0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca mózgu – co zrobić, aby nasz mózg pracował lepiej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każdy z nas ma takie dni, kiedy nie może się na niczym skupić, sprawność intelektualna jest znikoma, żadna nowa wiedza nie chce nam wejść do głowy i nie jesteśmy w stanie się skupić na żadnym zadaniu. Prawdopodobnie praca mózgu jest wówczas naprawdę kiepska. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można ją szybko i sprawnie poprawić. Oprócz odpowiedniego odżywiania i nawadniania organizmu możemy przeprowadzić kilka innych skutecznych działań. Sprawdź i wprowadź je w życie od razu!

Praca mózgu a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomaga nam się wyżyć, zrelaksować, oczyścić z niechcianych emocji. Poza tym po treningu czujemy się odstresowani i szczęśliwsi. Tym samym każde podjęte zadanie wydaje się łatwiejsze, a praca mózgu jest o wiele bardziej efektywna. Kiedy czujemy, że już nic nie wejdzie nam do głowy, szczególnie w momencie, kiedy musimy przyswoić dużo wiedzy lub doprowadzić do końca wiele zadań – poruszajmy się, przebiegnijmy, potańczmy, zróbmy trening. Po takiej przerwie wszystko stanie się prostsze.

Dotleń się!

Bardzo ważne jest odpowiednie dotlenienie. Jak już wspomniano, z pewnością pomoże tutaj aktywność fizyczna, jednak nie można zapominać również o porządnym przewietrzeniu pomieszczenia, w którym pracujemy. Świeże powietrze pomaga za każdym razem. Dlatego powinniśmy wprowadzić do naszego życia także sporo spacerów. One również pomogą w dotlenieniu mózgu, a tym samym w efektywniejszym, sprawniejszym działaniu.

Pracę mózgu poprawią ćwiczenia

Nie tylko ciało powinno ćwiczyć. Niezwykle ważna jest również aktywność samego mózgu. Jednym z przyjemniejszych sposobów na rozruszanie tego organu jest czytanie interesujących rzeczy. Dodatkowo pomogą nam łamigłówki, gry wymagające skupienia i myślenia (np. szachy), uczenie się czegoś na pamięć czy krzyżówki.

Nie są to jednak jedyne ćwiczenia mózgu. Warto fundować swoim szarym komórkom coś, czego się nie spodziewają. Takie nietypowe zachowania to również gimnastyka! Co można zrobić? Przykładowo zamknąć oczy podczas zakładania ubrania, wejść po schodach tyłem, wykonywać czynności, które zazwyczaj robimy prawą ręką (lub lewą, jeżeli jesteśmy leworęczni), drugą ręką – od pisania przez jedzenie po mycie zębów.

Odpoczynek i sen

Jeżeli chcemy, żeby praca mózgu była naprawdę sprawna, wiemy, że musimy przyswoić dużo nowej wiedzy, koniecznie musimy się maksymalnie skoncentrować i czeka nas trudna praca, niezwykle ważne jest wysypianie się. Jeżeli nie odpoczniemy, nie będziemy dosypiać, informacje zebrane w ciągu dnia nie będą mogły zostać uporządkowane, a my nie przyswoimy nowej wiedzy. Odpowiednia ilość snu jest kluczowa! Nie wolno bagatelizować również odpoczynku i relaksu. Będąc 24 godziny na dobę na pełnych obrotach, wykończymy się i nie będziemy w stanie zrobić nic, co będzie wymagało skupienia.

Prawidłowa praca mózgu ułatwia nam wykonanie wielu zadań, dlatego też warto sprawiać, by była jak najlepsza przez cały czas. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a wiedza o wiele łatwiej się przyswoi, zadania okażą się nie do końca tak trudne, jak nam się wydawało, bezproblemowe wyjście z wielu sytuacji okaże się niemal codziennością. Dbajmy o swój mózg, naprawdę warto!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów