Zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z samochodów w celach firmowych - nie są to jedynie firmy transportowe, w których wykorzystanie pojazdów jest oczywiste. Pojazdy są także używane w pozostałych działalnościach. Kierowcy często korzystają z nawigacji, aby dotrzeć do celu w odpowiednim czasie i bez większych problemów. Urządzenia takie wymagają oczywiście zakupu map - jak w takim razie rozliczyć zakup mapy do GPS od kontrahenta z Unii Europejskiej?
Zakup map do GPS z UE - WNT czy import usług?
Często spotykanym błędem przy rozliczaniu zakupu map do nawigacji od kontrahentów unijnych jest traktowanie tych transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Z ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że jako towar należy traktować rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Zakup map do GPS należy więc traktować jako nabycie usług, ponieważ elektroniczna mapa do nawigacji nie stanowi towaru, a zgodnie z ustawą o VAT - transakcje, które nie są dostawą towarów, należy rozliczać tak, jak usługi.
Zakup map do GPS z UE - rozliczenie
Przy imporcie usług czy to z krajów Unii Europejskiej, czy z krajów trzecich, obowiązek podatkowy powstaje w chwili wykonania usługi po stronie jej nabywcy. Jeśli natomiast wcześniej dokonano przedpłaty, to obowiązek podatkowy powstanie po dacie jej otrzymania przez sprzedawcę. W przypadku zakupu map do nawigacji od kontrahenta z UE należy wykazać ją w rejestrze VAT i po stronie sprzedaży, i po stronie zakupu - zapisy takie będą neutralne jeżeli chodzi o wysokość podatku VAT. O ile oczywiście zakup służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym.
W samej deklaracji VAT (wersja 14) transakcja taka musi zostać wykazana w części C. Rozliczenie podatku należnego w polu numer 27 i 29 (kwota z faktury), odpowiednio w polach numer 28 i 30 (kwota podatku VAT według stawki krajowej dotyczącej świadczenia usług) oraz w części D. Rozliczenie podatku naliczonego w polu numer 41 (kwota netto z faktury) oraz w polu numer 42 (kwota podatku VAT, która podlegałaby odliczeniu, jeżeli usługa nabywana byłaby od kontrahenta krajowego).