Poradnik Przedsiębiorcy

Wynajem lokalu a koszty firmowe

W związku z kontraktem, który zawarłem z kontrahentem, będę przez rok pracował w innym mieście, dość odległym od mojego stałego miejsca zamieszkania. Chciałbym w związku z tym wynająć mieszkanie. Czy wydatki na utrzymanie takiego lokalu - czynsz, media itp. - mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Kamil, Płock

 

 

Wydatki poniesione na utrzymanie wynajmowanego lokalu nie zostały uwzględnione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe, pod warunkiem jednak, że przedsiębiorca będzie umiał wskazać związek pomiędzy wynajmem lokalu a prowadzoną działalnością. Tak więc mieszkanie powinno - zgodnie z ww. ustawą - służyć do uzyskania przychodu bądź też zabezpieczenia lub utrzymania źródła przychodów.