Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Co powinien zrobić przedsiębiorca, który pilnie potrzebuje sporej sumy gotówki? Gdy zdarzają się miesiące, w których bieżące wydatki pochłonęły cały dochód i znacznie przewyższają możliwości debetu? Rozwiązaniem jest kredyt odnawialny. Na czym polega i jak go uzyskać? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest formą pożyczki ściśle powiązaną z rachunkiem osobistym, co nierzadko prowadzi do mylnych wniosków, że stanowi formę debetu. Nic bardziej mylnego. Są to dwa odmienne narzędzia finansowe.Kredyt jest traktowany przez banki jako usługa dodatkowa wchodząca w skład standardowego pakietu, w związku z tym jest znacznie tańszy.

Kredyt odnawialny przede wszystkim pozwala na bieżące finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Takie czynniki jak: staż przedsiębiorstwa, średnie dochody czy zabezpieczenia mają decydujący wpływ na warunki udzielonego kredytu. Kredyt odnawialny stanowi swego rodzaju poduszkę finansową - warto z niego skorzystać, gdy sytuacja ekonomiczna firmy jest względnie stabilna, gdyż przez to warunki udzielenia kredytu będą dużo korzystniejsze.

Kredyt odnawialny - dla kogo?

Poszczególne instytucje finansowe samodzielnie określają regulaminy udzielania kredytu odnawialnego, jednak ogólne zasady pozostają bez zmian. Podmioty, które mogą zabiegać o tę formę pożyczki, to przede wszystkim:

  • polscy obywatele mający stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju,

  • obywatele państw obcych, zatrudnieni przez podmiot mający siedzibę w kraju lub otrzymujący rentę, emeryturę czy stypendium

Dodatkowo o kredyt mogą się starać osoby, które:

  • systematycznie zasilają rachunek osobisty środkami z tytułu wynagrodzenia, emerytury bądź renty,

  • posiadają rachunek przez określony czas - przeważnie przez co najmniej 3 miesiące,

  • posiadają zdolność kredytową ,

  • które nie spowodowały niedopuszczalnego salda debetowego.

Kredyt odnawialny - jak go uzyskać?

Kredyt odnawialny z reguły przyznawany jest na rok. W ten sposób można pożyczyć sumę, która jest nawet 8-krotnością miesięcznych wpływów na konto (górny limit zależy od polityki poszczególnych banków). Podpisując umowę z bankiem o udzielenie kredytu odnawialnego, należy przedstawić zaświadczenie o osiąganych dochodach. Większość banków po upływie roku automatycznie przedłuża pożyczkę na kolejny okres (jeżeli kredytobiorca korzystał z niego w sposób regulaminowy).

Kredyt odnawialny - zalety

Bezsprzeczną zaletą kredytu odnawialnego jest jego wygoda. Po podpisaniu z bankiem umowy kredytowej można wykorzystywać limit wielokrotnie oraz w dowolnym czasie (dogodnym dla przedsiębiorcy).

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Dodatkowo istotną korzyścią jest koszt kredytu odnawialnego - w przypadku nie wykorzystania w całości przyznanych środków odsetki nie są naliczane. Naliczane są jedynie od rzeczywistego zadłużenia.

Poza tym w trakcie korzystania z kredytu odnawialnego banki nie wymagają od klientów każdorazowego udowadniania zdolności kredytowej przy wypłacie gotówki.

Kredyt odnawialny - wady

Przy podejmowaniu decyzji o ubieganiu się o kredyt odnawialny warto zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia. Przede wszystkim przy korzystaniu z niego należy być czujnym oraz rzetelnym - w przypadku upływu terminu spłaty kredytu banki naliczają odsetki, które mogą wynieść nawet do 30 % kwoty kredytu.

Kolejna pułapką, w którą można wpaść, jest traktowanie limitu kredytu odnawialnego jako realnego pieniądza do wydania. W ten sposób potrzeby konsumenckie rosną wraz faktycznymi wydatkami. Zaczyna się wtedy pojawiać sytuacja, gdy kredytobiorca wydaje więcej niż pierwotnie planował, przez co okres spłaty wydłuża się.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów