0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Fundusze Venture Capital - jakich przedsiębiorców poszukują?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Fundusz Venture Capital szansą dla nielicznych przedsiębiorców

Fundusze Venture Capital to doskonała okazja dla początkujących przedsiębiorców do rozwoju własnego projektu biznesowego. W praktyce otrzymanie dofinansowania nie należy do łatwych zadań. Okazuje się, że tylko 1% zainteresowanych ma szansę na ubieganie się o wsparcie finansowe dla swojego biznesu. Niemały wpływ na taką postać rzeczy ma brak odpowiedniego przygotowania do pierwszego spotkania z inwestorem. Niewielkie doświadczenie, stres, koncentrowanie się na czynnikach nieistotnych z punktu widzenia naszego rozmówcy, brak pomysłów na dalszą perspektywę rozwoju, a nawet wręcz przeciwnie – duża liczba pomysłów i zapał, ale bez umiejętności sprzedania swojej wiedzy w przystępny sposób. To właśnie błędy popełniane przez niedoświadczonych - choć ambitnych - właścicieli firm, są główną przyczyną niepowodzenia już po wstępnej rozmowie z inwestorem. Nie jest to jedyny powód, gdyż fundusze Venture Capital mają ściśle określone warunki, które należy spełniać ubiegając się o wsparcie finansowe.

Kto może otrzymać wsparcie z funduszy Venture Capital?

Ubieganie się o kapitał na rozwój działalności wcale nie musi wiązać się z rozpoczęciem prowadzenia firmy. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsiębiorstwa będące na etapie zalążkowym – tzw. "seed", rozpoczynającym rozwój – pojęcie utrwalone w świadomości biznesowej, czyli "start-up", a nawet takie, które mają nieco większe doświadczenie – "later-stage venture". Nie trzeba zatem być młodą, innowacyjną spółką, która jest pozbawiona najmniejszych szans na debiut giełdowy czy emisję obligacji. Należy jednak podkreślić, że to właśnie "start-upy" mają największe szansę na fundusz Venture Capital.

Korzyści wynikające z otrzymania funduszu Venture Capital

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie z funduszu Venture Capital, mogą zrealizować ryzykowne – gdyż dopiero rozwijające się – projekty, bez dodatkowych wymagań związanych z zabezpieczeniem finansowym. Otrzymane wpływy zwiększają kapitał zakładowy firmy, bez konieczności zwiększania kosztów. W konsekwencji ma to pozytywny wpływ na zdolność finansową oraz dostęp do pozostałych źródeł finansowania. Rozwijające się przedsiębiorstwa mogą również skorzystać poprzez pozyskanie know-how, czyli wiedzy na temat zarządzania i kreowania wartości, doświadczenia oraz sieci kontaktów biznesowych – zwłaszcza ten ostatni czynnik gwarantuje dalszy rozwój w przypadku poszukiwań kolejnych partnerów. Nie należy tu zapomnieć o swobodzie działania – pomimo wsparcia z funduszu Venture Capital, przedsiębiorcy z reguły – uzyskując już zaufanie – mogą działać według własnej wizji i pomysłów.

Fundusze Venture Capital nie oferują nic za darmo

Otrzymanie wsparcia funduszu Venture Capital wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Trzeba mieć świadomość, że nie otrzymujemy dofinansowania za darmo. Z reguły inwestorzy oczekują zwrotu zainwestowanego kapitału na poziomie 35-40% w skali roku. Z tego też względu tylko nieliczne przedsiębiorstwa mogą ostatecznie otrzymać niezbędny kapitał. Jeśli firma jest innowacyjna, ma przewagę nad konkurencją, unikalny produkt lub usługę oraz wyróżnia się znacznym potencjałem wzrostu w krótkim czasie, to jej szanse wyraźnie wzrastają.

Jak pokazują dotychczasowe projekty, największe szanse mają firmy z branż telekomunikacyjnych, sektora e-commerce, biotechnologii, nowoczesnej medycyny oraz projekty informatyczne. Warto mieć to na uwadze, gdyż określone fundusze Venture Capital specjalizują się tylko w wybranych branżach. Niemały wpływ na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku ma również doświadczenie, zapał, kompetencje oraz znajomość rynku. Należy udowodnić, że przedstawiony biznesplan wyglądał ładnie nie tylko na papierze, lecz również jest w stanie generować realne zyski.

Trzeba również pamiętać o takim czynniku jak elastyczność wyjścia z inwestycji. W przypadku zakończenia współpracy można wziąć pod uwagę sprzedaż udziałów lub akcji innemu inwestorowi, poprzez rynek giełdowy lub wykup menedżerski. Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe aspekty, to nasze szanse na pozyskanie funduszu Venture Capital mają szansę znacząco urosnąć. Kluczowym elementem zawsze pozostanie ciężka praca, wiara we własne możliwości oraz niekończący się zapał – w końcu nawet tacy giganci jak Google czy Facebook korzystali z Venture Capital. Kto zatem powiedział, że nie powiedzie się także mnie?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów