0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony tylko o tydzień

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Placówki oświatowe były nieczynne do 26 kwietnia, ale ten okres ponownie uległ wydłużeniu. Nie pokrywa się on jednak z okresem, w jakim rodzice mogą wnioskować o świadczenie z tytułu pozostawania ze swoimi dziećmi w domach. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został bowiem przedłużony tylko o tydzień.

Do kiedy zamknięte będą placówki oświatowe?

Na stronie gov.plaktualizowane są informacje dotyczące zasad i ograniczeń, jakich należy przestrzegać w czasie pandemii. Możemy tam przeczytać, jakie obostrzenia obowiązują szkoły przedszkola, żłobki oraz kluby dziecięce. Od 12 marca wszystkie te miejsca zostały zamknięte, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ten stan trwa do dziś, a kolejny okres, w jakim placówki oświatowe będą zamknięte, wydłużono aż do 24 maja. Na chwilę obecną rodzice, którzy muszą zająć się swoimi pociechami w tym czasie, nie mogą pracować normalnie, dlatego przyznano im dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czy jednak jego pobieranie również będzie możliwe do 24 maja?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 3-go maja

Wraz z wydłużaniem okresu zamknięcia placówek oświatowych rodzicom, którzy:

  • podlegają ubezpieczeniu chorobowemu,
  • sprawują opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia,
  • opiekują się dzieckiem z orzeczeniem znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat,

przysługiwał dotychczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mimo przedłużenia ograniczeń w działaniu szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych do końca trzeciego tygodnia maja w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 możemy przeczytać, że świadczenie będzie przysługiwało rodzicom wyłącznie do 3 maja.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19

§ 1. Zasiłek opiekuńczy, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 3 maja 2020 r.

Co ze świadczeniami za pozostały okres? Jak zaopiekować się pociechami, aby jednocześnie móc spokojnie pracować i zapewnić środki do życia? Wstępne założenia były takie, że za cały okres zamknięcia placówek oświatowych będzie przysługiwał rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Obecna sytuacja pokazuje, że ten plan prawdopodobnie nie będzie dalej realizowany. Na stronie rządowej możemy przeczytać również, że w ostatnim tygodniu kwietnia przedstawione zostaną szczegółowe propozycje dotyczące form opieki”. Czekamy zatem na nowe wytyczne.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów