Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Wspólne konto po ślubie

Zdarza się, że pary świeżo po ślubie decydują się na prowadzenie wspólnego konta bankowego. Jakie korzyści płyną z prowadzenia wspólnego konta? Czy zawsze się ono opłaca? Jak wspólne konto wpływa na zdolność kredytową?

Korzyści płynące z prowadzenia wspólnego konta

    Wspólny rachunek a opłaty za prowadzenie konta

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że prowadzenie jednego konta zamiast dwóch indywidualnych, obniża koszty związane z rachunkiem. Założenie wspólnego konta nie oznacza również, że tylko jeden z małżonków otrzyma kartę płatniczą. Do nowego rachunku można przypisać nawet kilka kart płatniczych i dla każdej z nich ustalić osobny limit. Dość często banki oferują przywileje dla osób, które chcą prowadzić razem konto, na przykład mogą zaproponować zwolnienie z prowizji potrącanej za określone operacje. Co ważne, w ramach posiadania wspólnego konta można prowadzić dowolną liczbę rachunków - subkont, na których mogą być odkładane pieniądze na np. większe wydatki.

    Wspólny rachunek a zdolność kredytowa

Wspólne konto w dużej mierze wpływa na zdolność kredytową, para starająca się o kredyt np. na mieszkanie staje się bardziej wiarygodna finansowo.Powód tego jest bardzo prosty - co miesiąc na koncie sumują się wynagrodzenia obojga małżonków co ma znaczący wpływ na dużą przejrzystość finansową. Dlatego też, planując wydatek związany z kupnem własnego M4, warto prowadzić wspólne konto i wybrać korzystniejszą ofertę niż w przypadku indywidualnego wniosku o kredyt. Co ważne, jeden z małżonków nie może w tym czasie wziąć kredytu bez wiedzy drugiej osoby.

    Wspólny rachunek a budżet domowy

Wspólne konto znacznie pomoże zaplanować budżet domowy. Każda ze stron będzie miała wgląd do tego, ile pieniędzy idzie na opłacenie rachunków za prąd, wodę, gaz, śmieci, a ile na codzienne zakupy. Pozwoli to na bieżąco oceniać, czy nie wydajemy za dużo, czy możemy się starać obniżyć wysokość rachunków - słowem - para ma możliwość wspólnego optymalizowania poziomu wydatków. Ponadto, wspólne konto daje poczucie bezpieczeństwa w razie niezaplanowanych wydatków związanych np. z pobytem w szpitalu. Konto prowadzone razem jest również wygodnym wyjściem z uwagi na to, że żadna ze stron nie musi martwić się o przekroczenie salda.

Kiedy wspólne konto to zły pomysł

  Wspólne konto a różnica charakterów

Ty chcesz oszczędzać na nowe meble, a druga strona potrafi wydać połowę swojej pensji pod wpływem impulsu? Warto się wtedy zastanowić, czy wspólne konto nie stanie się kością niezgody. O ile para zdecyduje o wspólnym opłacaniu rachunków i bieżących wydatków, warto przemyśleć system dwa plus jeden. 2+1 to dwa indywidualne konta i jedno wspólne, przeznaczone właśnie na prowadzenie domowego budżetu. Dzięki temu, para będzie mogła wspólnie panować nad rachunkami, ale zachowa przy tym finansową niezależność.

   Wspólne konto i wspólne długi

Co w przypadku, gdy jeden z partnerów zadłużył się przed zawarciem związku małżeńskiego? Wówczas dług ten staje się wspólny. Nawet jeśli para ma do siebie zaufanie, warto rozważyć decyzję o rozdzielności majątkowej. Pomoże to w dużej mierze zabezpieczyć całą rodzinę przed skutkami niespłacenia zaległości w terminie. Komornik nie ma obowiązku sprawdzić, czy dług powstał z winy jednego z małżonków, dlatego też może zadecydować o zajęciu całego majątku małżeństwa. Drugiej stronie pozostaje tylko złożyć wniosek o zwolnienie konta z zajęcia komorniczego (w ciągu 1 miesiąca od zajęcia) i jeśli to nie przyniesie zamierzonego skutku, wystąpić na drogę sądową.

Prowadzenie wspólnego konta niesie za sobą wiele korzyści, jednak należy dokładnie przedyskutować tę sprawę z partnerem. Mimo zaufania do siebie, czasami dobrze jest zdecydować się na rozdzielność finansową.