0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zgubiłeś kartę płatniczą? Sprawdź, co robić!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nawet jeśli portfel jest przedmiotem, którego zwykle strzeżesz jak oka w głowie, może zdarzyć się, że przez natłok różnych obowiązków lub nieuwagę zgubisz kartę płatniczą. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo utraty wszystkich środków finansowych znajdujących się na twoim koncie. Z tego artykułu dowiesz się, jak temu zapobiec.

Zgubiona karta? Działaj natychmiastowo!

Jak tylko zauważysz brak swojej karty zgłoś ten fakt jej wydawcy (to samo należałoby zrobić, gdyby środek płatniczy uległ zniszczeniu). Szybkie zareagowanie na zaistniały problem spowoduje, że konsekwencje finansowe mogą okazać się mniej dotkliwe. Karta płatnicza, która zostanie zastrzeżona nie będzie pozwalała bowiem na wykonywanie żadnych transakcji.

Regulaminy poszczególnych banków oraz normy prawne określają obowiązki posiadaczy kart płatniczych. Należy do nich m.in. ochrona kodu PIN, a także natychmiastowe zgłoszenie utraty karty. W w tym celu należy:

  • skontaktować się z wydawcą swojego środka płatniczego, dzwoniąc pod odpowiedni numer (umieszczony jest na karcie, zatem warto już dzisiaj zanotować go sobie i schować w bezpiecznym miejscu),
  • zadzwonić na numer alarmowy, który obsługuje posiadaczy kart, bez względu na wydający je bank (jest kilka numerów telefonu tego typu, ale najlepiej zapisać sobie w telefonie ten, który został ustanowiony przez Związek Banków Polskich - 828 828 828),
  • pójść do najbliższego oddziału swojego banku.

Bądź świadomy konsekwencji finansowych utraty karty

Niestety natychmiastowe powiadomienie banku o zgubieniu swojej karty nie zawsze może zapobiec skorzystaniu ze znajdujących się na niej pieniędzy przez złodziei lub jej znalazców. Niebezpieczeństwo użycia naszego środka płatniczego do opłaty za obce transakcje jest aktualnie większe ze względu na funkcję paypass, w którą może być on wyposażony. Wtedy osoba posługująca się zgubioną kartą dokonuje transakcji jedynie zbliżając naszą kartę do terminala płatniczego. Natomiast my ponosimy odpowiedzialność za zabiegi finansowe do kwoty 50 euro (w przypadku płatności zbliżeniowych) i 150 euro (w przypadku płatności potwierdzonych PIN-em). Aby zmniejszyć lub w ogóle wykluczyć możliwość obciążenia kosztami, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie karty płatniczej.

 

Uwaga!

Na posiadacza karty może spaść cała odpowiedzialność za jej utratę, jeśli:

  • źle ją zabezpieczył,
  • pożyczył innym osobom,
  • nosił razem ze swoim kodem PIN.

Jednak to do banku należy udowodnienie którejś z powyższych możliwości.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów