0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rząd zapowiedział dłuższy termin na złożenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W mediach społecznościowych Ministerstwa Finansów ukazał się komunikat w sprawie terminów sprawozdawczych za 2021 rok. Czy termin na złożenie sprawozdania finansowego za 2021 rok zostanie wydłużony? Czy zmiany obejmą również zeznania podatkowe CIT? Sprawdziliśmy!

Czy termin na złożenie sprawozdania finansowego zostanie wydłużony?

W związku z licznymi postulatami księgowych i przedsiębiorców Ministerstwo Finansów w komunikacie z 31 stycznia 2022 roku poinformowało, że wychodzi im naprzeciw, zapowiadając wydłużenie terminów sprawozdawczych dotyczących sprawozdań finansowych oraz zeznań podatkowych CIT za 2021 rok.

Sprawozdania skonsolidowane za 2021 rok

Projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów sprawozdawczych zakłada dłuższy termin na złożenie sprawozdania finansowego dla:

  • jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF - działających na rynku finansowym) oraz organizacji pozarządowych, wówczas termin planuje się wydłużyć o 3 miesiące,

  • jednostek sektora finansów publicznych planuje się wydłużenie terminu o 1 miesiąc,

  • podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe (w zakresie przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS), wówczas zgodnie z projektem termin ma zostać wydłużony o 3 miesiące.

Jeśli termin zostanie wydłużony sprawozdanie finansowe należało będzie złożyć do: 

  • 30 czerwca 2022 roku w przypadku jednostek sektora finansowego,

  • 31 sierpnia 2022 w przypadku jednostek sektora finansów publicznych,

  • 31 sierpnia 2022 w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe.

Zeznania roczne CIT za 2021 rok

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów zeznań podatkowych CIT, wydłużony o 3 miesiące zostanie termin złożenia zeznań podatkowych CIT wraz z zapłatą zobowiązania z tego tytułu. Zmiany w tym zakresie obejmą wszystkich podatników.

Jeśli termin zostanie wydłużony zeznanie roczne CIT należało będzie złożyć do 30 czerwca 2022 roku.

Kiedy zapadnie decyzja?

Proces legislacyjny trwa, projekt rozporządzenia dotyczącego wydłużenia terminów sprawozdawczych jest w trakcie konsultacji, które potrwają do 9 lutego 2022 roku, tym samym do tego dnia włącznie można zgłaszać uwagi i opinie.

W przypadku rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów zeznań podatkowych CIT oczekuje ono na przekazanie do konsultacji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów