0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zawieszenie stosunku pracy na 3 miesiące – nowe propozycje resortu pracy

Wielkość tekstu:

Czas szalejącej epidemii dają się wszystkim we znaki. Zarówno pracodawcy, jak i sami pracownicy już teraz odczuwają na własnych skórach skutki zapaści gospodarczej. Próby ratowania polskiej gospodarki przez rząd są na pewno mocno nagłaśniane, ale czy niosą wymierne efekty? Niejeden przedsiębiorca skorzystał już z ulg oferowanych w ramach Tarczy 1.0 i 2.0, jednakże coraz więcej osób odnosi wrażenie, że w zaistniałych okolicznościach najbardziej poszkodowani mogą zostać pracownicy. Nowa propozycja resortu pracy – zawieszenie stosunku pracy na 3 miesiące – nie uspokoi tej grupy Polaków.

Bezrobocie w Polsce

Wskaźnik bezrobocia w Polsce w ostatnich latach wykazywał znacząca tendencję spadkową. Od 2013 roku bezrobocie w naszym kraju spadło z 10,7% do 5,5% (dane z początku 2020 roku). 

Utrzymujący się stan epidemii oraz związane z nim liczne ograniczenia wprowadzone przez rząd wpłynęły na wzrost liczby osób bezrobotnych w Polsce. W samym kwietniu 2020 roku liczba bezrobotnych wzrosła o 58 000 osób. Obecnie szacuje się, że liczba osób pozostających bez pracy wynosi około 960 000, jak poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Marlena Maląg.

Szacuje się, że stopa bezrobocia wyniesie w kwietniu 2020 roku 5,7%.

Stale zmieniające się warunki na rynku zarówno lokalnym, jak i światowym uniemożliwiają dokonanie szacunku potencjalnej liczby osób bezrobotnych na koniec bieżącego roku. Jednakże kilka tygodni temu pani Marlena Maląg wskazywała, że bezrobocie może wzrosnąć aż do 9 lub 10%.

Zawieszenie stosunku pracy jako nowy sposób na odciążenie pracodawców

Resort pracy w poszukiwaniu nowych rozwiązań i ulg dla pracodawców zastanawia się nad możliwością wprowadzenia opcji zawieszenia stosunku pracy. Propozycja ta zakłada możliwość czasowego zwolnienia pracownika. Jak wskazała minister Marlena Maląg - na ten moment brany jest pod uwagę okres 3 miesięcy.

Zawieszenie stosunku pracy na okres do 3 miesięcy - nad takim rozwiązaniem pracuje obecnie resort pracy.

Obecnie nie są jeszcze znane szczegóły tej propozycji. Jednakże pojawiły się wzmianki o dodatkach solidarnościowych, które miałyby rzekomo wesprzeć pracowników dotkniętych ewentualnym 3-miesięcznym zawieszeniem stosunku pracy.

Osoby dotknięte kryzysem nie doczekały się na ten moment również zmian dot. zasiłków dla osób bezrobotnych. Na ten moment wysokość tego świadczenia wynosi 861,40 zł brutto.

Ministerstwo informuje, że obecnie wpłynęło do niego ponad 2,8 mln wniosków o wsparcie oferowane w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kwota, na jaką udzielono pomocy przekracza w tej chwili 5 mld złotych. Jednakże wszyscy świadomi są ogromu problemu i faktu, iż obecne rozwiązania nie są wystarczające. Czy zawieszenie stosunku pracy jako forma wsparcia dla przedsiębiorców zostanie uchwalona i przyjęta pozytywnie przez Polaków? Możliwe, że przekonamy się o tym już w najbliższym czasie..

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów