Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Google szukanie obrazem – jak to zrobić?

Google szukanie obrazem – co to jest?

Jak można przeczytać na stronie usługi, Google szukanie obrazem to funkcja określana mianem innowacyjnego sposobu wyszukiwania w Google’u. Dzięki specjalnie do tego celu przygotowanej wyszukiwarce można poszukiwać w internecie informacji o przedmiotach widocznych na zdjęciu lub obrazie. Aby to zrobić, wystarczy wejść na images.google.com. 

Cztery sposoby wyszukiwania obrazem

Usługa Google szukanie obrazem ma za zadanie umożliwić wszystkim osobom poszukującym informacji odnalezienie interesujących je zagadnień na podstawie wprowadzenia obrazu, a nie – tak jak to miało miejsce dotychczas – frazy lub słowa kluczowego. Z tego powodu Google zdecydował się zaoferować cztery odrębne sposoby poszukiwania informacji poprzez obraz lub zdjęcie.

Pierwszym z nich jest opcja „przeciągnij i upuść”. Daje ona możliwość wykorzystania obrazu lub zdjęcia znalezionego bezpośrednio w internecie. Poprzez przeciągnięcie grafiki na pole wyszukiwania można dodać ją do wyszukiwarki i w ten sposób otrzymać listę wyników wyszukiwania Google.

Drugim sposobem jest przesłanie zdjęcia lub obrazu bezpośrednio z używanego komputera. Po wejściu na stronę images.google.com wystarczy kliknąć ikonę przedstawiającą aparat fotograficzny (znajduje się w polu wyszukiwania) i wybrać opcję „Wyślij obraz”. Następnie należy wybrać obraz, którego zamierzamy użyć do wyszukiwania.

Następna możliwość powiązana jest z adresem URL danego obrazu. Na podstawie adresu internetowego naszej grafiki możemy wyszukać więcej informacji na jej temat. Google wymaga tu od użytkowników, aby ci kliknęli grafikę prawym przyciskiem myszy w celu skopiowania adresu URL zdjęcia i przenieśli go do pola wyszukiwania dostępnego na images.google.com. Tam po przyciśnięciu ikony aparatu fotograficznego trzeba wybrać opcję „Wklej adres URL obrazu”.

Ostatnim sposobem wyszukiwania jest wykorzystanie rozszerzenia dostępnego dla wyszukiwarek Chrome i Firefox. Po jego zainstalowaniu wystarczy jedynie kliknąć prawym przyciskiem myszy w wyszukiwaną grafikę. Google automatycznie wyszuka dla niej informacje.

Jak wyszukiwać informacje poprzez Google szukanie obrazem?

Okazuje się, że wyszukiwanie obrazem jest bardzo prostą metodą, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co znajduje się na zdjęciu lub grafice. Wyszukiwanie powinniśmy rozpocząć właściwie od znalezienia zdjęcia, które nas interesuje. Następnie wchodzimy na wspomnianą już wyżej stronę images.google.com. Jeżeli chodzi o jej szatę graficzną, wygląda ona dokładnie tak samo jak standardowa wyszukiwarka Google. Jedyne, co zostało zmienione, to wygląd pola wyszukiwania, w którym znajdujemy trzy ikonki: aparat fotograficzny, klawiaturę – narzędzie do wprowadzania tekstu – oraz mikrofon do wyszukiwania głosowego.

Klikając na pierwszą z nich, czyli aparat, przygotowujemy się do wyszukiwania za pomocą obrazu. Do dyspozycji mamy trzy opcje: przeciągnięcie obrazu, wyszukanie po adresie URL oraz załadowanie zdjęcia lub grafiki z własnego komputera. Po dostarczeniu danych niezbędnych do wyszukiwania klikamy „Wyszukiwanie obrazem”. Powinniśmy otrzymać listę wyników wyszukiwania związanych z naszym obrazem. Ponadto jeżeli roboty Google’a zaindeksowały podobne grafiki, różniące się na przykład rozmiarem lub motywem, ich miniatury powinny również pokazać się w wynikach wyszukiwania.

Rozszerzenie dla Chrome’a i Firefoxa

Google szukanie obrazem to opcja dostępna dla użytkowników wyszukiwarek Chrome i Firefox. Google zdecydowało się udostępnić im rozszerzenie, które polecane jest jako jeszcze jeden, szybszy sposób na poszukiwanie za pomocą obrazu. Aby móc posługiwać się tą metodą w jednej z wyżej wymienionych wyszukiwarek, wystarczy pobrać odpowiednie rozszerzenie albo z Chrome Web Store, albo poprzez kliknięcie linku z oprogramowaniem do Firefoxa (ściąga się automatycznie).

Wyszukiwanie za pomocą Chrome’a i Firefoxa uważane jest za szybszy odpowiednik tej usługi w Google’u. Jak podają przedstawiciele tej firmy, po ściągnięciu rozszerzenia powinno się jedynie najechać kursorem myszki na obrazek, przycisnąć prawy przycisk i otrzymać listę wyników wyszukiwania.

Google a prawa autorskie

Wszystkie grafiki umieszczone w Google’u objęte są prawami autorskimi. Oznacza to, że na ich wykorzystanie na własnych stronach internetowych niezbędna jest zgoda autora. Okazuje się jednak, że przy okazji udostępniania funkcji Google szukanie obrazem zostało wprowadzone również rozwiązanie dla osób, które potrzebują fotografii do celów komercyjnych.

Zaawansowane wyszukiwanie grafiki, znajdujące się pod następującym adresem URL: http://www.google.com/advanced_image_search, zostało wyposażone w opcje związane z poszukiwaniem zdjęć i grafik do wykorzystania na innych stronach internetowych. Za pomocą jednego kliknięcia użytkownik ma możliwość wyszukania potrzebnych mu zdjęć. Gwarantuje to ostatnia opcja „Prawo do użytkowania”. Kiedy rozwiniemy znajdujący się tam suwak, otrzymamy pięć opcji związanych z licencją na wykorzystywanie grafik dostępnych w Google’u. Do wyboru mamy: dowolną licencję, darmowe użytkowanie lub rozpowszechnianie, a także swobodny użytek lub udostępnianie, również komercyjne. Ponadto opcja Google szukanie obrazem może wyszukać grafiki, które nadają się do swobodnego modyfikowania, zarówno na użytek prywatny, jak i profesjonalny.

Oprócz wyszukania typu licencji, zaawansowane wyszukiwanie grafiki pozwoli nam również na odszukanie grafik ze względu na tematykę, rozmiar, współczynnik proporcji, region oraz wiele innych.