsce, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Targ znajduje się między barbakanem i Teatrem Wybrzeże.
Na Długim Targu znajduje się symbol miasta, czyli Fontanna Neptuna, która znajduje się tam już od I połowy XVII wieku! Tuż za fontanną stoi z kolei Dwór Artusa - Oddział Muzeum Gdańska.
Choć wspomnieliśmy o tylu miejscach, to nadal nie wszystko, dlatego w przypadku urlopu w Trójmieście, z pewnością warto poświęcić na to sporo czasu!
Westerplatte
Przylądek Westerplatte to kolejne miejsce, którego nie można pominąć przy zwiedzaniu tego miasta. Znajduje się on przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, w północnej części Gdańska. W 1939 roku to właśnie tutaj miała miejsce bitwa, która symbolicznie rozpoczęła II wojnę światową. Dlatego też dzisiaj to miejsce tak istotne na historycznej mapie Polski.
Co możemy zobaczyć na Westerplatte współcześnie? Przede wszystkim słynny Pomnik Obrońców Wybrzeża. Jest to potężna rzeźba, która naprawdę robi wrażenie - mierzy 25 metrów, a dodatkowo ustawiona jest na 20-metrowym kopcu. Dodatkowo w miejscu tym znajduje się Wartownia nr 1 i ruiny innych budowli, a także Cmentarz Żołnierzy Polskich. Niedaleko pomnika znajduje się znaczący biały napis: Nigdy więcej wojny, który w tym miejscu staje się wyjątkowo odczuwalny i zrozumiały.
Sztuka uliczna
Jeśli chcemy nieco oderwać myśli od tematów trudnych, warto poobcować nieco ze sztuką uliczną, która jest niezwykle widoczna na osiedlu Zaspa. Znaleźć tam można aż ponad pięćdziesiąt murali! To prawdziwa gratka dla miłośników tego rodzaju sztuki.
Pierwszych 11 murali powstało w 1997 roku, aby uczcić 1000-lecie Gdańska. Przez długi czas na budynkach nie pojawiło się nic nowego, jednak zaczęło się to zmieniać od 2009 roku. Wtedy zaczęły przybywać nowe prace, z których dzisiaj znane jest to osiedle.
Park Oliwski
Jeśli chcemy odpocząć, zrelaksować się wśród natury, warto wybrać się do Parku Oliwskiego, który jest jedynym ogrodem miejskim Gdańska, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Jest naprawdę efektowny i pozwala cieszyć się pięknem natury. Miejsce to posiada także część botaniczną, która otwarta jest w okresie od kwietnia do października oraz palmiarnię otwartą od maja do października. Każdy miłośnik roślin z pewnością zakocha się w tym miejscu.
Amber Sky
Amber Sky to koło widokowe, które znajduje się u zbiegu ulic Stągiewnej i Chmielnej. Codziennie można z niego skorzystać, by podziwiać panoramę tego pięknego miasta - na przykład omawiany wcześniej Trakt Królewski.
Bilet normalny to koszt 28 złotych, bilet ulgowy dla dzieci do 140 centymetrów wzrostu kosztuje 18 złotych, natomiast wynajem gondoli VIP ze szklaną podłogą kosztuje 250 złotych.
Gdańsk to piękne miasto i jeśli zdecydujemy się na urlop w Trójmieście, z pewnością warto poświęcić mu dużo czasu!
Polecamy: