0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Internet w firmie - jak dokonać właściwego wyboru?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Internet w firmie i w domu to już rzecz powszechna. Popularność i przystępność rozwiązań przyczyniła się do spadku cen. To już nie te czasy, gdy za rachunki za połączenie modemowe (na linii telefonicznej) trzeba było słono płacić. Jeszcze 15 lat temu w Polsce stałe łącze było dobrem luksusowym. Dziś to w zasadzie standard - zarówno internet w firmie, jak i sieć w domu oparte są w większości na stałym połączeniu. Popularność zdobywa też łączność mobilna oferowana przez operatorów komórkowych.

Szeroki wybór dostępnych możliwości sprawia, że niektórzy ludzie po prostu gubią się w gąszczu trudnych terminów i dziwnych cyferek. Dotyczy to zarówno tych, którzy pragną założyć szybki i niezawodny internet w firmie, jak i użytkowników domowych. Na jakie elementy umowy zwracać uwagę? Czym charakteryzują się poszczególne technologie? Zapraszamy do lektury.

Internet w firmie - jak wybrać dostawcę?

Zakładając internet w firmie lub w domu, największą uwagę należy zwrócić na dostawcę. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele podmiotów takiego typu - od firm lokalnych (np. sieci osiedlowe) po wielkie koncerny ogólnokrajowe, a nawet międzynarodowe. Silna konkurencja sprawia, że ceny są dość płynne i trudno jednoznacznie wskazać najlepszą opcję. Możemy jednak powiedzieć, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę - ważne są renoma, oferta ze stałym kablowym łączem oraz całodobowa pomoc techniczna.

Jeśli nie jesteś pewien, czy określony dostawca powinien założyć internet w firmie lub w domu, poszperaj w sieci w poszukiwaniu opinii. Możesz też oczywiście zapytać znajomych czy członków rodziny, którzy mieli już jakieś doświadczenia z daną firmą. Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku małych i początkujących przedsiębiorstw - bywa, że ich usługi są awaryjne, a przepustowość łącza ograniczona w określonych godzinach.

Internet w firmie i w domu - limity transferu

O tym, że należy zawsze czytać umowy, które się podpisuje, nie trzeba chyba nikomu przypominać. W kontekście internetu w firmie lub w domu koniecznie należy sprawdzić, czy w takim dokumencie nie znalazły się zapisy o limitach prędkości, jakie mają się włączyć po przekroczeniu ustalonego transferu (czyli po ściągnięciu określonej ilości danych). Co prawda w przypadku stałych łączy kablowych tego rodzaju praktyka odchodzi już w zapomnienie, ale przy łączności mobilnej to ciągle powszechna sprawa. Jeśli przenośny internet w firmie potrzebny jest tylko dla pracownika, który często wyjeżdża w delegacje i używa sieci tylko do edytowania dokumentów, nie masz się czym przejmować. W przypadku domowych zastosowań (np. strumieniowanie wideo z YouTube’a) limity mogą okazać się bardzo bolesne. Czasowe doładowanie transferu zwykle wiąże się z wysłaniem słono płatnego SMS-a lub dopisaniem do rachunku dodatkowych kosztów.

Internet w firmie i w domu - limity urządzeń

W umowie może znaleźć się także zapis ograniczający liczbę urządzeń, które mogą korzystać z danego łącza. To oczywiście dyskwalifikuje ofertę w kontekście internetu w firmie, gdzie potrzebna jest obsługa wielu komputerów jednocześnie. Dla domowych użytkowników taki limit też może być uciążliwy - szczególnie, gdy w lokalu znajduje się kilka komputerów, konsola i telewizor z możliwością podłączania do cyberprzestrzeni.

Internet w firmie i w domu - radiowy czy kablowy?

Internet kablowy jest stabilnym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do łącza radiowego odpornym na ciężkie warunki pogodowe, takie jak burza czy silna zawieja śnieżna. Jego mankamentem jest konieczność rozbudowy infrastruktury naziemnej (kable, skrzynki), co sprawia, że czasem może być trudno dostępny. Tak czy inaczej jako internet w firmie to najlepsze rozwiązanie. Łącze kablowe można rozdzielić na wiele urządzeń za pomocą routera Wi-Fi - należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu dostępu (klucz WPA2), aby nikt niepowołany nie dostał się do biurowej sieci i nie uzyskał dostępu do ważnych danych. Z kolei jeśli chodzi o łącze radiowe, jego bezsprzeczną zaletą jest dostępność - to ważne dla mieszkańców wsi i osób, których budynki nie mają podpiętej linii telefonicznej o właściwych parametrach.

Internet w firmie - łącze symetryczne i asymetryczne

W ofertach operatorów zwykle można zauważyć dysproporcję między prędkością ściągania danych a ich wysyłaniem. Ta ostatnia wartość jest zazwyczaj kilkukrotnie niższa - w takim przypadku mamy do czynienia z łączem asymetrycznym. Dla internetu w firmie wysoka szybkość przesyłu plików jest ważna - szczególnie jeśli korzysta się z technologii chmur albo strumieniowania wideo. Sęk w tym, że łącze symetryczne jest drogie. Cena stałego transferu od i do kosztuje nawet kilka tysięcy złotych. Wykorzystuje się tu technologię światłowodową, która staje się coraz bardziej powszechna w Polsce, dlatego można spodziewać się spadku cen usługi. Na razie jednak symetryczny internet w firmie to zabawa dla największych graczy na rynku.

Internet w firmie - stabilność

Mając do wyboru kilka ciekawych ofert, pod uwagę zawsze trzeba brać tę, która gwarantuje stabilne połączenie kablowe, brak limitów oraz całodobową obsługę techniczną. Nie ważne, czy jest to internet w firmie, czy łącze do domu - to są najważniejsze przy wyborze aspekty. Mówi się, że chytry dwa razy traci. To powiedzenie nabierze rzeczywistego znaczenia, gdy po wyborze taniego dostawcy w najmniej oczekiwanym momencie wysiądzie połączenie z siecią, a telefon pomocy technicznej będzie głucho milczał. Zrywanie łączności trzeba brać pod uwagą - zwłaszcza że w naszym kraju anomalie pogodowe zdarzają się wyjątkowo często.

Internet w firmie - czas trwania umowy

Przeglądając ofertę operatorów, warto zwrócić uwagę na czas trwania konkretnej umowy. Zwykle dla tych klientów, którzy decydują się na dłuższą współpracę, rezerwuje się lepsze warunki. Trzeba pamiętać, że na rynku usług internetowych istnieje duża konkurencja, a ponadto technologia ciągle gna do przodu - to, co dziś jest na topie, jutro może być niezbyt korzystną ofertą. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i zawsze przeglądać wszystkie dostępne opcje. Może się okazać, że konkurencja ma do zaoferowania znacznie lepsze i tańsze rozwiązanie. Stary dostawca będzie oczywiście usiłował zatrzymać dotychczasowego klienta - jeśli nie da solidnej zniżki lub szybszego połączenia, nie ma co się ociągać ze zmianą.

Internet w firmie i w domu - pakiety

Dynamiczny rozwój internetu sprawia, że mocno na znaczeniu tracą inne media - np. w związku z popularnością komunikatorów online i serwisów społecznościowych systematycznie spada liczba wysyłanych przez komórki wiadomości tekstowych. Trudno się dziwić, skoro za pomocą sieci można nie tylko pisać maile, ale też rozmawiać głosowo i prowadzić wideokonferencje. Pozycje budują sobie Skype, Viber i kupiony przez Facebooka WhatsApp - i to właśnie te aplikacje wydają się przyszłością komunikacji. Tradycyjna telekomunikacja traci więc na znaczeniu - a telewizja wciąż trzyma się mocno. Dlatego też operatorzy nie rezygnują z niej, oferując pakiety internet + TV. Czasem są to naprawdę korzystne cenowo rozwiązania. Jeśli ktoś ma ochotę tracić czas na patrzenie się w odbiornik telewizyjny, powinien z takiej okazji skorzystać.

Na koniec przypomnijmy raz jeszcze, że wybierając zarówno internet w firmie, jak i sieć dla domu, zawsze trzeba przeprowadzić dogłębne badanie wszystkich dostępnych ofert i z uwagą czytać zapisy w umowie. Przedsięwzięcie takich środków ostrożności może uchronić przed stratą czasu, nerwów i pieniędzy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów