0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie - rozmowa kwalifikacyjna

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy przygotowujemy się do przeprowadzenia rekrutacji, szczególnie jeśli nie zajmujemy się tym na co dzień, musimy dokładnie przemyśleć, o co chcemy zapytać kandydata i dlaczego. Poszukujemy pracownika jak najbardziej dopasowanego do zespołu, nie chcemy w najbliższym czasie powtarzać rekrutacji, ponieważ pochłania to dodatkowy czas, a jak wiadomo w biznesie czas to pieniądz. Co mogą nam powiedzieć o kandydacie popularne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, takie jak na przykład: Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie? Podpowiadamy!

Trudne i nietypowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Tak jak już wspominaliśmy, jeśli chcemy znaleźć dobrego pracownika, który będzie dopasowany do zespołu i zostanie w nim na dłużej, warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i wiedzieć, jakie informacje możemy wywnioskować z odpowiedzi kandydata. 

Czy zadawać trudne pytania? Niestety, nie ma tutaj jednej odpowiedzi, ponieważ dla każdego potencjalnego pracownika co innego jest trudne. Nie można więc jednoznacznie określić, czy na przykład pytanie: Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie? czy Jakie są twoje słabe strony? jest trudne, czy może przeciwnie. 

Mimo wszystko trudne i nietypowe pytania mogą nam powiedzieć znacznie więcej o kandydacie. Nie chodzi tutaj o to, aby złapać go na niewiedzy, tylko przekonać się, jak radzi sobie w trudnej, stresującej sytuacji, czy jest kreatywny, zaangażowany. 

Dlatego też warto przygotować pytania ciekawe, które rozbudzą wyobraźnię potencjalnego pracownika, jednak nie zapominać o tych najbardziej popularnych, które także niosą w sobie wiele potrzebnych informacji.

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie i inne popularne pytania

Jakie pytania często padają na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy mimo ich popularności można dowiedzieć się z odpowiedzi na nie czegoś ciekawego o pracowniku? Oczywiście są to tylko przypuszczenia, ponieważ każdy z nich jest inny i nie można stuprocentowo stwierdzić, że jeśli na przykład nie ma pytań do rekrutera, jest niezaangażowany. 

Musimy pamiętać o tym, że rozmowie kwalifikacyjnej towarzyszy duży stres, który może sprawić, że nawet bardzo dobry pracownik powie niewiele. Jednak nie możemy wybierać go na wyczucie, dlatego warto sobie pomóc. Co mówią popularne pytania? 

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie? 

To pytanie pozwala nam sprawdzić, czy pracownik przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz co tak naprawdę wie o naszej firmie. Nie ma w tym nic dziwnego, że szukamy osoby zaangażowanej, której naprawdę zależy na pracy u nas, która nie wysyła masowo CV, tylko jest nastawiona na pracę właśnie w tej branży na danym stanowisku. 

Jeśli więc pojawi się osoba, która nie będzie nic wiedziała o naszej firmie, stanowisku, która nawet nie zadała sobie trudu sprawdzenia naszej strony internetowej, możemy wysnuć wniosek, że tak naprawdę obojętne jest dla niej, gdzie będzie pracować. 

Z kolei w przeciwnej sytuacji, kiedy pracownik odnosi się zarówno do ogłoszenia o pracę, jak i informacji ze strony firmowej, wie, jakie firma ma wartości, co jest dla niej ważne, do czego dąży i stara się nam udowodnić, że pokrywa się to z wartościami i celami kandydata – możemy przypuszczać, że jest w pełni świadomy tego, gdzie się znajduje i już na początku pokazuje się jako osoba profesjonalna i zaangażowana. 

Zamiast pytania: Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie, można zapytać po prostu, co kandydat wie o naszej firmie. Jeśli nie będzie umiał odpowiedzieć, sytuacja wydaje się dość jasna. Z tak zadanego pytania trudniej wybrnąć i jest ono bardziej jednoznaczne. 

Opowiedz coś o sobie

Warto również poprosić o to, by kandydat opowiedział coś o sobie. Może się zdarzyć, że odczyta on taką prośbę nieprawidłowo, przekonany, że po prostu nie przeczytaliśmy CV i chcemy się zorientować, z kim mamy do czynienia. Jednak taka krótka autoprezentacja może nam dużo powiedzieć o kandydacie – na przykład do czego dąży, jakie są jego największe sukcesy, co jest dla niego najważniejsze, na czym się skupia. 

Co chcesz robić za kilka lat? 

Pytanie, za którym kandydaci nie przepadają, a które może powiedzieć nam, jaki cel zawodowy stawia sobie ta osoba, czy w ogóle to robi, jak do tego dąży, jak wygląda jej droga i gdzie się widzi. Ludzie posiadający cel i dążący do niego są zdeterminowani, zmotywowani, często bardziej zaangażowani.

Ile chcesz zarabiać?

Pytanie o zarobki to zmora pracowników. Co powiedzieć, by dobrze wypaść? W naszym przypadku to po prostu zorientowanie się, czy nasze warunki finansowe spodobają się pracownikowi, czy jesteśmy w stanie podołać jego oczekiwaniom, jak wycenia on swoją pracę. 

Czy możesz negocjować?

A jeżeli suma jest zbyt wysoka, a my nie chcemy stracić dobrego kandydata, warto zapytać, jak wygląda u niego kwestia negocjacji. Oszczędzi nam to czas, jeśli okaże się, że nie ma mowy o żadnych ustępstwach. 

Do ilu miejsc aplikujesz?

Chcemy, aby kandydat był z nami szczery, ale nie tylko – pytanie o inne rekrutacje pozwoli się nam dowiedzieć, czy pracownik jest naprawdę zorientowany na cel, czy rzeczywiście szuka pracy w naszej branży, a może wysyła CV masowo i tak naprawdę nie zależy mu, gdzie otrzyma zatrudnienie?

Czy masz jakieś pytania?

Typowe pytanie zadawane najczęściej na końcu rozmowy. Ponownie może pokazać, czy potencjalny pracownik jest naprawdę zainteresowany, czy angażował się w przygotowania, słuchał tego, co mówimy. Jeśli nie ma pytań, teoretycznie mógł dowiedzieć się już wszystkiego, praktycznie: może mu nie zależeć tak bardzo na danym miejscu pracy i chciałby już zakończyć rozmowę. 

Popularne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, takie jak: Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie? czy Ile chcesz zarabiać? zadawane są często i kandydat może się do nich dobrze przygotować, jednak mimo wszystko są pomocne i warto je zadawać!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów