0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dla kogo faktoring?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zarówno początkujące przedsiębiorstwa, jak i te mające już wieloletnie doświadczenie na rynku, mogą skorzystać z usługi faktoringu. Jest to bowiem jedna z nowoczesnych form finansowania bieżącej działalności firmy. Pomaga przedsiębiorstwom poprawić ich płynność finansową, pomagając jednocześnie przy ściąganiu należności od dłużników. Warto jednak zastanowić się, czym tak naprawdę jest faktoring oraz dla jakiego rodzaju firmy jest najlepszym rozwiązaniem. Coraz popularniejszy bowiem staje się wybór tej formy finansowania zamiast zaciągnięcia kredytu.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest specyficzną formą finansowania bieżącej działalności firmy, która polega na bezpośrednim zakupie przez specjalizujące się w usługach faktoringowych firmy finansowe lub banki wierzytelności klientów – faktorantów, przypadających im ze sprzedaży z odroczonym terminem płatności wobec odbiorców – dłużników.

Faktoring – dla kogo?

Faktoring to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, których głównym źródłem dochodów jest sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności. To także idealna propozycja dla przedsiębiorstw szukających finansowania kredytu kupieckiego udzielanego odbiorcom oraz tych firm, które dążą do poprawy struktury prowadzonego przez siebie bilansu. Doświadczenie na rynku nie ma tutaj kluczowego znaczenia, gdyż liczy się przede wszystkim potrzeba uzyskania środków do finansowania bieżącego rozwoju. Faktorant może w ten sposób regulować swoje zobowiązania przed terminem, a jednocześnie otrzymać różnego rodzaju rabaty czy upusty u swoich dostawców.

Zalety faktoringu

Kluczem do uzyskania dostępu do usługi faktoringowej jest również posiadanie solidnych kontrahentów. Stanowią oni nadrzędną rolę względem zdolności kredytowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą uzyskać finansowanie bieżącego obrotu nawet wówczas, gdy w ocenie banku nie posiadają zadowalającej zdolności kredytowej. Niemałą zaletą korzystania z faktoringu jest również ograniczenie ryzyka niewypłacalności kontrahentów - kwestia ta dotyczy krajowych i zagranicznych partnerów. Faktoring pozwala również zdyscyplnować odbiorców, nieterminowo regulujących swoje zobowiązania. Ogranicza przy tym czas konieczny na poświęcenie administrowaniu należnościami – ma to szczególne znaczenie przy dużej liczbie rozrachunków.

Jakie dokumenty ważne dla faktoringu?

Zanim podpiszemy umowę faktoringową musimy przygotować kilka istotnych dokumentów dla faktora. Poniżej prezentujemy listę nieodłącznych dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy faktoringowej.

1. Rejestrowe

  • dokumenty rejestrowe – wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)/odpis KRS, decyzja o nadaniu NIP i REGON, umowa spółki

2. Finansowo-księgowe

  • sprawozdania finansowe
  • zaświadczenie ZUS i US
  • rozrachunki z dostawcami i odbiorcami
  • kopie umów kredytowych/opinie bankowe

3. Handlowe

  • wzory faktur i faktury korygującej
  • kopie umów z odbiorcami do faktoringu

4. Dodatkowe dokumenty

  • lista odbiorców do faktoringu
  • wniosek o faktoring (formularz do wypełnienia)
  • wniosek o limity (formularz do wypełnienia)
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów