0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Recepta elektroniczna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Wielkość tekstu:

Postęp technologiczny przyczynił się w ostatnich latach do tego, że coraz więcej aspektów życia codziennego przenosi się na drogę cyfrową. Do tej pory, jeśli pacjent potrzebował receptę na dany lek, otrzymywał ją w formie papierowej. Od jakiegoś czasu wariant elektroniczny stał się tym preferowanym, a metoda tradycyjna odeszła w niepamięć. Czym jest recepta elektroniczna, co ją charakteryzuje i dlaczego stała się taka popularna?

Czym jest recepta elektroniczna?

Jeśli nie masz ochoty wychodzić z domu, a koniecznie potrzebujesz jakiegoś leku, masz możliwość uzyskania recepty elektronicznej. Tego typu recepta to nic innego, jak dokument w postaci elektronicznej, który po wypisaniu przez specjalistę uprawnia pacjenta do zakupu konkretnego leku. Może być ona używana zarówno do leków przyjmowanych stale, kiedy pacjent musi zaopatrzyć się w nowe opakowania, jak i do tych, które przyjmowane są jednorazowo bądź tylko przez pewien czasu.

Recepta elektroniczna jest opcją bezpieczną, legalną i ogólnodostępną. Można uzyskać ją zarówno przy okazji wizyty stacjonarnej, podczas konsultacji medycznej, a także w trakcie teleporady. 

Główne zalety recepty elektronicznej

Recepta elektroniczna, jak wiele innych rzeczy, ma dużo zalet, na które warto zwrócić uwagę, ale znajdą się także wady istotne dla poszczególnych grup społecznych. Zestawienie ich pozwala na przedstawienie rzeczywistego procesu zdobycia takiej recepty przez zainteresowanego nią pacjenta.

Jeśli mowa o głównych zaletach recept elektronicznych, warto wspomnieć o:

  1. Wygodzie towarzyszącej temu, że zdobycie takiej recepty nie stanowi żadnej trudności dla pacjenta. Nie musisz umawiać wizyty u lekarza w swojej przychodni. Co więcej, nie ma również potrzeby ku temu, abyś był zmuszony wychodzić z domu. Jeśli masz takie życzenie albo po prostu nie czujesz się na tyle dobrze, żeby opuścić swoje cztery ściany, jak najbardziej możesz uzyskać receptę elektroniczną nawet z własnego łóżka. Wystarczy, że będziesz miał dostęp do komputera czy telefonu z dostępem do Internetu.

  2. Zdecydowanym plusem recept elektronicznych jest to, że kiedy już ją dostaniesz, nie musisz dbać o to, żeby nie zgubić karteczki potrzebnej w aptece. Kod do recepty możesz zapamiętać, jako że składa się zaledwie z czterech cyferek, albo zapisać nawet w telefonie czy na ręce.

  3. Zapomnij o długim oczekiwaniu na receptę! Nie jest ważne, w jakich okolicznościach będziesz się o nią starał. Wizyta osobista w ośrodku zdrowia, konsultacja medyczna, a także teleporada – w każdym z tych przypadków wypisanie recepty zajmuje chwilę i od razu dostajesz odpowiedni kod, który musisz podać w aptece. Nawet jeśli są to leki, które przyjmujesz stale, recepta elektroniczna jest dostarczana Tobie natychmiastowo.

  4. Dzięki cyfryzacji w medycynie masz możliwość składowania kodów do recept w jednym miejscu. Poprzez korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta, dostajesz dostęp do własnego katalogu wystawionych recept ze wszystkimi ich szczegółami. Przy okazji masz możliwość otrzymywania smsów z kodami, przez co cały proces wystawiania recepty przebiega płynnie, a Ty tak naprawdę musisz tylko poczekać na jego finalizację.

Czy istnieją jakieś wady recept elektronicznych? Wydawałoby się, że tak bardzo zaawansowana forma recept jest najlepszym rozwiązaniem przy bieżącym rozwoju technologicznym, który zaczął rządzić codziennością obywateli. Możemy jednak zwrócić uwagę na jeden aspekt, początkowo był on kłopotliwy. Chodzi o początkowe nieprzygotowanie systemów teleinformatycznych przychodni i szpitali, które stanowiły utrudnienie zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Nie da się ukryć, że niektórzy lekarze wciąż prowadzą tradycyjną praktykę lekarską i recepty papierowe są dla nich wygodniejszym rozwiązaniem. Tymczasem zostali oni zmuszeni do elektronicznej obsługi pacjenta, co przez pewien czas stanowiło utrudnienie w całym procesie wystawiania recept. Tak samo sytuacja wyglądała w przypadku pozostałego personelu medycznego. Co więcej, wszystkie przychodnie musiały dostosować się technicznie do nowych rozwiązań. 

Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej rzeczy – każda zmiana oznacza konieczność przystosowania się do niej. Wprowadzając e-receptę oczywistym było, że potrzeba będzie czasu na jej wdrożenie. Dziś stała się ona już czymś całkowicie powszechnym i lekarze przyznają, że faktycznie okazała się ona dobrym rozwiązaniem, które było potrzebne. 

Na szczęście zalet recept elektronicznych jest zdecydowanie więcej niż wad, a te drugie z biegiem czasu można obejść. Postęp technologiczny ma za zadanie ułatwiać życie i taka forma recept zdecydowanie jest jego częścią. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na kolejne zmiany, które znacznie usprawnią naszą codzienność. Nie muszą być to duże rewolucje, wystarczy stopniowe wykonywanie kroków w stronę cyfryzacji. 

Cyfryzacja w medycynie – czy jest to potrzebne?

Mogłoby się wydawać, że jeśli dany system dobrze funkcjonuje, to nie potrzeba w nim żadnych zmian. Tradycyjne recepty były czymś, do czego przywykliśmy i nie mieliśmy z nimi żadnego problemu. Dlaczego więc wprowadzono elektroniczne recepty?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – chodzi o rozwój technologiczny, o postęp cyfryzacji. Wszystko to ma na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania. Owszem, tradycyjne metody są tą absolutną podstawą, którą znamy od podszewki, a etap zmian potrafi być niezwykle męczący, ale w ostatecznym rozrachunku poleganie na cyfryzacji przyczynia się do wygody. Nie trzeba nosić ze sobą wszystkich dokumentów, kiedy można posługiwać się kodami. 

Dodatkowym atutem jest możliwość zdobycia zwolnienia lekarskiego online, które jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem od jego tradycyjnej wersji. Proces otrzymania takiego zwolnienia jest szybki, a co więcej, system ma wszystkie nasze dane i załatwia całą sprawę za nas.

To właśnie dlatego cyfryzacja w medycynie jest użyteczna. Być może całkowite wdrożenie się w nią zajmuje trochę czasu, ale efekty są zdecydowanie tego warte.

Artykuł sponsorowany

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów