0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek opiekuńczy na dziecko powyżej 8 lat

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z powodu zamknięcia placówek oświatowych wielu rodziców musiało pozostać w domu ze swoimi dziećmi. Część z nich mogła się starać o wprowadzone z tego powodu świadczenie. Pozostali muszą radzić sobie w inny sposób. Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko powyżej 8 lat?

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają osoby, które:

  • wychowują dziecko, które nie ukończyło 8. roku życia
  • są objęte ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). 

Rodzic spełniający takie warunki powinien złożyć oświadczenie na specjalnym druku u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór oświadczenia i więcej na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego można przeczytać tu.

Zgodnie z rozporządzeniem świadczenie za okres sprawowania opieki z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół przysługuje za nie więcej niż 14 dni. Jednakże rządzący zapowiadają zmianę w tym temacie. Pierwotny plan przewidywał zamknięcie szkół do 25 marca, jednak już teraz wiadomo, że termin ten ulegnie wydłużeniu najpewniej do Wielkanocy, a zgodnie z projektem tarczy antykryzysowej rząd będzie mógł go przedłużać tak długo, jak będzie to konieczne. W związku z tym nastąpią również zmiany, które pozwolą na korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego adekwatnie dłużej.

Czy rządzący wprowadzą dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko powyżej 8 lat?

Obecnie rodzice dzieci, które ukończyły 8. rok życia, nie mogą liczyć na pomoc. Takie osoby również mają obowiązek zapewnienia opieki swoim pociechom. W wypowiedziach minister rozwoju padła propozycja, aby dodatkowe świadczenie przysługiwało osobom posiadającym dziecko w wieku 9–12 lat. Jednakże na tę chwilę na obietnicach poprzestano. Projekt tarczy antykryzysowej, w którym uprawnienie miało objąć nową grupę, nie zawiera żadnej wzmianki na ten temat. Milczy również sam ZUS. Pracownicy posiadający starsze dzieci muszą szukać dodatkowych rozwiązań, aby zająć się swoimi dziećmi. Jednak nie zawsze praca zdalna czy pomoc rodziny jest możliwa. Na ten moment pozostaje czekać na nowe ustalenia w tej sprawie.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko do 14. roku życia

Warto wtedy pamiętać, że rodzice mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego przewidzianego w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Rodzice mogą starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko powyżej 8 lat, które nie ukończyło 14. roku życia, jednak tylko wtedy, gdy otrzymają zwolnienie lekarskie z powodu choroby potomka. Limit nieobecności z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem starszym jest jednak ograniczony do 60 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Należy pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko wprowadzony w związku z zamknięciem placówek oświatowych nie pomniejsza limitu 60 dni zwykłego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli chodzi o osoby nie znajdujące się w przedziale wiekowym do 14 lat, to na sprawowanie opieki nad nimi, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał maksymalnie przez 14 dni w ciągu roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów