Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zdarza się, że w naszym zespole nie ma rekruterów, w związku z czym to my przeprowadzamy rekrutację i szukamy nowych kandydatów do pracy. To zadanie może wydawać się proste, jednak z całą pewnością wymaga ono odpowiedniego przygotowania, aby wyłonić najlepszego z nich. O co zadbać? Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Przygotowania

Nie da się przewidzieć przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej nie mamy pojęcia, jak będzie zachowywał się kandydat, jakie ma nastawienie, jaki charakter. Od tego często zależy płynność tej rozmowy. Możemy w głowie napisać szczegółowy scenariusz, ale nie przewidzimy na przykład, że nasz rozmówca jest bardzo gadatliwy, o wiele rzeczy pyta albo odwrotnie – mówi mało i wręcz trzeba go ciągnąć za język.

Jednak mimo wszystko warto przygotować się do rozmowy, by bez względu na to, z kim będziemy ją przeprowadzać, poszła sprawnie i niewiele mogło nas naprawdę zaskoczyć. O czym warto pamiętać?

Zapoznaj się z dokumentami aplikacyjnymi

Nie można tego punktu pominąć. Przede wszystkim, kiedy naprawdę dobrze zapoznamy się z dokumentami, będziemy mogli odrzucić pewne kandydatury już na starcie, co oszczędzi nam czas, który spędzilibyśmy na rozmowach kwalifikacyjnych z osobami, których i tak nie zatrudnimy. Poza tym powinniśmy wiedzieć, jak nazywa się kandydat, kojarzyć jego doświadczenie zawodowe, na podstawie dokumentów zadać pytania uzupełniające. Dzięki temu nie tylko potencjalny pracownik czuje się zaangażowany – widzi, że rekruter także poświęcił swój czas na przygotowania. Świadczy to o jego profesjonalizmie i o tym, że naprawdę zależy mu na skompletowaniu odpowiedniego zespołu.

Zastanów się, jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej

Zarówno na podstawie dokumentów aplikacyjnych, jak i własnej wiedzy warto przed rozmową przygotować się także w kwestii pytań. Ustalmy, jakie informacje nas interesują i, jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, by uzyskać jak najszczerszą odpowiedź od kandydata.

Przygotuj wszystkie informacje

Nie tylko potencjalny pracownik powinien dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. My także musimy mieć dużą wiedzę na temat stanowiska, pracy w firmie, współpracowników – tak aby pytania kandydata nie były dla nas problematyczne i abyśmy mogli udzielić wszystkich niezbędnych informacji.

Nie spinajmy się

Kandydat jest najpewniej zestresowany. Rozmowy kwalifikacyjne nie są czymś, do czego wszyscy podchodzą z radością i luzem. Dlatego też nie warto się spinać i zwiększać tej atmosfery podenerwowania. Pamiętajmy o tym, by się uśmiechać, przywitać się, zaproponować coś do picia, a jeśli widzimy, że potencjalny pracownik jest bardzo spięty, na przykład zażartować, aby wiedział, że atmosfera jest dobra i nie ma się czego bać. Dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o rozmówcy, któremu znacznie łatwiej będzie wypowiadać się, gdy poczuje się swobodniej. Poza tym dla nas taka sytuacja też często jest stresująca, a jeśli dodatkowo będziemy chcieli zwiększyć swój profesjonalny wizerunek pełną powagą i spięciem, może się okazać, że rozmowa dla obu stron będzie bardzo niekomfortowa.

Daj się wypowiedzieć

Pamiętaj o tym, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest monologiem i chociaż z pewnością zależeć ci będzie na przekazaniu wszystkich niezbędnych informacji, pamiętaj również o tym, by dać kandydatowi możliwość swobodnego wypowiedzenia się.

Powiedz, co dalej

Dla kandydata bardzo ważny jest również feedback, czyli informacja zwrotna. Chcą wiedzieć jak najszybciej, czy dostali pracę, a jeśli odpowiedź jest odmowna – dlaczego? W związku z tym na końcu rozmowy warto wspomnieć o tym, kiedy i w jakiej sytuacji będziemy się kontaktować z potencjalnym pracownikiem.

Jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Skoro wiemy już, jak się przygotować do rekrutacji, odpowiedzmy sobie również na pytanie, jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej. O co zapytać kandydata, by dowiedzieć się jak najwięcej?

Pytania na podstawie dokumentów

Tak jak już wspominaliśmy, warto wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które pojawiły się przy przeglądaniu dokumentów aplikacyjnych. Możemy dopytać, jak wyglądała praca, na czym polegała, jakie były sukcesy na danym stanowisku, poprosić o przykłady użycia w pracy swoich umiejętności itd. Warto więc dokładnie przeanalizować CV oraz list motywacyjny.

Gdzie zawodowo widzisz siebie za kilka lat?

To pytanie często wzbudza sprzeciw. Skąd kandydat ma bowiem wiedzieć, co będzie robił za 5 lat? Właśnie szuka pracy i nie wie nawet, czy w ogóle ją dostanie. Jednak warto je zadać, by dowiedzieć się, czy ma on cel zawodowy – jeśli jest sprecyzowany, mamy zazwyczaj do czynienia z osobami, które są nastawione na rozwój i wiedzą, w jakim kierunku chcą się doskonalić.

Dlaczego chcesz dla nas pracować?

Dzięki temu pytaniu nie tylko dowiemy się, co przyciąga kandydata do naszej firmy, lecz także, co właściwie o niej wie. To właśnie w tym momencie możemy się przekonać, czy potencjalny pracownik jest zaangażowany w poszukiwania i przygotował się do tego etapu rekrutacji.

Co uważasz za swój największy sukces?

To pytanie pozwoli nam się dowiedzieć, czym jest sukces dla pracownika, jak go postrzega, czy jest pewny siebie i zdaje sobie sprawę ze swoich umiejętności oraz co uważa za swoje mocne strony.

Jakimi wartościami kierujesz się w codziennej pracy?

Zdecydowanie bardziej odnajdzie się w zespole ktoś, kto wyznaje podobne wartości do wartości firmowych lub pracowników, którzy są już zatrudnieni. Dlatego też takie pytanie może nam pomóc w przekonaniu się, jak bardzo dopasowany do zespołu jest kandydat.

Przygotowania do rekrutacji mogą był pochłaniające, jednak kiedy zadbamy o odpowiednią atmosferę i będziemy wiedzieć, jakie pytania zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, znalezienie odpowiedniego kandydata stanie się prostsze.


Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów