0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Obowiązek prowadzenia magazynu w księgowości uproszczonej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nie wszyscy przedsiębiorcy sprzedający towary mają obowiązek prowadzenia ewidencji gospodarki magazynowej. Jak jest w przypadku prowadzenia księgowości uproszczonej w oparciu o KPIR bądź Ewidencję przychodów? Czy osoby prowadzące księgowość uproszczoną mają obowiązek prowadzenia magazynu?

Obowiązek prowadzenia magazynu - dla kogo?

Prowadzenie ewidencji magazynowej wynika z ustawy o rachunkowości, która odnosi się do przedsiębiorstw prowadzących pełne księgi handlowe, czyli spółki osobowe i kapitałowe (tak jak spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Natomiast osoby prowadzące księgowość na podstawie KPiR lub Ewidencji przychodów przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązuje odpowiednio rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia PKPiR oraz ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z uwagi, że dla tej grupy przedsiębiorców nie mają zastosowania przepisy ustawy o rachunkowości, nie dotyczy ich obowiązek prowadzenia magazynu.

Dobrowolność prowadzenia ewidencji magazynowej

Pomimo braku obowiązku prowadzenia magazynu w księgowości uproszczonej przedsiębiorca może dobrowolnie prowadzić ewidencję gospodarki magazynowej, gdzie przy dużym obrocie towarów znacznie mu to ułatwi zarządzanie towarami oraz obsługą sprzedaży.

Jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zdecyduje się prowadzić gospodarkę magazynową, warto to realizować w oparciu o sprawdzony program magazynowy, który maksymalnie skróci czas obsługi magazynu i pozwoli usprawnić obsługę sprzedaży i przepływ towarów. Jednym z takich programów jest wfirma.pl system do fakturowania i prowadzenia samodzielnej księgowości uproszczonej, który można rozbudować o moduł Magazyn.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów