Poradnik Przedsiębiorcy

Skrócona nazwa firmy na fakturze - kiedy stosować?

Czy na fakturze może zostać umieszczona skrócona nazwa firmy? Czy musi to być nazwa pełna, by dokument można było uznać za prawidłowy?

Dorota, Inowrocław

 

Art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT objaśnia, że prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać m.in. takie dane jak: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Przepis ten nie precyzuje, czy owa nazwa firmy powinna być pełna, czy skrócona. Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą konieczne jest zamieszczenie na fakturze imienia i nazwiska, ponieważ to przede wszystkim te dane identyfikują firmę.

Co do zasady nie będzie błędem umieszczenie skróconej nazwy firmy na fakturze, o ile skrócona nazwa firmy została zadeklarowana przy rejestracji działalności gospodarczej.