Choć pracownikom czasami może się wydawać, że rozmowa kwalifikacyjna ma na celu pokazać im, że wcale nie nadają się do danej pracy, wcale tak nie jest. Rekruterowi zależy na tym, by zatrudnić kogoś, kto na dłużej zostanie z nami w firmie, będzie dopasowany do zespołu i kompetentny. To dlatego zadajemy wiele pytań, które mogą wydawać się nietypowe czy po prostu trudne. Mamy swoje oczekiwania i chcemy, by kandydat do pracy je spełniał. Jak wygląda idealny pracownik? Czy w ogóle istnieje? Jakie są nasze wymagania? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Czy istnieje idealny kandydat do pracy?
Prawda bywa bolesna – idealny kandydat do pracy nie istnieje. Każdy z nas jest inny i trudno jest się wpasować w ten najbardziej perfekcyjny model. Jednak mamy pewne oczekiwania względem potencjalnych pracowników i jeśli jakaś osoba spełnia część z nich, możemy być dobrej myśli.
Czy skoro idealny kandydat do pracy nie istnieje, warto mieć jakieś oczekiwania? Jak najbardziej. Najpewniej nikt nie chce powtarzać rekrutacji na dane stanowisko w krótkim czasie. Dlatego powinno nam zależeć na znalezieniu takiego pracownika, który poradzi sobie z zadaniami, będzie posiadał odpowiednie kompetencje, ale dodatkowo dopasuje się do zespołu, panującej atmosfery i dobrze poczuje się w swoim nowym miejscu pracy. Dlatego stworzenie profilu idealnego kandydata może służyć za pewnego rodzaju checklistę.
Pierwszy kontakt z kandydatem
Nasze oczekiwania powinny się pojawić już od pierwszego kontaktu z kandydatem do pracy, czyli od przesłania dokumentów aplikacyjnych. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy są dopasowane do odbiorcy, czy nie są kopią internetowych szablonów, jak wygląda ich dopasowanie do ogłoszenia, czy list motywacyjny jest spersonalizowany oraz jak wyglądają dokumenty pod względem poprawności czy estetyki. Powinniśmy oczekiwać zaangażowania już od pierwszych momentów. Jeśli kandydat do pracy tak naprawdę jest zainteresowany pracą w jakiejkolwiek firmie, najpewniej wyśle CV masowo, zupełnie nie dbając o personalizację.
Warto również zwrócić uwagę na formę maila, którego dostaniemy wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Czy zawiera wszelkie niezbędne informacje? Czy jest napisany poprawnie? Czy posiada formy grzecznościowe? Te wszystkie składowe mogą nam wiele powiedzieć o nastawieniu potencjalnego pracownika.
Od kandydata do pracy oczekujemy również przygotowania. Jeśli pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej, chcemy aby wiedział, w jakiej jest firmie, zapoznał się z informacjami dostępnymi na jej temat, miał cel zawodowy, odpowiadał na zadane pytania. Chcemy mieć poczucie, że potencjalnemu pracownikowi naprawdę zależy na tym, by dostać pracę właśnie w naszym przedsiębiorstwie.
Przygotowanie obejmuje także odpowiednią autoprezentację, dress code, zachowanie w trakcie rozmowy. Jeśli osoba jest zbyt wyluzowana, pozwala sobie na zbyt dużo żartów, mówi do nas na ty, zdarza jej się przeklinać lub przeciwnie – niewiele mówi, jest nieco nieprzyjemna, powinna zapalić nam się czerwona lampka ostrzegawcza.
Często kandydat do pracy intensywnie szuka zatrudnienia, pojawia się więc nie tylko w naszej firmie. Jeśli w trakcie rekrutacji decyduje się na pracę w innym miejscu, powinniśmy oczekiwać kontaktu z jego strony. To działa obustronnie – pracownik chce feedbacku od firmy, firma oczekuje feedbacku od kandydata.
Umiejętności pracownika
Oczywiście poza etapem rekrutacji, oczekujemy również od kandydata do pracy zestawu umiejętności, które ułatwią mu wykonywanie zadań czy współpracę z innymi ludźmi. Coraz częściej stawiamy na kompetencje miękkie, które są obecnie znacznie bardziej doceniane, gdyż zauważono, jak dużą rolę pełnią w codziennej pracy.
Komunikatywność
Komunikatywność jest cechą, na którą z całą pewnością warto zwrócić uwagę. Można ją oceniać już od pierwszego maila, ponieważ ta cecha to umiejętność jasnego przekazywania komunikatów, zarówno tych ustnych, jak i pisemnych. Oczekujemy od kandydata, że nie będziemy musieli się domyślać, o co mu tak naprawdę chodziło i że nie będą wynikały na tym polu ciągłe nieporozumienia.
Umiejętności interpersonalne
Równie ważne są także umiejętności interpersonalne. Chcemy, aby pracownik nie miał problemów z komunikacją z drugim człowiekiem, był otwarty, potrafił słuchać i rozumieć. Nie chodzi tutaj tylko o pracę z klientem, lecz także codzienny kontakt ze współpracownikami.
Organizacja czasu pracy
Bez odpowiedniej organizacji czasu pracy można się zagubić – nie wykonywać wszystkich zadań, zapominać o terminach, robić za mało lub za dużo. Dlatego też coraz częściej oczekujemy, że kandydat do pracy nie będzie miał problemu z zaplanowaniem swoich obowiązków i trzymaniem się ustaleń.
Odporność na stres
W dzisiejszych czasach stres jest bardzo częstą emocją, która towarzyszy niemal każdemu z nas, dlatego też wydaje się szczególnie ważne w biznesie, by umieć sobie z nim radzić. Nawet jeśli w firmie panuje dobra atmosfera, klienci, terminy czy obowiązki mogą wiązać się ze stresem. Kiedy przestaje być on motywujący i zaczyna dominować, może się okazać, że efektywność i produktywność pracownika spadnie.
Rozwiązywanie konfliktów
Pożądaną cechą jest również umiejętność rozwiązywania konfliktów. Nawet jeśli pracujemy w zgranym zespole, mogą się one zdarzyć – to normalne, kiedy grupa ludzi spędza ze sobą dużo czasu. Najważniejsze to potrafić je zlokalizować, porozmawiać z osobami skonfliktowanymi, wyjaśnić sprawę i zażegnać je.
Praca grupowa
Wiele projektów może być wykonywanych w zespole. Przestój u jednej osoby powoduje wtedy często przestój u całej grupy. Dlatego też od kandydata oczekuje się umiejętności pracy w grupie i zaangażowania w takie projekty.
Idealny jest zaangażowany w powierzone zadania i życie firmy, potrafi pracować w grupie, jest przygotowany i nastawiony na naukę. Każdy pracodawca najpewniej chce zatrudnić taką osobę do swojej firmy. Dlatego też warto stawiać wymagania i mieć oczekiwania, by stworzyć jak najlepszy zespół.