0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co zrobić, gdy dostawca zaniżył wartość faktury na towar podlegający ocleniu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Proszę o poradę jak postąpić w poniższej sytuacji i jak ująć taki wydatek w rozliczeniu podatkowym mojej firmy. Otóż poprzez import nabyłam odczynnik z Kanady do dalszej odsprzedaży. Faktura, którą opłaciliśmy opiewała na kwotę 800 dolarów, natomiast do odprawy celnej kontrahent (dostawca) przedstawił fakturę o wartości 5 dolarów. Nie poinformowano nas o tym i nic o tej sprawie nie wiedzieliśmy. Zorientowaliśmy się dopiero, gdy otrzymaliśmy odczynniki wraz z fakturą na tę bardzo niską kwotę - dodam, że prawidłowa faktura została do nas przesłana e-mailem. Przez tę sytuację nie zostały naliczone opłaty celne ani podatek VAT. Jak mogę ująć tę fakturę w kosztach? Co z cłem i VAT, które powinny zostać naliczone?

Sandra, Pułtusk

 

W przypadku gdy dostawca zaniżył wartość faktury na towar podlegający ocleniu, należy zgłosić ten fakt do urzędu celnego i poprosić o prawidłowe naliczenie cła i podatku VAT od zakupionych towarów. Po wydaniu decyzji przez urząd celny będzie Pani mogła zaksięgować cło jako koszt uzyskania przychodów (10. kolumna KPiR), a sam podatek VAT wykazać w rejestrze VAT zakupu, w dacie otrzymania decyzji.

Jeżeli natomiast chodzi o księgowanie samej faktury, to należy zaksięgować wydatek w KPiR (10. kolumna KPiR) na podstawie dokumentów, które Pani teraz posiada (faktura z prawidłową kwotą). Proszę pamiętać o przeliczeniu faktury na polskie złote po średnim kursie NBP ogłoszonym na ostatni dzień roboczy poprzedzający datę wystawienia faktury.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów